Jarabina vtáčia
Jarabina vtáčia
Latinský názov: Sorbus aucuparia
reuma, žalúdočné problémy, problémy s močovou sústavou, kardiovaskulárny systém, hormonálne problémy u žien, neplodnosť, menštruácia, menopauza, vysoký krvný tlak, cholesterol
Pôvod
Jarabina vtáčia má bohatú minulosť, nielen vďaka jej liečivým účinkom, ale aj vďaka poverám o jej magických vlastnostiach, ktorým verili najmä starí Slovania, Škandinávci a viaceré ázijské národy. Tí sa k nej utiekali ako k ochrane pred urieknutím a prekliatím, a dokonca verili, že dokáže liečiť aj neplodnosť. Práve v spomínaných oblastiach má jarabina svoje pôvodné korene a odtiaľ sa, samozrejme, rozšírila takmer do celého sveta
Charakteristika
Jarabina vtáčia je mrazuvzdorný strom, ktorý dokáže prežiť takmer v akomkoľvek prostredí či podnebí. Pre dosiahnutie maximálneho účinku liečivých plodov je však potrebné zabezpečiť dostatočný prísun slnečného žiarenia. Dorastá do výšky asi 20 metrov a dožíva sa približne 80 rokov. Jeho charakteristickým znakom je štíhly, valcovitý kmeň, ktorý lemuje hladká, sivá kôra, vo vyššom veku nadobúdajúca černastý, ryhovaný povrch. Jeho koruna je plná nepárno pérovito zložených listov. Strom kvitne v období od mája do júna bledožltými, nepríjemne zapáchajúcimi kvetmi. Po odkvitnutí na miestach kvetov vznikajú plody malvice, ktoré sú typické svojou výraznou, jasnočervenou farbou. Jej plody sú už z diaľky veľmi dobre viditeľné a lákavé, no napriek tomu, že obsahujú vysoké zásoby vitamínu C, pre človeka sú v surovom stave nielen nestráviteľné, ale dokonca jedovaté.
Zbieraná časť
Liečivou časťou jarabiny vtáčej sú najmä jej plody, ktoré zbierame v období od septembra do novembra, keď sú dostatočne mäkké. Kvôli liečivým účinkom sa však okrem plodov zbiera aj kvet a aj listy, ktoré zbierame prevažne v priebehu mája.
Účinky
Jarabina vtáčia sa využíva u žien v prípade menštruačných a klimakterických problémov. Jej kvety totiž obsahujú látky podobajúce sa ženským hormónom, vďaka čomu prispievajú k ich ustáleniu a opätovnému navodeniu hormonálnej rovnováhy v ženskom organizme. Rovnako stimulujú aj činnosť vaječníkov, vďaka čomu pomáhajú aj pri riešení problémov s neplodnosťou.
Liečivé látky jarabiny vtáčej pomáhajú aj pri riešení problémov so silnou a nepravidelnou menštruáciou. Pomáhajú zmierniť silné krvácanie a uľaviť pri bolestiach, ktorým je vo väčšine prípadov sprevádzané. Účinnou je aj v prípade problémov prichádzajúcich v období menopauzy, kedy dokáže navodiť vnútornú pohodu a zahnať pocity úzkosti, no zároveň urýchliť procesy v organizme a dospieť tak k rýchlejšiemu prekonaniu tohto náročného obdobia.
Jarabina vtáčia a jej liečivé účinky sa používajú aj pri zmierňovaní problémov tráviacej sústavy a pri akomkoľvek druhu žalúdočnej nevoľnosti. Rovnako pomáha pri liečbe hnačiek, pri zmierňovaní problémov vyplývajúcich z celiakie, pri regulovaní a správnom zahusťovaní stolice, ako aj pri podpore peristaltickej funkcie čriev.
Jarabina je účinným liekom aj pri problémoch močovej sústavy. Nielenže pôsobí močopudne a tým aj preventívne, ale pomáha aj pri chronických ochoreniach močových ciest, pri vyplavovaní drobných močových kameňov a piesku, ako aj pri zmierňovaní bolestí spojených s týmto ochorením.
Upozornenie
Plody jarabiny vtáčej obsahujú množstvo liečivých účinkov, avšak ľudia sú schopní stráviť ich až po tepelnom upravení jej plodov. Za surového stavu sú nejedlé, ba dokonca jedovaté. V takejto forme spôsobujú podráždenie sliznice žalúdka a čriev, spôsobujú nevoľnosť, zvracanie, poškodenie obličiek a pri prekročení určitého skonzumovaného množstva spôsobujú otravu organizmu.
Užívanie jarabiny vtáčej tiež môže spôsobovať zvýšenú zrážanlivosť krvi, preto sa neodporúča tým, ktorí majú sklon k tvorbe trombóz. Rovnako spôsobuje nadmernú tvorbu žalúdočných kyselín, čo sa môže prejaviť aj častejšími a intenzívnejšími hnačkami a zriedenou stolicou.
Kontraindikácie
Doposiaľ nebola zistená žiadna neznášanlivosť medzi účinkami jarabiny vtáčej a inými liekmi či liečivami. V prípade akýchkoľvek pochybností však jej užívanie konzultujte priamo s ošetrujúcim lekárom.