Jar a tehotenstvo - tehotná na jar

Slnko je čím ďalej teplejšie a vtáčiky spievajú čím ďalej hlasnejšie: Jar sa blíži. Aj napriek prvým príznakom blížiacej sa jari, je ešte na mnohých miestach sneh. Ale aj tak je jar kúzelný čas pre tehotné ženy, pretože už nemusia svoje rastúce bruško ukrývať pod teplým a hrubým oblečením. Avšak aj teraz na jar si musia nastávajúce matky dávať pozor.

Mierne slnečné lúče - ideálny čas pre tehotné ženy

Jarné slnko je pre nastávajúce mamičky ideálne. Vzhľadom k tomu, že nie je ešte príliš teplo, nie je nadmieru zaťažený ani krvný obeh. Je vedecky dokázané, že deti, ktoré sa narodili v letných mesiacoch, majú vyššiu hustotu kostí. To je spôsobené kvôli vitamínu D, ktorý syntetizuje ľudské telo s pomocou svetla. Vitamín D je nevyhnutný pre stavbu kostí. „Jarné" tehotné ženy môžu dosiahnuť potrebnú hladinu vitamínu D ľahko tým, že chodia na každodenné prechádzky na čerstvý vzduch. To robí dobre nielen ich dieťatku, ale aj im, pretože pohyb v tehotenstve je dôležitý. Aj keď je slnko nádherné – nemali by ste zabúdať na ochranu pokožky. Vyhnite sa príliš dlhému opaľovaniu v čase obedňajšieho slnka. Na mieste je určite používanie kvalitných opaľovacích krémov. Ak si všimnete mierne červené sfarbenie pokožky alebo výskyt nových pigmentových škvŕn, pohybujte sa radšej v tieni. Nezaškodí ani návšteva dermatológa či kožného lekára.

Pobyt v záhrade

Hneď ako sa ukážu prvé jarné púčiky, láka nás to do záhrady či na kvetinové balkóny. Je zábavné kúpiť si prvé cibuľky kvetov a premýšľať o tom, ako krásne budú vyzerať, až začnú kvitnúť a zelenať sa o niekoľko mesiacov.

Tehotné ženy by v žiadnom prípade nemali pracovať bez záhradníckych rukavíc. Je možné, že v zime si práve na tom mieste, kde si chcete vy vysadiť kvety, urobila svoj brloh susedova mačka. Zem je ideálnou živnou pôdou pre rôzne parazity a práve špinavými rukami a nechtami si môžete domov priniesť nejaké červy alebo toxoplazmózu.

Pri plánovaní záhrady by ste mali myslieť aj na svoje dieťa. Každý, kto vysádza trvalky, by mal múdro vybrať tie neškodné, pretože napr. rododendrony a mnohé iné sú síce pekné na pohľad, ale môžu byť nebezpečné pre malé deti, pretože ich listy sú jedovaté.

Konečne čerstvé ovocie a zelenina

Pre jar je okrem slnka a príjemných teplôt symbolická aj prázdna špajza. Konečne nastáva ten čas, keď môžete ísť nakupovať čerstvé ovocie a zeleninu na farmársky trh. Aj tu by ste mali byť opatrní: dôkladnejšie umývajte čerstvé ovocie a zeleninu. Niektorí odborníci varujú pred konzumáciou čerstvého cesnaku, pretože vraj spôsobuje potraty. Pozor aj pri špenátových ružičkách a fenikle - nemali by ste konzumovať väčšie dávky, pretože táto zelenina viaže jedovaté dusičnany. V malých dávkach sú však tieto druhy zeleniny zdravé.

Pozor na ľadové osvieženie

Konečne osvieženie v podobe ľadových maškŕt! Samozrejme ako tehotná si môžete sladké vychutnávať plnými dúškami. Bohužiaľ zmrzlina nie je tak úplne bez rizika: môže spôsobiť salmonelu. U zmrzlinárov, ktorý si zmrzlinu samostatne vyrábajú je lepšie sa opýtať, či boli pri výrobe použité čerstvé vajcia. U výrobkov, ktoré sú zabalené (nanuky, zmrzlinové rolády a pod.) nemusíte mať strach – ich výroba a skladovanie sú prísne kontrolované.

S jarou prichádza aj alergická sezóna

Každý piaty človek nemá z príchodu jari až tak veľkú radosť ako ostatní. Pre niektorých ľudí je jar tiež časom sennej nádchy. Najväčšími nepriateľmi sú liesky, jelše a brezy, ktorých peľ sa prenáša vzduchom už od marca.

Alergici na peľ trpia týmito príznakmi: kýchanie, opuchnuté oči a podráždená dýchacia sliznica. Vzhľadom k tomu, že v tehotenstve sa menia hormóny - často sa menia aj príznaky alergie. U niektorých tehotných žien príznaky úplne zmiznú, naopak u iných sa ešte zhoršia.

Užívanie liekov – či už na predpis alebo voľno predajných - by malo byť prekonzultované s lekárom. Predovšetkým nosové spreje a antihistaminiká sú pre plod zvlášť nebezpečné v prvom trimestri tehotenstva.

Čas na jarné upratovanie?

Pohľad z okna na jar je svedkom toho, že je čas na jarné upratovanie. Mnoho ľudí umýva okná, prekladá nábytok, vymieňa staré doplnky za nové, sviežejšie. Tehotné ženy by za žiadnych okolností nemali prenášať ťažký nábytok! Taktiež by nemali zaobchádzať s agresívnymi čističmi. Ani rôzne chemické výpary nie sú zdravé.

Užite si príchod jari so svojou drahou polovičkou!

Príjemné teplo, svieža zeleň a čerstvý vzduch prebúdzajú lásku. Teraz je ideálny čas stráviť ešte raz ako pár nádhernú dovolenku, pretože nie je ani príliš teplo, ani príliš chladno. Užite si tehotenstvo a tešte sa spoločne na to, čo Vás po tejto vzrušujúcej dobe čaká.