Ihlica tŕnistá

Ihlica tŕnistá

Latinský názov: Ononis spinosa

močové cesty, obličkové a žlčníkové kamene, hemoroidy, reuma, vysoký krvný tlak, reuma, obezita, neplodnosť

Pôvod

Ihlica tŕnistá je liečivý poloker pôvodne pochádzajúci z oblasti Pakistanu, ktorý sa postupne rozšíril aj do oblasti Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Vo svete liečivých rastlín je známa už od staroveku. V stredoveku sa jej účinok preklopil skôr do oblasti alchýmie a čarodejníctva. Na prečistenie krvi, kvôli čomu sa využíva dodnes, ju používali už starí Gréci a Rimania.

Charakteristika

Ihlica tŕnistá, ľudovo nazývaná aj ako babský hnev, je liečivý ker dorastajúci do výšky asi 1 m. Pre svoj rast obľubuje suché, teplé, slnečné prostredie a nájdeme ju napríklad aj v oblasti podhorských lúk. Rozkonárené zdrevnatené stonky vyrastajú z koreňa priamo zo zeme a sú posiate tvrdými, rovnako zdrevnatenými tŕňmi. Po pevných, miestami zdrevnatených stonkách vyrastajú trojpočetné, pilkovité listy. Ihlica kvitne ružovými, podlhovastými kvetmi kvitnúcimi od júna do septembra, na ktorých miestach po odkvitnutí vzniká plod – chlpatý struk veľký asi 1 cm.

Zbieraná časť

Predmetom zberu ihlice tŕnistej je hlavne koreň, nie však vedľajšie korene, ale hlavný, veľký koreň, ktorý zbierame mimo kvitnúceho obdobia rastliny. Okrem toho sa zbiera aj byľ. Obe časti je potrebné dôkladne usušiť.

Účinky

Účinky ihlice tŕnistej sa využívajú hlavne pri ochoreniach močovej sústavy. Keďže pôsobí močopudne, prečisťuje močové cesty, lieči zápaly obličiek, rozpúšťa obličkové a žlčníkové kamene. Prispieva aj k detoxikácii organizmu a zabezpečuje dôkladnejší proces látkovej premeny v tele.

Podstatným dôvodom využitia ihlice tŕnistej je aj jej pozitívny vplyv na neplodnosť. Prispieva k správnemu fungovaniu ženských pohlavných orgánov a zvyšuje ich funkčnosť. Vďaka tomu sa využíva pri náprave ich činnosti s cieľom prinavrátiť schopnosť otehotnieť.

Ihlica tŕnistá je účinnou aj v prípade chudnutia. Pomáha lepšiemu spaľovaniu tukov a okrem toho, blokuje nadmernú chuť do jedla, čím pomáha pri formovaní postavy, znížení hmotnosti a zabraňuje vzniku obezity.

Pri užívaní ihlice tŕnistej dochádza k zlepšeniu činností viacerých funkcií v rámci organizmu. Látky tejto bylinky upravujú činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním a aj lymfatického obehu. Tieto pôsobia na detoxikáciu organizmu a aj na prečistenie krvi a pleti, vďaka čomu sa kvalita kože zlepšuje.

Upozornenie

Užívanie ihlice tŕnistej sa nesmie používať dlhodobo a ani v nadmerných dávkach. V takomto prípade totiž dochádza k výskytu nežiaducich vedľajších účinkov. Rovnako sa neodporúča konzumovať tehotným a dojčiacim ženám a ani deťom. Jej konzumáciu preto treba konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Kontraindikácie

Žiadna neznášanlivosť medzi užívaním ihlice tŕnistej a iných liečiv sa doteraz nepotvrdila. V prípade akéhokoľvek podozrenia však situáciu konzultujte priamo s ošetrujúcim lekárom.