Endometrióza - Endometrium

Endometrióza je častá, ale málo známa gynekologicka choroba. Je to jedna z najčastejších gynekologických chorôb. Napriek tomu ju ženy takmer nepoznajú. Výnimkou nie je ani to, že ju lekári zle diagnostikujú, a teda aj liečia.

Vyzerá záhadne

Čiastočky endometria, teda výstelky dutiny maternice, sa totiž ocitnú a rastú mimo maternicu. Najčastejšie na pobrušnici, vajíčkovodoch, vaječníkoch, v stene maternice, na krčku maternice a v pošve. Menej často potom na močovom mechúre alebo na črevách. Prípadne preniknú krvou až do obličiek a pľúc, zriedkavo aj do sietnice oka. Normálne by ich mal imunitný systém rozpoznať a zlikvidovať. Prečo sa tak v prípade endometriózy nestane, lekári nevedia.

"Ložiská endometriózy reagujú na ženské pohlavné hormóny," hovorí MUDr. Michael Fanta z Centra pre diagnostiku a liečbu endometriózy v Prahe pri Všeobecnej fakultnej nemocnici. "V priebehu menštruačného cyklu v nich dochádza k podobným zmenám ako v sliznici maternice. Na rozdiel od nej sa však tieto ložiská neuvoľňujú prostredníctvom menštruačného krvácania. Krvné farbivo sa v nich hromadí a rozkladá. Pri zmenách hormonálnych hladín preto žena niekedy pociťuje bolesť. Rozsiahlejšie ložisko môže vyvolať zrasty v brušnej dutine. "

Omylom ju liečili pomocou antibiotík

Štyridsaťročná prekladateľka zmenila už tretíkrát gynekológa. Nový lekár jej však na bolesti v podbrušku, ktoré sa u nej objavovali hlavne tesne pred menštruáciou a počas nej, nepredpísal antibiotiká, tak, ako to urobili jeho dvaja kolegovia pred ním (tí sa totiž domnievali, že postihnuté miesto je vlastne zápal). Poslal ženu do špecializovaného centra. Tam jej diagnostikovali endometriózu, ktorá zasiahla vajcovody a vaječník. Našťastie nebola taká rozsiahla, aby vyžadovala odstránenie ženských orgánov. Stačila kombinácia drobnejšieho chirurgického ošetrenia s následnou hormonálnou liečbou. Ženine problémy po nej začali ustupovať. Počas troch mesiacov zmizli úplne.

Civilizačná choroba

Prípadov endometriózy pribúda. Niektoré štúdie udávajú, že trápi 15% žien, iné, že to je 40 až 60% pacientok. Lekári ju označujú ako typickú civilizačnú chorobu. Hlavné príčiny, prečo sa objavuje čoraz častejšie, súvisia s naším spôsobom života:

Takmer istým spôsobom, ako sa zbaviť endometriózy, je tehotenstvo. Inak býva liečba choroby veľmi individuálna. "Lekári zväčša kombinujú hormonálnu liečbu a chirurgický zákrok, pri ktorom využívajú laparoskopický prístupu, teda miniatúrne kamery a ďalšie operačné nástroje," hovorí doktor Fanta. "Zavedú ich do dutiny brušnej z 1 až 2 cm veľkých vpichov. Laparoskopia je potrebná na presné stanovenie diagnózy choroby a jej rozsahu."

Vykonáva sa v celkovej anestézii. Lekári sa snažia odstrániť čo najviac ložísk endometriózy, rovnako ako prípadné zrasty tkanív. Pri nekomplikovanom priebehu a menšom rozsahu zistenia môžu pacientku po dvadsiatichštyroch hodinách prepustiť domov. Problém je, že sa ťažkosti niekedy objavia znova. Tiež nie je možné odstrániť mikroskopické ložiská choroby.

Účinnosť liečby pomocou hormónov sa pohybuje od 75 až do 95 percent. Dnes už ich ženy nemusia prehĺtať toľko ako kedysi. V niektorých prípadoch dokonca stačí jedna hormonálna injekcia za tri mesiace. Tá vyvolá tzv umelé klimaktérium. Zablokuje menštruačný cyklus a teda aj hormonálnu stimuláciu ložísk. Ďalšou, podobne účinnou liečbou je nasadenie vhodnej hormonálnej antikoncepcie.

Ale ani hormóny nie sú všemocné. U 25 až 50% pacientok sa potom, čo ich vysadili, môžu ťažkosti vrátiť. Najúspešnejšie bývajú u ložísk na pobrušnici. Takmer žiadny efekt nemajú pri endometrióze vaječníkov alebo pri prepážke medzi pošvou a konečníkom.

Hormonálna liečba, ktorá spôsobuje prechodné klimaktérium, môže mať aj vedľajšie účinky. Napríklad náladovosť, depresie, migrény, návaly alebo poruchy spánku. Trvajú však len po dobu liečby (väčšinou 3-6 mesiacov).

Špeciálne centrá

Keď má gynekológ, ktorý ženu vyšetrí, podozrenie, že by mohla mať endometriózu, mal by ju poslať na špecializované pracovisko. U nás na Slovensku je to I.Gynekologicko – porodnická klinika LFUK a FNSP v Bratislave.

Choroba sa najčastejšie prejavuje:

  • Bolestivou menštruáciou (50-90% žien)
  • Bolesťami v panve a podbrušku, ktoré sa môžu, ale aj nemusia objavovať pravidelne v súvislosti s menštruáciou (30-50% pacientok)
  • Bolestivým pohlavným stykom (25-50% žien)
  • Neplodnosťou (choroba ju spôsobí u 20-50% postihnutých pacientok).

"Ďalšie prejavy sú našťastie zriedkavé, napríklad krv v moči, keď sú ložiská v stene močového mechúra," hovorí doktor Fanta. "Alebo krv v stolici, prípadne poruchy priechodnosti čriev, ak choroba zasiahne črevnú stenu." K lekárovi je najlepšie zájsť čo najskôr. Ženy, ktoré trpia a znášajú bolesť v oblasti malej panvy, sa môžu dočkať komplikovaného nálezu.

Zdroj: www.novinky.cz