Hloch obyčajný

Hloch obyčajný

Latinský názov: Crataegus laevigata

kadiovaskulárny systém, vysoký tlak, psychika, cholesterol, obličky, močové kamene, nespavosť, menštruácia, menopauza, potencia

Pôvod

Pôvodným domovom hlocha obyčajného je oblasť Stredomoria, Subatlantických a Euroázijských krajín. Vhodné podmienky pre rast však nachádza takmer všade vo svete, vďaka čomu ho bežne nájdeme aj na našom území. Obľubuje dostatočne vlhké okrajové lesné lúky, pasienky a stráne. Mnohí ho už dnes však pestujú aj ako okrasný krík v domácich záhradkách. Jeho používanie v oblasti ľudového liečiteľstva bolo podstatným už v staroveku. Okrem liečivých účinkov sa mu však pripisovali aj rôzne magické vlastnosti a ľudia verili, že im poskytne potrebnú ochranu pred urieknutím a aj pred prírodným nebezpečenstvom.

Charakteristika

Hloch obyčajný je značne rozkonárený ker, niekedy dorastajúci až do veľkosti stromu. Jeho charakteristickým znakom je, že je celý posiaty tŕňmi o veľkosti približne 1,5 cm. Listy s veľkosťou asi 5 cm sú vajcovitého tvaru s tromi alebo piatimi lalokmi, vyrastajúce z krátkej stopky. Poznávacím znamením sú aj jeho biele kvety kvitnúce od mája do júna, na ktorých mieste po odkvitnutí vyrastú guľaté malvice tmavočervenej farby.

Zbieraná časť

Z Hlocha obyčajného môžeme na liečivé účinky využiť všetky jeho časti, a teda kvet, list a aj plod. Každú z nich je však vhodné zbierať v inom období. Zber kvetov a listov je ideálny v období mája až júna a plodov zasa v septembri až októbri.

Účinky

Liečivé účinky hlocha obyčajného majú mimoriadne priaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém človeka. Pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu, rozšíriť cievy, čím zabezpečia zjednodušený prietok krvi a zníženie vysokého krvného tlaku, ako aj zmiernenie hypertenzie prejavujúcej sa zvýšenou tepovosťou. Vďaka jeho vplyvu sa často odporúča najmä ľuďom po infarkte, pre opätovné stabilizovanie stavu.

Hloch obyčajný je známy aj tým, že prináša pokojný spánok. Dokáže upokojiť organizmus a navodiť pocit pohody, vďaka čomu sa zbavíte nespavosti a nepokojného, plytkého spánku. Aj vďaka tomu sa odporúča piť podvečer čaj z hlocha, ktorý dokáže navodiť pocit psychickej pohody.

Účinky tejto bylinky zmierňujú aj bolestivú menštruáciu. Upokojujú vnútro maternice a ostatných pohlavných orgánov, čím zabezpečujú zníženie nepríjemnej bolesti v oblasti brucha a krížov.

Hloch obyčajný však pôsobí aj ako prírodné afrodiziakum. Priaznivo ovplyvňujú hormóny a zvyšujú chuť na sex, vďaka čomu organizmus dosahuje lepšie fungovanie pohlavných orgánov, vyššie sexuálne výkony a v konečnom dôsledku aj zníženie neplodnosti.

Upozornenie

Účinky hlochu obyčajného sú síce výrazné, ale jeho konzumácia nepredstavuje žiadne riziko. Určite však treba dodržiavať odporúčané dávkovanie presne podľa odporúčaných pokynov.

Kontraindikácie

Pri užívaní hlochu súčasne s inými liekmi a liečivami nebola zaznamenaná žiadna neznášanlivosť. Akékoľvek nejasnosti však treba konzultovať s ošetrujúcim lekárom.