Dúška tymiánová

Dúška tymiánová

Latinský názov: Thymus vulgaris

trávenie, obličky, reuma, zápalové ochorenie

Pôvod

Dúška tymiánová pochádza zo Stredomoria a najviac sa jej darí v teplejších oblastiach. Z juhu sa postupom času dostala aj do severnejších častí Európy. Má rada ľahkú, piesočnato-hlinitú, kyprú pôdu s dostatočnou dávnkou humusu a nie je náročná na živiny. Rastie  vo voľnej prírode, na lúkach i rumoviskách a pestuje sa aj v bylinkových záhradkách i doma v črepníkoch. Starí Egypťania používali tymiánovú silicu na mumifikáciu tiel. Gréci ju pestovali ako medonosnú rastlinu, používali ju na osvieženie,  pálili v kadidlách vo svätyniach a dokonca sa dostala aj do gréckych bájí.

Charakteristika

Dúšku tymiánovú poznáme najmä pod ľudovým názvom tymián. Je to vytrvalá bylina, rozkonárený polokrík, ktorý rastie do výšky 30 cm. Má drevnaté vystúpavé konáriky s drobnými, elipsovitými lístkami. Kvety vyrastajú v pazuchách listov a sú biele či fialové. Plodom tymiánu sú tvrdky.

Zbieraná časť

Zbiera sa celá vňať od júna do septembra, kedy tymián kvitne, pretože vtedy má najvyšší obsah aromatických látok. Zbiera sa ráno počas suchého počasia. Pri zbere necháme výhonok asi tak 10 cm nad zemou, aby sa ďalej mohol rozkonárovať.

Účinky

Dúška tymiánová pomáha pri zápaloch tráviaceho traktu, harmonizuje črevnú mikroflóru, pôsobí proti plynatosti, uľavuje pri hnačkách, odstraňuje črevné a iné parazity v tele. Má protizápalové účinky, takže pomáha proti baktériám a plesniam, lieči takmer všetky typy zápalov. Pomáha eliminovať nepríjemný zápach z úst a posilňuje ďasná. Taktiež má močopudný účinok, pomáha pri infekciách močových ciest a močového mechúra a pôsobí proti zadržiavaniu tekutín v tele.

Tymián je jednou z najstarších antibiotických liečiv, pomáha pri nachladnutí pričom tlmí silný kašeľ, rozpúšťa hlieny, uľavuje pri bolestiach v hrdle, odstraňuje zápaly horných dýchacích ciest, pôsobí proti chrípke, pomáha tiež pri bronchitíde, infekciách s horúčkou, čiernom kašli a zápale priedušiek.

Bylinka ako diuretikum prináša úľavu pri reume, artritíde a dne, a tiež pôsobí proti bolavým kĺbom a svalom po fyzickej záťaži.

Dúška tymiánová sa už po stáročia nazýva korením žien, pretože pomáha uľaviť od menštruačných kŕčov. Zlepšuje prekrvenie, napravuje krvný obeh a taktiež pomáha pri chudokrvnosti.

Tymián sa môže podávať aj deťom ako odčervovací prostriedok, pomáha pri nespavosti a vďaka jeho dezinfekčným účinkom sa nazýva aj penicilínom pre chudobných. Svoje uplatnenie má tymián aj v kozmetike, parfumoch i zubných pastách, a tiež pomáha liečiť akné.

Táto bylinka nechýba ani v žiadnej kuchyni, je skvelým dochucovadlom na cestoviny, polievky, omáčky či mäso.

Upozornenie

Tymián by mohol byť nebezpečný pre tehotné ženy a ludí s poruchami srdca. O jeho užívaní sa predom poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom.

Kontraindikácie

Doposiaľ nie je známa žiadna neznášanlivosť dúšky tymiánovej s látkami iných liečiv. Rovnako neboli doposiaľ zistené ani žiadne vedľajšie účinky vyplývajúce z užívania tejto liečivej rastliny s inými liekmi.