Hormonálna terapia na podporu plodnosti

Až 15% párov v Slovenskej republike je neplodných. Podľa príčiny neplodnosti býva nasadená zodpovedajúca liečba alebo je odporúčané podstúpenie umelého oplodnenia. Jednou z možných a veľmi častých liečebných metód je však i hormonálna terapia.

Prečo hormonálna terapia?

V prípade ženskej neplodnosti je potrebné navodiť pravidelnú ovuláciu, s ktorou majú niektoré ženy veľký problém. V takom prípade je nutné dodávať ženskému telu špeciálnou pumpičkou hormón GnRH, ktorý je zodpovedný za navodenie ovulácie. Druhý prípad, kedy môže byť neplodná žena liečená hormónmi, nastáva vtedy, ak v jej tele prevládajú mužské hormóny nad ženskými. Väčšinou mávajú tento problém ženy trpiace obezitou. V takej chvíli je na rade diéta sprevádzaná hormonálnou terapiou.

Účinky hormonálnej terapie

Hormonálnu terapiu môže gynekológ odporučiť i vtedy, keď je pravidelná menštruácia a ovulácia. Hormonálna liečba zvyšuje kvalitu vajíčok, vďaka čomu je zároveň zvýšená šanca na počatie a donosenie zdravého dieťaťa. V prípade hormonálnej terapie je však rovnako vyššie riziko viacnásobného tehotenstva.

Hormonálna terapia u mužov

Hormonálna terapia nie je len záležitosťou pre liečbu ženskej neplodnosti, ale môže byť využitá i pri liečbe mužskej neplodnosti. Opäť záleží na príčine vyvolávajúcej neplodnosť. Mužská neplodnosť je spôsobená napríklad nízkym počtom spermií, ich zlou pohyblivosťou či kvalitou, neschopnosťou prieniku do maternice či ich neprítomnosťou v ejakuláte. Na týchto príčinách sa podpisuje nielen zdravotný stav muža, prekonaná choroba, ale tiež životný štýl, a to predovšetkým fajčenie, alkohol, či steroidy, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť počet i kvalitu spermií. Preto je dobré pri plánovaní bábätka minimálne tri mesiace pred počatím obmedziť negatívne vplyvy. I to totiž môže zvýšiť šance na počatie potomka.