Falošná gravidita
Mešká Vám menštruácia, guľatí sa bruško – konečne sa Vám to podarilo! Ste tehotná. Môže sa jednať len o mylnú predstavu tehotenstva? Tento jav je len veľmi zriedkavý a vyskytuje sa u niektorých žien, ktoré obzvlášť túžia po dieťati alebo naopak, majú veľký strach z tehotenstva. Je potrebné poznamenať, že falošné tehotenstvo je jedným z najviac fascinujúcich príkladov vplyvu duševných porúch na telo ženy. Duševné poruchy majú najvýznamnejší vplyv na vznik tohto stavu. V minime prípadov sa podobný stav môže udiať aj u mužov, ktorí majú tehotnú partnerku a zo „solidarity“ sa u nich vyvinie syndróm priberania a zväčšovania bruška.
Aké príznaky poukazujú na falošné tehotenstvo?
Je to síce imaginárne tehotenstvo, ale sprevádzané všetkými viditeľnými fyzickými symptómami, ktoré sú aj pri skutočnom tehotenstve: vynechaná menštruácia, väčšie naliate prsia, rastúce bruško a žena trpí dokonca aj rannými nevoľnosťami a únavou.
Nasleduje návšteva lekára a vy očakávate, že Vám potvrdí Vašu radostnú správu. Pri ultrazvuku však lekár nevidí žiadny plod, maternica je prázdna a hodnota tehotenského hormónu HCG v krvi zostáva na nule.
Čo spôsobuje falošné príznaky tehotenstva?
Zvýšenie telesnej hmotnosti je vo väčšine prípadov spôsobené zadržiavaním tekutín a vyšším príjmom kalórií. To môže mať za následok aj nevoľnosti a únavu. Príliš rýchle zvýšenie hmotnosti u žien, ktoré neboli zvyknuté na tak vysoký príjem potravy, môže byť skutočne nebezpečný.
U ktorých žien dochádza ku falošnej gravidite?
K falošnej gravidite dochádza u žien s veľmi silnou túžbou po dieťati, u žien s hormonálnymi abnormalitami, prípadne pri nejakej nervovej poruche. Príčina vzniku tohto stavu pramení vo veľkej väčšine v „hlave". Túžba po dieťati je u týchto žien tak drvivá, že vlastne spôsobuje aj fyzické príznaky. Preto lekár u danej ženy odporúča okrem zdravotnej starostlivosti aj psychoterapeutické poradenstvo. Je dôležité, aby existovala spojitosť medzi prácou gynekológa a psychoterapeuta, ktorých žena v tomto prípade veľmi potrebuje. Nenahraditeľná je samozrejme aj opora u partnera, rodiny a blízkych. Po zistení skutočnosti sa môže žena uzavrieť do seba, prestať vôbec hovoriť o tehotenstve ako takom. Môže dôjsť k tomu, že bude mať strach priznať sa k nejakým bolestiam a problémom, ktorými bude skutočne trpieť – zo strachu, že by si ostatní mohli myslieť, že si to vymyslela.
Pojem "falošná gravidita" je niekedy používaný nesprávne, pretože sa môže jednať aj o zárodok, ktorý sa prestal vyvíjať alebo tzv. hidatinóznu moľu. Tento stav vzniká, ak vajíčko oplodnia dve spermie alebo ak vajíčko stratilo „cestou" všetky ženské chromozómy. Placenta sa v tomto prípade vyvíja a pripomína hroznové bobule - ale bohužiaľ skôr či neskôr dôjde k samovoľnému potratu.