Hormonálne a telesné zmeny v tehotenstve.
Bezprostredne po nástupe tehotenstva dochádza v tele ženy k mnohým hormonálnym zmenám, ktoré pripravia ženské telo na špecifické požiadavky rozvíjajúceho sa plodu. Zvýšeným uvoľňovaním niektorých "tehotenských hormónov" môže dôjsť k výskytu nielen pozitívnych ale niekedy viac či menej nepríjemných vedľajších účinkov. Okrem typicky sa zväčšujúceho bruška si u tehotných žien môžeme všimnúť aj zmeny pokožky, zmeny nálad, precitlivenosť alebo zväčšenie prsníkov.
HCG v moči = tehotenstvo!
Vylučovanie hCG je typické pre obdobie tehotenstva – výskyt tohto hormónu je u žien dôležitý k zisteniu a určeniu tehotenstva. Prítomnosť HCG v moči sa zisťuje tehotenským testom. Množstvo hormónu je na začiatku tehotenstva vysoké a po 18. týždni začína klesať, čo sa často spája s ukončením nevoľnosti v počiatkoch tehotenstva. HCG stimuluje produkciu hormónov luteálnej cysty v skorej fáze tehotenstva, kým túto úlohu prevezme placenta.
Zmena mliečnych žliaz
Humánny plazentalactogen (HPL), pripravuje spoločne s prolaktínom mliečne žľazy na ich úlohu. Tento hormón je produkovaný v placente a má diabetogénny účinok. To znamená, že môže vyvolať "tehotenskú cukrovku".
Ženské pohlavné hormóny
Gestagény sú spočiatku tvorené prostredníctvom žltého telieska z vaječníka a neskôr sa tvoria z placenty. Ich úlohou je „udržiavať" maternicu v pokoji, t.j. ochrániť ju pred predčasným pôrodom. Súčasne môžu spôsobiť uvoľnenie hladkého svalstva, čo môže viesť k nepríjemným vedľajším účinkom, ako napríklad v spomalení prietoku moča v močovode alebo vyššiemu riziku vzniku kŕčových žíl a hemoroidov. Estrogény vedú k rozvoju svalových vlákien maternice (hypertrofii) a umožňujú zväčšovať objem maternice. Sú tvorené placentou a plodom a ich množstvo sa zvyšuje postupne počas tehotenstva. Množstvo glukokortikoidov - hormónov nadobličiek sa o polovicu zvyšuje. Tieto hormóny prispievajú ku vzniku strií, majú priaznivý vplyv na vznik gestačného diabetu, ale na druhú stranu zlepšujú stav pri už prebiehajúcich ochoreniach, ktoré vyžadujú užívanie kortizónu (napr. astma).
Zmeny orgánov
Tehotenstvo ovplyvňuje aj močový mechúr, žalúdok a črevá.
Počas tehotenstva sa funkcie orgánov menia. Samozrejme v dôsledku týchto zmien sú možné nepríjemné vedľajšie účinky. Tehotenstvo predstavuje pre telo tehotnej ženy obrovskú schopnosť prispôsobiť sa a zároveň zvládnuť výnimočné situácie. Funkcie jednotlivých orgánov sú ovplyvnené tehotenskými hormónmi. Dieťa potrebuje predovšetkým na konci tehotenstva veľa priestoru, čo môže mať vplyv na fungovanie niektorých orgánov, ako sú črevá, žalúdok alebo močový mechúr.
Tehotné ženy sú náchylnejšie k infekciám močového mechúra
Tehotenstvo je spojené so zvýšeným vylučovaním gestagénu (ženský hormón), ktorý znižuje napätie svalov v močovode. Zároveň je močovod stlačený zväčšujúcou sa maternicou. To vedie k spomaleniu prietoku moču. Tým sa zvyšuje riziko infekcií močových ciest. Množstvo prípadov spojených so zápalom močových ciest prebieha bez zjavných symptómov. Práve preto sa pri každej prehliadke u gynekológa kontroluje moč tehotnej ženy. Každý zápal v tele zvyšuje riziko predčasného pôrodu. V druhej polovici tehotenstva sa v dôsledku zostupovania hlavičky dieťaťa znižuje kapacita močového mechúra Preto je pre tehotné ženy typické chodiť často na záchod.
Tráviaci trakt sa občas správa bláznivo
Jedným z charakteristických zmien v tehotenstve je aj zvýšená produkcia slín a žalúdočných štiav. To vedie v kombinácii s rastúcou slabosťou uzatvárania žalúdka, k častému výskytu pálenia záhy, ktoré môže byť výrazne znížené napr. pri pití mlieka.
Zvýšený prietok krvi a hormónov mení pleť
Celkové zvýšenie krvného obehu spôsobuje, že mnoho tehotných žien vyzerá sviežejšie a jasnejšie než obvykle. Sliznica v nose sa môže zväčšovať, čo zapríčiňuje v mnohých prípadoch pocit sucha. Opuchy v ústnej dutine môžu viesť ku krvácaniu ďasien.
Prostredníctvom sekrécie melatonínu sa tvoria na koži tmavšie škvrnité sfarbenia, vrátane stmavnutia bradaviek a vzniku strednej čiary v oblasti pupka.Približne u polovice tehotných žien sa v poslednej tretine tehotenstva objavia tmavo červené, neskôr striebristo biele strie.
Nárast telesnej hmotnosti a obvodu pása
Celkový prírastok hmotnosti v tehotenstve je asi 12-14 kg. Okrem iného je tento nárast závislý aj od počiatočnej hmotnosti a celkovej výšky nastávajúcej matky. V prvých 16 týždňoch v podstate väčšina žien veľa nepriberie, ale už o pár dní neskôr sa môže hmotnosť týždenne zvýšiť aj o 500 gramov.
Telesná hmotnosť sa zvyšuje aj váhou dieťaťa, množstvom plodovej vody vrátane placenty, maternice a prsníkov, zvýšením krvného objemu, ale predovšetkým zvýšením množstva vody v tele.
Aj zvýšená citlivosť je príznakom tehotenstva
Zvlášť na začiatku tehotenstva môže spôsobiť tehotenstvo typické príznaky, ako je nevoľnosť alebo vracanie s ďalšou psychickou záťažou. Ochranné inštinkty vedú u tehotných žien k väčšej precitlivenosti k stresovým situáciám.