IUI – inseminácia

Jenou z metód asistovanej reprodukcie je tzv. inseminácia, ktorá patrí k tým jednoduchším zákrokom. Inseminácia sa vykonáva v prípadoch liečby ľahších porúch mužskej plodnosti. Ak je kvalita spermií mierne znížená, pri probléme s prechodom spermií cez kŕčok maternice u ženy, ak nepoznáme príčinu neplodnosti a je zachovaná priechodnosť vajcovodov. Úspešnosť inseminácie sa pohybuje medzi 10 – 15 % a závisí na príčine neplodnosti a kvalite spermií. Na realizovanie inseminácie je potrebný súhlas oboch partnerov

Základné vyšetrenia pred zákrokom sú spermiogram, , vaginálny ultrazvuk u ženy, hormonálny odber u ženy, sérologické vyšetrenia na chlamýdie. Individuálne však prichádza do úvahy ešte široké spektrum vyšetrení, ktoré odporučí ošetrujúci lekár.

Pri inseminácii je možné použiť spermie partnera alebo darcu.

Podľa toho rozlišujeme:

  • AIH – tzv. homologická inseminácia je umiestnenie prečistených spermií manžela do maternice ženy. Často je spojená s hormonálnou prípravou väčšieho počtu vajíčok vo vaječníkoch partnerky (stimulácia vaječníkov).
  • AID – tzv. heterológna inseminácia je umiestnenie spermií od darcu do maternice ženy. Spermie darcu sú uchovávané buď zmrazením a dôsledne a opakovane vyšetrené (genetické vyšetrenie darcu, vyšetrenie na HIV, žltačku, syfilis, vyšetrenie SPG, fyzické a psychické predpoklady).

Čo vlastne samotná IUI alebo inseminácia znamená?

Znamená, keď muž odovzdá spermie, laboratórne sa vyčistia a odstránia sa tie, ktoré akýmkoľvek spôsobom vykazujú abnormalitu a ostanú len tie zdravé, ktoré sa pomocou tenkého katétra vložia priamo do maternice ženy. Po odbere spermií masturbáciou trvá spracovanie spermií cca 2 hodiny .K oplodneniu vajíčka dôjde v tele ženy (vo vajíčkovode), preto musí mať vajíčkovody priechodné. Pred insemináciou sa zvyčajne prevedie mierna stimulácia vaječníkov pomocou hormonálnych injekcií, ktoré spôsobia dozretie a uvoľnenie minimálne jedného a maximálne troch vajíčok. Intrauterinnú insemináciu možno vykonať aj v prirodzenom cykle bez hormonálnej stimulácie, vtedy je však úspešnosť zákroku menšia. Insemináciu je možné po dohode s lekárom opakovať vždy pri ovulácii, takže jedenkrát mesačne v dobe ovulácie.

Výkon sa robí ambulantne, bez nutnosti narkózy a trvá len niekoľko minút. Partnerka sa uloží do polohy rovnakej ako pri gynekologickom vyšetrení. Ako pri vyšetrení maternice pomocou pošvových zrkadiel si lekár vyhľadá vstup do kanála krčka maternice (vonkajšie bránku maternice). Po tej je väčšinou nekomplikovane zavedený pripravený a premytý ejakulát tenkým a ohybným zavádzačom do maternice ženy. Už samovoľne potom predpokladať preniknutiu spermií do vajcovodov, kde prebieha oplodnenie uvoľneného vajíčka ako pri prirodzenom otehotnení. Odporúča sa pokojový režim, bez veľkej fyzickej námahy a tiež vyhýbať sa stresu. Po zákroku žena začína doma užívať hormonálny prípravok (obsahujúci progesterón) na vytvorenie optimálnych podmienok sliznice maternice na zachytenie embryí. Či došlo k otehotneniu, môže žena zistiť približne 2 týždne po inseminácii uskutočnením tehotenského testu z ranného moču. Definitívne stanovenie gravidity je možné za ďalší týždeň ultrazvukovou kontrolou.

Čo sa týka financovania liečby, je dôležité vedieť, že na Slovensku inseminácia nie je hradená žiadnou zdravotnou poisťovňou. Zákrok si hradíte v plnej sume. Cena závisí od typu inseminácie a pohybuje sa v rozmedzí 50 až 300 €.