Endometrióza a jej vplyv na plodnosť

Endometrióza je ochorenie, ktoré spočíva v oddelení čiastočiek sliznice maternice a ich odplavenie mimo maternicovú dutinu. Vedeli ste, že toto ochorenie je diagnostikované až u 15% žien v reprodukčnom veku? Bohužiaľ, podľa štatistík tvoria až štvrtinu príčin neplodnosti.

Prečo je endometrióza problémom?

Odplavené časti sliznice maternice reagujú na menštruačný cyklus. Čiastočky endometria sa môžu vyskytnúť všade okrem srdcového svalu a sleziny. Objavujú sa napríklad vo vaječníkoch, močovom mechúre, pľúcach či v čreve. Problém nastáva v momente, keď sa okolo čiastočiek sliznice maternice vytvárajú cysty a jazvy, ktoré sa môžu zrastať.

Príčiny a prejavy endometriózy

V súčasnej dobe nie je úplne objasnená príčina vzniku. Medzi faktory ovplyvňujúce vznik tohto ochorenia radia odborníci predovšetkým genetiku, imunologický faktor a hormóny. A ako sa endometrióza prejavuje? Väčšina žien trpí dlhodobou bolesťou v podbrušku, bolesťou pri pohlavnom styku alebo sa v jej moči môže vyskytovať krv. 

Je endometrióza nebezpečná?

Predovšetkým ženy, ktoré túžia po bábätku, by toto ochorenie nemali podceňovať. Je dokázané, že jednou z najčastejších príčin neplodnosti sú práve zrasty v malej panve, ktoré môžu znemožniť priechod vajíčka do maternice.

Ako sa endometrióza lieči?

Pri podozrení na endometriózu vás čaká vyšetrenie, a to buď laparoskopia, alebo hysteroskopia. Existuje niekoľko typov endometriózy, a to endometrióza peritoneálna, ovariálna, rektovaginálna septa či adenomyóza. Pri odhalení endometriózy je väčšinou nutná chirurgická operácia, ktorá prebieha laparoskopicky rovnako ako vyšetrenie. Nasleduje hormonálna liečba, ktorá dosahuje vysokú úspešnosť. Dôležité je však nepodceňovať príznaky a poradiť sa so svojim lekárom v prípade dlhodobých problémov.