Hmotnostný prírastok v tehotenstve.

Bruško rastie a s ním aj neistota: Koľko by tehotné ženy mali jesť a koľko je už príliš? Nezdravé stravovanie počas tehotenstva môže mať negatívne účinky na nenarodené dieťa. To, že dobrá a vyvážená strava počas tehotenstva je dôležitá, je všeobecne dobre známe. Početné štúdie doteraz ukázali, že pôrodná hmotnosť detí ma vplyv na ich neskoršie zdravie. Deti, ktoré vážia pri narodení menej ako tri alebo viac ako štyri kilogramy, majú zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky typu II a hypertenzie.

"Nebojte sa len čo začnete dojčiť, budete mať hmotnosť ako pred otehotnením"

"Buďte pri prejedaní opatrná – po druhom dieťati som už nikdy nezískala svoju pôvodnú váhu"

"Jedzte čo chcete a koľko chcete – jete predsa za dvoch!"

To sú zvyčajné rady, s ktorými sa stretne každá budúca mamička. Každý má na váhu odlišný názor. Vzhľadom k tomu je preto ťažké nájsť radu, ktorá je tá najsprávnejšia. A pri pozorovaní fotografií filmových hviezd a modeliek, ktoré len niekoľko týždňov po pôrode vystavujú svoje sexi telá na obdiv, to priemerná žena na materskej dovolenke v reálnom živote nemá najjednoduchšie.

Aký prírastok hmotnosti v tehotenstve je "normálny"?

Neexistuje konkrétny prírastok hmotnosti, ktorý možno odporučiť pre každú tehotnú ženu. Nižšie, menšie ženy s podváhou môžu pribrať oveľa menej ako žena, ktorá pred tehotenstvom trpela ťažkou obezitou. Existujú prípady, kedy žena s vysokou obezitou pribrala minimum a žena, ktorú ste poznali ako štíhlu, naberie počas tehotenstva 20 kíl.

Dokonca aj počas tehotenstva sa priberanie na váhe v jednotlivých mesiacoch líši - tehotná žena v prvom trimestri priberá menej ako v treťom trimestri. Zvýšenú hmotnosť možno pripísať nielen rastúcemu plodu, ale aj telu matky, ktoré plod vyživuje a chráni. Veľkú časť telesnej hmotnosti - obzvlášť v ranom tehotenstve - tvorí tekutina (voda), ktorú si ukladá telo. Je potrebná pre krvný obeh dieťaťa a placentu.

V roku 1930 lekári odporúčali všetkým tehotným ženám, aby obmedzili svoj váhový prírastok na asi 6,8 kg. V roku 1970 sa zdravotné poradenstvo zmenilo, pretože si lekári uvedomili, že príliš veľké obmedzenie telesnej hmotnosti počas tehotenstva môže byť škodlivé. V máji 2009, IOM (americký inštitút medicíny) zverejnil revidované usmernenia. Výskumníci dospeli k záveru, že nie je isté, či je správne odporúčať jednotný prírastok váhy pre všetky tehotné ženy.

Aký váhový prírastok je teda správny?

Najprv je dôležité, aby ste zvážili Vašu hmotnosť pred otehotnením - máte nadváhu, podváhu alebo sa nachádzate v normálnom rozmedzí? Existujú dva prístupy, ktoré sa bežne používajú pri určovaní obezity: tzv. "body mass index" (BMI) a meranie obvodu pása. BMI vám pomôže zistiť Vašu váhu vo vzťahu k výške. Meranie obvodu pása naznačí, ako je rozložený telesný tuk.

BMI je najčastejší spôsob, ako zistiť, či máte nadváhu alebo ste obézni (osoby s vysokou nadváhou). Ide o opatrenia, ktoré popisujú vzťah medzi hmotnosťou a výškou. Existujú rôzne názory na pojmy - nadváha alebo obezita. Pri BMI medzi 25 a 30 ide obvykle o nadváhu. To samo o sebe nie je nevyhnutný problém pre zdravie. Obezita môže byť problém, ak už trpíte určitým ochorením, ako je diabetes mellitus 2. typu. Zvážiť to by mali obézni ľudia, ktorí majú index telesnej hmotnosti nad 30. Obezita predstavuje vyššie zdravotné riziko ako nadváha.

Vaša telesná hmotnosť sama o sebe nie je meradlom toho, ako sa darí Vášmu dieťatku alebo dokonca, akú váhu Vaše dieťa práve má. To záleží na mnohých faktoroch. Pred narodením si nemôžete byť naozaj istí, koľko dieťa váži. Ultrazvukové a ďalšie testy môžu poskytnúť odhad hmotnosti dieťaťa.

Môže predstavovať príliš nízky alebo naopak vysoký prírastok hmotnosti nejaké problémy?
Ženy, ktoré počas tehotenstva získajú vyšší prírastok na váhe, majú vyššie riziko niektorých zdravotných problémov. Môžu sa stretnúť s cisárskym rezom alebo makrozómiou - dieťa s pôrodnou hmotnosťou nad 4000 alebo 4500 g. Je tiež pravdepodobnejšie, že hmotnosť po pôrode len tak ľahko nestratia. Vedci si stále nie sú istí, či príliš vysoké priberanie na váhe počas tehotenstva tiež zvyšuje pravdepodobnosť, že dieťa bude neskôr bojovať s nadváhou alebo obezitou (s vysokou nadváhou).

Aj chudnutie a podvýživa počas tehotenstva môžu poškodiť vyvíjajúce sa dieťa

Často tím, že se narodí předčasně nebo se narodí s nízkou porodní váhou.

Při náhlém zvýšení váhy o více než půl kilogramu týdně, by měl lékař sledovat hmotnost a udělat další testy. Velmi rychlý a velký přírůstek váhy (asi 1 kg za jeden týden), může být příznakem zdravotních problémů u těhotných žen, například pro-eklampsie nebo gestační cukrovky.