Dôležité vitamíny pre plodnosť a tehotenstvo - 1.diel

Nie je žiadnym tajomstvom, že plodnosť párov bohužiaľ klesá a problémom s počatím tak musí čeliť viac a viac párov. Niektorým párom trvá otehotnenie dlhú dobu, ale nakoniec sa podarí, niektorí bohužiaľ to šťastie nemajú a musia na vyšetrenia. Šance na otehotnenie však môžeme podporiť hneď niekoľkými spôsobmi, a to napríklad úpravou stravovacích návykov a životného štýlu, príjmom prírodných látok a byliniek či cvičením hormonálnej jogy. Svojmu telu môžeme pomôcť i dodaním potrebných vitamínov a živín. Z dôležitých vitamínov pre počatie sú predovšetkým kyselina listová, vitamín D a hlavne vitamín E. V dnešnom článku sa preto na nich pozrieme podrobnejšie.

Zoznámte sa s vitamínom plodnosti

Vitamínom plodnosti je nazývaný vitamín E, ktorý je pre počatie veľmi dôležitý. Má totiž veľký vplyv na kvalitu pohlavných buniek a produkciu hormónov. U mužov má vplyv na pohyblivosť a množstvo spermií. U žien môže byť nedostatok tohto vitamínu spájaný so samovoľnými potratmi. Čo teda zaradiť do jedálnička, aby sme nemali o tento vitamín núdzu? Mandle, sezamové semienka, vajcia, listová zelenina a tučné ryby - to všetko je zdrojom vitamínu E.

Nezabúdajte na kyselinu listovú

Ďalším dôležitým vitamínom, ako pred počatím, tak v priebehu tehotenstva, je kyselina listová. Tá má vplyv na správne delenie buniek i vývoj zárodočného tkaniva behom tehotenstva. Znižuje riziko vývojovej poruchy miechy a mozgu i rôznych vývojových porúch kardiovaskulárneho systému, močového ústrojenstva a tráviaceho ústrojenstva. A kde kyselinu listovú nájdeme? Predovšetkým v špenáte, kapuste, červenej repe, strukovinách či vlašských orechoch. Pred počatím je odporúčaná denná dávka kyseliny listovej 400 µg, behom prvého trimestra 600 µg.

Vitamín nie len pre lepšiu náladu

V neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na vitamín D, ktorý je zodpovedný za tvorbu pohlavných hormónov. Dostatočná tvorba hormónov ovplyvňuje ovuláciu a hormonálnu rovnováhu. Pri nepravidelnom cykle by sme mali zvýšiť denný príjem práve tohto vitamínu. Organizmus vitamín D získava predovšetkým zo slnečného svitu, no ďalšími zdrojmi sú i vajcia a tučné ryby.