Hormonálna terapia

Narušený cyklus často zmarí všetky pokusy mať dieťa. Umelé hormóny môžu napomôcť rovnováhe a stimulovať tak dozrievanie vajíčok.

Až u štvrtiny všetkých párov je prvý pokus stať sa rodičmi márny

Častou príčinou je hormonálna nerovnováha u žien. Keď pár ide s týmto problémom ku gynekológovi, je to jeden z jeho prvých krokov. Začne sa analyzovať hladina hormónov. Hormóny zaisťujú všetko nevyhnutné pre pravidelný mesačný cyklus. V prípade, že je to tak, nedochádza k problémom s počatím dieťaťa. Aby došlo k oplodneniu vajíčka, je potrebné zapojiť rôzne hormóny. Ak je táto súhra hormónov narušená, má vplyv na plodnosť žien. Hormonálne poruchy môžu prameniť napr. z porúch štítnej žľazy, nadmernej tvorby prolaktínu (hyperprolaktinémia), ktorý potláča ovuláciu, alebo vysokým podielom mužských hormónov (hyperandrogenémia). V závislosti na príčine poruchy lekári predpisujú lieky na upravenie rovnováhy hormónov. V prípade, že žena trpí vysokou obezitou a hyperandrogenémiou, môže často normalizovať svoje hormóny bez liekov úpravou životného štýlu.

Stimulácia zrenia vajíčok

Vonkajším ukazovateľom hormonálnej poruchy je nepravidelná menštruácia. Zdôrazňuje, že s vaječníkmi niečo nie je v poriadku. Presný výsledok môže určiť lekár na základe krvného testu. Na určenie hladiny hormónov je potrebných viac krvných vzoriek, odobratých v niekoľkých časových úsekoch. Pritom skúma laboratórium hladinu FSH (folikuly stimulujúce hormón), aby objasnilo, či vaječníky majú schopnosť zabezpečiť zrenie folikul. S blížiacim sa obdobím menopauzy, sa znižuje počet folikulov vo vaječníkoch a koncentrácia FSH sa v krvi ženy zvyšuje. Hormóny tak pre liečbu neplodnosti nemajú zmysel. Ak vajíčka ešte môžu dozrieť, používajú sa hormóny ako stimulačný prostriedok aj ako súčasť inej liečby neplodnosti. Stimuluje sa tým schopnosť vaječníkov napomôcť dozrievaniu väčšieho množstva folikul. Zvyšuje sa tak šanca na získanie niekoľkých oplodnených vajíčok.

Riziko viacpočetného tehotenstva

Hormonálna stimulácia vykazuje v mnohých prípadoch úspech. Podľa Centra pre zdravotnú výchovu sa zvyšuje pôrodnosť po liečebnom cykle až o 5-10%. Avšak, existujú určité riziká. Môže vzniknúť tzv. hyperstimulačný syndróm, kedy dôjde k zväčšeniu vaječníkov, ktoré produkujú príliš veľa a príliš veľké folikuly alebo je produkovaných príliš veľa hormónov. Niektoré ženy pritom cítia mierne bolesti brucha a nevoľnosť, iné zasa pocity napätia v bruchu a dýchavičnosť. V krajnom prípade to môže vyústiť do život ohrozujúcej situácie, kedy musí byť ženy liečená v nemocnici. Ďalšie zvýšené riziko predstavujú hormóny pre tehotenstvo, kedy sa môžu narodiť trojčatá, štvorčatá alebo viac detí, čo môže ohroziť zdravie matky aj detí. Ak dôjde k nadmernej stimulácii, radia lekári vyhnúť sa pohlavnému styku. Zjednodušene povedané, ošetrujúci lekár sleduje účinky a stimuláciu hormónov ultrazvukom a na základe výsledkom určí ďalší postup.

Výskyt hormonálnej nerovnováhy u mužov je veľmi zriedkavý

Aj u mužov sa môžu objaviť problémy súvisiace s hormonálnou nerovnováhou – je to ale oveľa menej pravdepodobné než u žien. Ak existuje podozrenie, môže sa nechať muž vyšetriť urológom, ktorý zistí, či nedošlo k nejakým poruchám v mozgu alebo semenníkoch. Pre tento účel sa meria koncentrácia rôznych hormónov v krvi. Ak mozog nedostatočne stimuluje semenníky, dá sa to napraviť hormonálnou liečbou.