Jahoda obyčajná
Jahoda obyčajná
Latinský názov: Fragaria vesca
chudokrvnosť, nervozita, žalúdočné a črevné problémy, hnačky, problémy močových ciest, hemoroidy, zapálené rany, páchnuci dych, skleróza, dna, reuma, vysoký krvný tlak, ženské problémy
Pôvod
Jahoda obyčajná, známa svojimi ľudovými názvami aj ako jahoda, jahodník, vtáčenica alebo vtáčenička, pochádza z oblasti Európy a mierneho pásma Ázie. Vo svojom mieste pôvodu zostala až dodnes a v iných oblastiach sveta je jej výskyt skôr netradičný ako bežný. Jedná sa o nenápadnú rastlinu, ktorá svojou veľkosťou síce ľahko zanikne, ale napriek tomu sú jej liečivé účinky veľmi podstatné.
Charakteristika
Jahoda obyčajná je trvácna rastlina rastúca prevažne na okraji lesov, kde nachádza dostatok tepla, vlhkosti a aj čiastočný úkryt pred priamym slnkom. Je typická svojimi dlhými poplazovými stonkami vyrastajúcimi priamo z podzemku a dlhými 5 až 20 cm, ktoré sú zakončené trojlistami so zúbkovanými okrajmi. Počas obdobia vegetácie z oblasti listov vyrastajú ďalšie pokračovania stoniek, ktoré hneď po tom, ako prídu do styku s pôdou, zakorenia. Jahoda kvitne jednoduchými bielymi kvetmi usporiadanými do malých, riedkych strapcov, na mieste ktorých sa po odkvitnutí tvoria nažky, a z nich vyrastie jahoda.
Zbieraná časť
Z medicínskeho hľadiska sú významnou časťou hlavne mladé, čerstvé listy, podzemky a aj plody. Listy zbierame v období od mája do septembra, podzemky však ešte predtým, ako z nich vypučia listy. Po zbere obe časti dôkladne sušíme mimo priameho slnka.
Účinky
Liečivé účinky jahody obyčajnej sa používajú napríklad pri liečbe močových ciest. Na organizmus majú močopudný účinok, ktorý pomáha s odvodňovaním organizmu a jeho prečistením, čo zabraňuje tvorbe obličkových kameňov. Vďaka svojim účinkom sa používa aj na prevenciu pred rôznymi ochoreniami močovej sústavy.
Jahoda obyčajná sa odporúča aj v prípade ochorení tráviacej sústavy a pri žalúdočných problémoch a kataroch. V takomto prípade dokáže zmierňovať hnačky a zahusťovať stolicu. V súvislosti so žalúdočnými problémami pomáha aj v boji proti nadmernej tvorbe žalúdočných štiav a zároveň rozpúšťa vredy. Účinná je aj pri liečbe hemoroidov, ktoré sa prejavujú nepríjemnou bolesťou v oblasti konečníka.
Liečivé účinky jahody obyčajnej majú, okrem iného, aj protizápalové účinky. Vďaka tomu sa využíva pri liečbe zápalových ochorení kože, zapálených ranách a poraneniach s cieľom eliminovať vznik hnisania.
Jahoda obyčajná je účinná aj v prípade problémov so zápachom z úst. Ústnej dutine pomáha prinavrátiť prirodzené pH prostredie, čo eliminuje zápach a zabraňuje prežitiu škodlivých baktérií, ktoré ho spôsobujú.
Užívanie jahody obyčajnej sa odporúča aj v prípade ženských problémov súvisiacich s ochabnutím svalov panvového dna. Pôsobí na jeho posilnenie a správne fungovanie, čo v konečnom dôsledku má priaznivý vplyv aj na zvýšenie plodnosti.
Upozornenie
Pri zbere je potrebné dať pozor na zámenu jahody obyčajnej a jahody domácej. Tá, ktorú pestujeme v záhrade totiž neobsahuje žiadne liečivé účinky. Naopak, niektoré z odrôd jahody obyčajnej môžu vyvolať alergickú reakciu.
Kontraindikácie
Doteraz nebola zistená žiadna neznášanlivosť medzi jahodou obyčajnou a inými druhmi liekov a liečiv. Akékoľvek podozrenie však neváhajte konzultovať priamo s ošetrujúcim lekárom.