Húsenica čínska

Húsenica čínska

Latinský názov: Cordyceps sinensis

obličky, dýchacia a tráviaca sústava, energia, stres, mozgová činnosť, sexuálna aktivita, hormonálna sústava, neplodnosť

Pôvod

Húsenica čínska je skutočným zázrakom prírody. Jej pôvodným prostredím sú horské himalájske oblasti Číny, Tibetu, Bhutánu a Nepálu, odkiaľ sa v roku 1726 dostala aj na územie Európy. Tu ju však dodnes nenájdeme ako voľne žijúcu, pretože jediné miesto, ktoré jej vyhovuje pre existenciu, je Tibetská náhorná plošina. O jej liečivých účinkoch sa vedelo už v staroveku a vo veľmi významnej miere sa využívajú až dodnes. Táto huba je už storočia  hlavnou súčasťou čínskej tradičnej medicíny a v priebehu posledných rokov jej na popularite pridalo hlavne to, že dokáže vo veľkej miere stimulovať výkony aj profesionálnych športovcov.

Charakteristika

Húsenica čínska je jedným z poddruhov Huby žezlovky a patrí medzi prírodné pozoruhodnosti, ktoré majú na ľudský organizmus doslova zázračný vplyv. Vyskytuje sa len vo vysoko položených horských lúkach s vysokou nadmorskou výškou a už storočia je jednou z najpodstatnejších súčastí čínskej tradičnej medicíny. Ide o veľmi zvláštny druh huby, ktorý dokáže niekoľko rokov parazitovať v larve motýľa, ktorého nakoniec usmrtí a z odumretej kukly vyrastie hnedo-čierna, pár cm veľká huba obsahujúca zázračné účinky pre ľudský organizmus.

Zbieraná časť

Pre dosiahnutie liečivých účinkov húsenice čínskej je potrebné zbierať celé telo huby, okrem podhubia.

Účinky

Veľkým prínosom húsenicae čínskej je hlavne veľký energetický prínos, ktorý povzbudzuje vitalitu, znižuje riziko nástupu rýchlej únavy a vďaka zložke ATP sa podieľa na dosahovaní kvalitnejších výsledkov v športe a cvičení.

Húsencica čínska taktiež pomáha pri problémoch s dýchaním, a to hlavne tým, že zvyšuje kapacitu pľúc a auróbnu vytrvalosť organizmu, čím zabezpečuje kvalitnejší kondičný stav. Okrem toho znižuje pravdepodobnosť vzniku chronickej obštrukcie pľúc či astmy.

Vďaka účinkom húsenice čínskej dochádza aj ku skvalitneniu sexuálnej činnosti a aktivity pohlavných orgánov. Látky huby totiž pôsobia na zvyšovanie hladiny pohlavných hormónov, vďaka čomu dochádza nielen k zvýšeniu chuti na sex, ale aj k aktivovaniu sexuálnych mozgových centier. Rovnako priaznivo pôsobí aj na pohlavné orgány, pri ktorých dochádza k zlepšeniu výkonnosti, a tým aj k znižovaniu problémov spojených s neplodnosťou.

Zvýšenie energickosti organizmu vďaka účinkom húsenice čínskej v konečnom dôsledku pôsobí aj na obranyschopnosť a skvalitnenie imunitného systému. Telo získava schopnosť účinnejšie sa brániť pred rôznymi škodlivými baktériami, vírusmi a cudzopasnými látkami, dokonca aj zápalmi.

Liečivé účinky húsenice čínskej zaiste ocenia aj ľudia trpiaci zvýšenou hladinou stresu. Prispieva k navodeniu pokojného stavu a zaháňa skľučujúce myšlienky navodzujúce pocity úzkosti. Pomáha zvyšovať aj kvalitu činnosti mozgu a spomaľuje starnutie a zánik mozgových buniek.

Upozornenie

Pri zbere húsenice čínskej treba byť nadmieru opatrní už len preto, že sa jedná o hubu. Pri jej zamenení s niektorým iným druhom huby môžu byť následky jej konzumácie, v prípade, že je jedovatá, veľmi vážne.

Kontraindikácie

Pri užívaní výťažkov z húsenice čínskej nebola doteraz zaznamenaná žiadna neznášanlivosť s inými liekmi a liečivami.  Akékoľvek podozrenie však treba konzultovať s ošetrujúcim lekárom.