Darovanie spermií
Už ste o darovaní spermií určite počuli. Ale kto o tejto téme vie niečo viac? Kto všetko môže spermie darovať, kde všade môžete spermabanku nájsť a kto všetko sa môže prihlásiť ako žiadateľ? Čítajte ďalej a dostanete odpovede na tieto, aj iné otázky.
Kto môže byť darcom?
Darcom spermií sa môže stať muž vo veku 19 - 35 rokov, ktorý má vysokoškolské alebo ukončené stredoškolské vzdelanie (dokladá sa maturitou) a zdravotnú poisťovňu v SR. Základným predpokladom pre to, aby bol muž vybraný, je potom splnenie noriem spermiogramu - vyšetrenie spermií z hľadiska kvality a kvantity.
Pred vlastným odberom lekári odporúčajú 2 - 3 dni pohlavnej abstinencie.
Vyhnúť sa konzumácii alkoholu a nadmernej fyzickej a psychickej námahe. Kvalitu spermií taktiež ovplyvňujú niektoré faktory ako stres, drogy, fajčenie, prechladnutie, infekcie a ďalšie ochorenia. Ak bude počet a pohyb spermií u darcu vyhovujúci, uskutoční sa zo vzorky mikrobiologická kultivácia - tj genetické vyšetrenie či sú spermie darcu v poriadku a neobsahujú zárodky žiadnych dedičných chorôb. Ak muž splní podmienky spermiogramu, bude ďalej pozvaný na krvné testy a vyšetrenie moču. Výsledky spermiogramu bude každý darca poznať buď ešte v ten istý alebo nasledujúci deň potom, čo prišiel na odber, na ostatné výsledky sa už čaká dlhšie, väčšinou 14 dní.
Darovanie spermií. Kto môže byť žiadateľom?
Požiadať o darovanej spermií môže pár, ktorý nemá k dispozícii vlastné spermie alebo ak je muž nositeľom geneticky viazaného ochorenia. Darcovstvo je pritom obojstranne anonymné, takže žiadatelia si svojho darcu vyberajú len podľa krvnej skupiny, farby vlasov, očí a podľa postavy.
Spermabanky
Spermabanky sú súčasťou vybraných gynekologických zariadení alebo sexuologických ústavov. Spermie sú tu pomocou špeciálnej technológie zmrazené a uchovávané v pare dusíka v teplote mínus 190 ° C. Takto je možné uchovať ich aj 300 rokov. Po rozmrazení sa spermie zase začnú pohybovať a môžu oplodniť vajíčko.