Diéta a neplodnosť
Plánujete bábätko alebo sa už dlhšiu dobu o jeho počatie pokúšate, ale stále sa vám to nedarí? Možno sa budete diviť, ale veľký vplyv na schopnosť otehotnenia má aj vaša výživa a predovšetkým vaša hmotnosť.
Odborníci už dlhší čas poukazujú na spojitosť medzi problémom s otehotnením a nízkou alebo vysokou hmotnosťou ženy. Veľmi zjednodušene možno povedať, že pri podváhe nie je organizmus dostatočne pripravený na tehotenstvo. Naopak pri nadváhe môže dôjsť k poruchám a chorobám matky, ktoré súvisia s plodnosťou už pred otehotnením.
V tehotenstve potom môže mať žena s nadváhou zvýšené problémy s kĺbmi a chrbtom, ale aj väčšie riziko cukrovky, vysokého krvného tlaku, zvýšenú hladinu cholesterolu a pod. Vzhľadom k tomu, že 30% estrogénov (ženských pohlavných hormónov) pochádza z tukových buniek, príliš veľa - alebo naopak príliš málo - tuku môže narušiť hormonálnu rovnováhu a znížiť šance na otehotnenie. Dokonca už len 10-15% tuku nad alebo pod normu môže prispievať k poruche plodnosti.
"Oba váhové extrémy sú pre otehotnenie nevýhodné a problematické. Horšie je z môjho pohľadu posun váhy do mínus, ale aj extrémny posun do plus prináša problém. Týmto spôsobom tak vlastne príroda zabezpečuje čo najlepšie štartovacie podmienky ako pre bábätko, tak i budúcu mamičku, "hovorí MUDr. Jan Šulc z Centra reprodukčnej medicíny gest.
Zmerajte sa v páse
Dôležité je v tomto prípade množstvo tuku, ktorého by nemalo byť viac ako 25-30% z celkovej hmotnosti. Horšia je obezita tzv. mužského typu - teda širší pás a relatívne štíhle boky. Obvod pása by mal byť u žien do 80 cm, nad 88 cm značí už zvýšené množstvo útrobného tuku. Obezita je často spojená s nepravidelnosťami menštruačného cyklu a s vynechávaním ovulácie (okamih, kedy dôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka) - následkom je neplodnosť, častejšie sú aj samovoľné potraty. Ženám hrozí tehotenská hypertenzia (zvýšený krvný tlak), preeklampsia (ochorenie v tehotenstve, ktoré vedie u ženy k zvýšenému krvnému tlaku a vylučovaniu bielkovín močom) i eklampsia (závažný, život ohrozujúci predpôrodný stav), tehotenská cukrovka a s tým spojené možné poškodenie plodu v dôsledku zvýšenej hladiny krvného cukru v tele matky, častejšie sú aj komplikácie pri samotnom pôrode. V tehotenstve pri nadváhe stúpa riziko karcinómu prsníka a maternice. Zaujímavá je otázka, či pravdepodobnosť otehotnenia môže znížiť aj nadváha muža. "Nie je mi známe, že by bola preukázaná priama súvislosť. Obézni muži bývajú však viac chorí a druhotne je tým plodnosť ovplyvnená, "upozorňuje Jan Šulc.
Aspoň 10% váhy nadol
V poslednej dobe sa tiež často hovorí o syndróme polycystických ovárií (PCOS), ktorý je najčastejšou príčinou porúch ovulácie, a býva tiež spojený s obezitou. Ženy s týmto zdravotným problémom majú zvýšené množstvo mužských pohlavných hormónov, ktoré spôsobujú väčšie ochlpenie, neprítomnosť menštruácie a pod. "Na tomto syndróme sa podieľa ale aj rad ďalších hormónov, ktoré majú úzky vzťah k obezite, napríklad leptín, ghrelin a tiež inzulínová rezistencia," dodáva MUDr. Jan Šulc. Aj v prípade diagnostikovania tohto syndrómu je teda vhodné upraviť hmotnosť. Už pri znížení hmotnosti o 10% dochádza k zlepšeniu šancí na otehotnenie. Rozhodne je však potrebné k tomuto problému pristupovať komplexne, len samotné schudnutie nestačí.
Problém u športovkýň
Opačným problémom môže byť podváha. Akonáhle klesne množstvo tuku, zaostáva aj produkcia hormónov, ktoré riadia ženský menštruačný cyklus. Tento stav je normálny pred pubertou. V čase dospievania dochádza k zvýšeniu hmotnosti a k nástupu menštruácie. Často sa s tým stretávame u anorektičiek alebo vrcholových športovkýň, ktoré síce majú normálnu váhu, ale tá je daná vyšším podielom svalovej hmoty. Pri znížení množstva tukového tkaniva pod 20% dochádza najprv k zástave zrenia vajíčok a následne často ustáva menštruácia. Extrémne štíhlej žene hrozí problém s uhniezdením vajíčka, ale aj komplikácie s vývojom bábätka či predčasný pôrod. Ženy s anorexiou rodia aj častejšie nedovyvinuté deti, čo je následne spojené s ďalšími komplikáciami.
Pomoc, liečim sa s neplodnosťou a priberám!
Pri liečbe neplodnosti a užívaní hormonálnej liečby si ženy často sťažujú na výrazný nárast hmotnosti. Čím je to spôsobené a je možné tomu nejako zabrániť? Odpovedá MUDr. Jan Šulc: "Určité riziko je pri stimulácii vaječníkov pred odberom vajíčok v rámci IVF programu. Nejde ale o dramaticky častú komplikáciu. Ide predovšetkým o zadržanie tekutín, teda väčšinou o prechodný efekt. Pri iných typoch hormonálnej liečby ide o naozaj ojedinelé prípady. Dôležité je tiež povedať, že niektoré ženy pri hormonálnej liečbe chudnú. Tie si samozrejme nesťažujú ani to nepripočítavajú na vrub terapii, ale svojmu správnemu životnému štýlu. Často sa na náraste hmotnosti podieľa aj stres žien, ktoré sa liečia s neplodnosťou. Ten mnohé ženy riešia práve jedlom. Správna životospráva s dostatkom pohybu a eventuálne u žien s tendenciou k obezite určité obmedzenie kalorického príjmu, počas stimulácie (nikto nemôže priberať tzv. zo vzduchu) sú tou najlepšou prevenciou problémov s nadváhou aj pri hormonálnej liečbe.
Zdroj: zeny.cz