Fóbia z tehotenstva a pôrodu tzv. tokofóbia

Počuli ste už niekedy o tzv. tokofóbii, fóbii z tehotenstva a pôrodu? Vo všeobecnosti je fóbia neadekvátna reakcia prejavujúca sa strachom, núti človeka, aby sa vyhýbal danej situácii. Je to strach pred vlastným strachom. Strach z pôrodu je do veľkej miery vlastne panickým strachom z bolesti. Ako sa prejavuje a ako mu čeliť, aby ženy svoje tehotenstvo aj pôrod prežili v pokoji a nie v strachu?

Každú tehotnú ženu, vplyvom hormonálnych procesov postihne z času na čas strach. Väčšinou je to strach z potratu, strach z toho, či neublížim svojmu dieťatku, strach z prípadného postihnutia dieťaťa, strach z pôrodu, strach, či budem dobrou matkou. V dnešnej dobe, keby sa až priveľmi prihliada na štíhlosť a telesnú krásu nie je neobvyklý ani strach z nadmerného pribratia a zdeformovania postavy či napr. samotných pŕs. Ak tomuto strachu dokážeme čeliť, či už samy alebo s pomocou blízkych je to fajn, no ak strach prerastie do úzkosti a patologických prejavov ide o vážny problém.

Ako by sa mohlo zdať, strach nemajú len prvorodičky, sú dôvody, pre ktoré mávajú strach aj ženy, ktoré čakajú svoje druhé, či strach príde až dokonca pri čakaní tretieho dieťaťa. Niektoré ženy sú schopné napriek túžbe po dieťatku radšej zvoliť bezdetnosť, ako by mali prežiť tehotenstvo a pôrod. Ďalšou skupinou žien sú ženy, ktoré majú strach už len z toho, že vôbec otehotnia, čo vážne narušuje ich sexuálny život.

Takofóbia

Ide o patologickú úzkosť z pôrodu. Žena má nočné mory, ťažkosti so sústredením sa na prácu alebo aktivity v domácnosti, panické záchvaty a psychosomatické ťažkosti. Tokofóbia môže dokonca spôsobiť, že žena, ktorá nečakane zostane tehotná, si radšej zvolí potrat, pretože strach z pôrodu je neprekonateľný a je to silnejšie ako ona sama.

Rozlišujeme:

  • primárna tokofóbia sa vyskytuje u žien, ktoré ešte nerodili a strach z pôrodu u nich pramení z negatívnych skúseností ich matky alebo z niečoho, čo sa naučili v škole, prípadne boli svedkom pôrodu, videli obrázky či videá o pôrode.
  • sekundárna tokofóbia má svoj pôvod v negatívnej skúsenosti z predchádzajúceho pôrodu ženy. Príliš bolestivý pôrod, nepríjemný prístup personálu a iné zlé skúsenosti môžu viesť k rozvoju tejto fóbie u ženy.

Príznaky takofóbie:

  • triaška, nevoľnosť, pocit na vracanie a mdloby, zrýchlený dych aj pulz, pocit náhleho sucha v ústach, neopodstatnená bolesť brucha, desivé predstavy o vlastnom úmrtí pri pôrode.
  • ženy „tokofobičky" neznesú ani pohľad na cudzie deti či tehotné ženy a hnusí sa im všetko spojené s tehotenstvom a s príchodom detí na svet.

Táto fóbia sa netýka iba žien, ide aj o mužskú záležitosť. Niektorí muži trpia chorobným strachom, že pri pôrode hrozí nebezpečenstvo ich partnerke. Ak to prerastie do fóbie, často-krát žiadajú od partnerky, aby rodila cisárskym rezom, v extrémnom prípade, aby si dieťa radšej adoptovali.

Fóbiu z pôrodu je možné liečiť a ženy, ktoré ňou trpia by sa mali zveriť do rúk psychoterapeuta. Tokofóbia nie je niečo, čo sa samo upraví a čakať, že jedného dňa bude žena celkom bez strachu, sa nevyplatí.

Ak sa nejedná vyslovene o takofóbiu, pri ktorej je už liečba nutná, je možné do veľkej miery pomôcť si rôznymi metódami a prístupmi. Telo ženy i dieťa boli prírodou stvorené tak, aby celý pôrodný proces prebehol úspešne. 90% tehotenstiev má potenciál pre spontánny pôrod a bezproblémové šestonedelie! Zdravá žena sa pôrodu nemusí báť – práve naopak, mala by k nemu pristupovať s dôverou – najmä ak má moderná spoločnosť adekvátne prostriedky prvej pomoci. So strachom sa môže zabojovať napríklad aj takto:

  • absolvuje sa predpôrodná príprava
  • pozitívne myslenie je veľmi dôležité. Veta – „Keď to zvládli milióny žien predo mnou, zvládnem to aj ja!" je viac ako pravdivá
  • partner pri pôrode je pre väčšinu žien veľkou oporou
  • vedome si vytvoriť pocit vnútorného kľudu – myslieť na niečo príjemné
  • oddať sa pôrodu – zostať pokojná, uvoľnená, nechať telo pracovať. Treba mu veriť, že vie čo má robiť.