Hormóny potrebné pre otehotnenie

Hormóny sú neodmysliteľnou súčasťou nášho organizmu. Ovplyvňujú množstvo fyzických i psychických procesov, ktoré sa v nás odohrávajú. Niet divu, že svoju veľkú rolu majú i pri otehotnení.

Čo sú to hormóny?

V súvislosti s plodnosťou sa často skloňuje slovíčko hormóny. A nielen vtedy. Viete však, čo to hormóny vlastne sú? Ide o biologicky aktívne látky, ktoré sú zásadné pre fungovanie nášho organizmu. Hormóny sa tvoria buď v žľazách s vnútornou sekréciou, alebo vznikajú v samotnom orgáne. Každý hormón má pritom na starosti niečo iné. Vedeli ste, že každá žena, ktorá nemôže otehotnieť, by mala podstúpiť vyšetrenie hladiny hormónov?

Dôležitá rovnováha

Vzhľadom k tomu, že o tom, či sa vám podarí počať bábätko alebo nie, môžu rozhodnúť práve hormóny a ich množstvo, je potrebné, aby všetko bolo v rovnováhe. V organizme ženy, ktorá má správnu a bezproblémovú menštruáciu, sa priebežne uvoľňujú rôzne druhy hormónov. Hladina jednotlivých hormónov sa zisťuje v rôznych fázach cyklu tak, aby výsledky vyšetrení boli čo najpresnejšie a pomohli odhaliť, v čom spočíva problém neplodnosti.

Druhy hormónov

Z mozgového kmeňa sa napríklad vylučujú folikuly stimulujúce hormón, ktorého vysoká hladina môže byť predzvesťou menopauzy. Pre počatie je tiež dobré vedieť viac o antimülleriánskom hormóne, ktorý behom života len a len klesá. Vďaka tomuto hormónu sa dá odhaliť, akú má žena rezervu vajíčok schopných vývoja. Jedným z najznámejších hormónov je hormón estrogén, ktorý je vylučovaný hlavne vo vaječníkoch. Optimálna hladina estrogénu je dôležitá napríklad pre stimuláciu maternice, aby sa v nej mohlo dobre zachytiť vajíčko. Nízka hladina tohto hormónu sa objavuje napríklad u žien v menopauze či u žien s poruchou príjmu potravy. Pri problémoch s plodnosťou je tiež potrebné nechať vyšetriť hladinu hormónov štítnej žľazy. Nielen pre otehotnenie, ale i pre samotný vývoj plodu je potrebný hormón progesteron. V prípade starších žien sa môže mimo iného naraziť na vylučovaný hormón inhibín, ktorý je známkou, že sa žena blíži k prechodu.