Dubová kôra

Dubová kôra

Latinský názov: Quercus robur

zápaly ústnej dutiny, žalúdočné a črevné problémy, tráviace problémy, kŕčové žily, potenie nôh, energia, prechladnutie, horúčka, kašeľ, zápal priedušiek, neplodnosť

Pôvod

Dub letný má na Slovensku početné zastúpenie. Jeho história siaha až do dávnej mytológie, kedy sa verilo, že dokáže navodiť prorocké sny predpovedajúce budúcnosť. Starí Slovania a Kelti mu prinášali obety, lebo verili, že vďaka tomu zvíťazia v bojoch, Američania žuli jeho kôru, aby zabránili zápalom ústnej dutiny. Jeho prirodzeným prostredím je oblasť Európy, Malej Ázie a Kaukazu.

Charakteristika

Dub letný je jedným z našich najtypickejších a najčastejšie sa vyskytujúcich stromov. Dorastá do výšky aj 20 m a jeho koruna je husto rozkonárená, plná podlhovasto vajcovitých listov s laločnatými okrajmi. Kvitne od apríla do mája vo forme tzv. jahniad. Na ich mieste sa po odkvitnutí tvoria plody – žalude.

Zbieraná časť

Z duba letného zbierame len mladú zatiaľ nepopukanú kôru mladších stromov. Staršia kôra už neobsahuje také množstvo liečivých látok.

Účinky

Liečivé účinky dubovej kôry sa používajú pri liečbe bolestivých hemoroidov. Obklady, prípadne sedací kúpeľ zabezpečí čiastočné znecitlivenie postihnutého miesta a jeho stiahnutie, čím zabezpečuje zníženie bolestivých oblastí. Rovnakým spôsobom pôsobí aj na liečbu a prevenciu vzniku kŕčových žíl.

Účinky duba letného sa uplatňujú aj pri liečbe neplodnosti. Už v minulosti bol vnímaný ako symbol plodnosti a potomstva najmä vďaka jeho priaznivým účinkom na činnosť pohlavných orgánov a stimulovanie chuti na sex. Prispieva tiež k lepšiemu prekrveniu organizmu, a teda dochádza k zlepšeniu prekrvenia aj pohlavných orgánov.

Významným účinkom duba letného je aj jeho schopnosť zásobovať organizmus potrebnou energiou, či už fyzickou alebo psychickou. Pomáha postaviť sa na nohy v momente fyzického vyčerpania, ku ktorému dochádza po ťažkej chorobe, ale zároveň ustáľuje hladinu aj psychickej pohody počas stresových a vyčerpávajúcich situácii.

Overené sú aj jeho priaznivé účinky na hnačky, ktoré dehydratujú organizmus. Tu pôsobí ako zahusťovač stolice a prispieva k správnemu zloženiu črevnej mikroflóry, ktorá pomáha predchádzať takýmto a aj iným ochoreniam tráviacej sústavy.

Rovnako nápomocný je aj v prípade zápalov ústnej dutiny prejavujúcej sa opuchnutými, bolestivými a precitlivenými ďasnami. Rovnako pomáha ako prevencia pri ochoreniach zubov a vďaka tomu, že ničí parazitické baktérie stimuluje aj nepríjemný zápach z úst.

Účinky dubovej kôry veľmi priaznivo pôsobia aj na pokožku celého tela. V prípade vonkajšieho použitia dokáže vyčistiť upchaté póry, čím zlepšuje stav umastenej a vyrážkovitej pokožky a dokonca lieči aj miesta, ktoré už sú zapálené.

Upozornenie

Tak ako väčšina liečivých rastlín, aj výťažky z dubovej kôry nie sú vhodné pre užívanie v prípade tehotných a dojčiacich žien. Okrem toho sa jej konzumácia neodporúča ani v prípade, že trpíte ochorením srdca, vysokým krvným tlakom, otvorenými ranami na pokožke, svalovou hypertóniou, vysokou horúčkou, silnou infekciou, problémami s obličkami alebo pečene. Rovnako nie je vhodné dlhodobé užívanie tohto prírodného lieku, nakoľko môže viesť k žalúdočným a črevným problémom či dokonca k poškodeniu obličiek a pečene. Pri užívaní je tiež bežný aj výskyt alergickej reakcie.

Kontraindikácie

Kontraindikácia pri užívaní výťažkov z duba letného môže nastať v prípade, ak máte alergiu na aspirín a užijete tieto dve liečivá súčasne. V iných prípadoch sa nepotvrdila žiadna neznášanlivosť medzi jeho výťažkami a inými druhmi liečiv. Akýkoľvek príznak kontraindikácie však neváhajte konzultovať s ošetrujúcim lekárom.