Ďalšie faktory ovplyvňujúce mužskú plodnosť

Medzi najznámejšie alebo najviac diskutované činitele, ktoré ovplyvňujú mužskú plodnosť patria určite – životný štýl, strava, fajčenie, obezita, teplo. Muži by sa preto mali stravovať zdravo, obmedziť aktivity, ktoré prispievajú k prehrievaniu genitálií a zdržať sa fajčenia. Len málokto však vie, že za príčinami nesplneného sna o dieťatko stojí aj niekoľko ďalších faktorov.

Alkoholizmus

Obľubujete alkoholické nápoje? Dnes je na trhu dostupná široká škála alkoholických nápojov pre každú príležitosť - narodeniny, výročia, svadby, oslavy a oficiálne stretnutie organizované v našich domácnostiach! Alkoholické nápoje sú takpovediac súčasťou nášho života. Účinky nadmernej konzumácie alkoholu na naše zdravie sú stále rovnaké – okrem ochorení spojených s krvným tlakom alebo srdcom, ovplyvňuje alkohol aj mužskú plodnosť. Otázkou je, aké množstvo alkoholu denne pôsobí negatívne na plodnosť. Výskumníci zistili, že už 120 ml alkoholu denne, môže mať vplyv na mužské reprodukčné zdravie. Takže ak ste si zvykli každý večer užívať alkoholické nápoje (hoci len pohár vína či pivo), uvedomte si, že to môže viesť až k neplodnosti.

Pitie nadmerného množstva alkoholu môže zvýšiť produkciu estrogénu v pečeni. Chronický alkoholizmus môžu spôsobiť testikulárnu atrofiu (zmenšenie semenníkov) a gynekomastia (abnormálny vývoj prsníkov u mužov). Muži, ktorí sú alkoholici často poukazujú aj na nedostatok sexuálneho záujmu.

Nadmerná konzumácia alkoholu môže mať vplyv na semenníky. Môže zničiť štruktúru semenníkov, čo vedie k poklesu hladiny testosterónu.

Testosterón je mužský hormón reprodukčného systému a pokles hladiny testosterónu môžu spôsobiť mužskú neplodnosť. Množstvo a hustota spermií má vplyv na mužskú plodnosť. Toxické účinky alkoholu môžu znížiť počet spermií. Normálne obsahuje jeden ejakulát asi 3 ml a to môže byť až 120 miliónov spermií v 1 ml, ale nadmerné užívanie alkoholu môže spôsobiť vážne zníženie týchto čísiel. Spermie sa vyznačujú pravidelnou oválnou hlavou a rovným chvostom. Lenže nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k vzniku abnormálnych spermií s deformovanými hlavami a chvostmi. To môže mať za následok to, že spermia len veľmi ťažko oplodní vajíčko.

Myslite aj na to, že alkoholizmus nemá vplyv len na naše vnútorné reprodukčné zdravie, ale aj na partnerský život!

Požívanie drog

Je jedna z hlavných príčin výskytu zlých spermií u mužov. Muži, ktorí pravidelne fajčia marihuanu, sú náchylnejší na nekvalitné spermie a nižší počet spermií, než muži, ktorí sú čistí. Problém spočíva u všetkých drog, nielen u marihuany, aj extáza a kokaín môžu znížiť kvalitu spermií.

Steroidy

Veľa mužov túži po obrovských svaloch a steroidy pre nich predstavujú najkratšiu cestu ako dosiahnuť tento cieľ. Aj keď je pravda, že tieto látky prinesú vytúžený vzhľad, vedľajšie účinky sa prejavia rovnako rýchlo - poškodenie pečene, vysoký LDL cholesterol, problémy rastu, vypadávanie vlasov, neplodnosť, problémy s obličkami a mnohé iné. Steroidy môžu spôsobiť dočasnú neplodnosť, takže je len na Vás ako sa k tejto téme postavíte.

Nedostatok vitamínu C

Nedostatok vitamínu C v potrave je ďalšou dôležitou príčinou neplodnosti. Mali by ste si dopriavať potraviny bohaté na vitamín C a antioxidanty, ako napr. pomaranče a ďalšie citrusové plody.

Nedostatočná výživa

Všetky orgány v tele sú vzájomne prepojené tak, aby spolu dokázali fungovať. V prípade, že budete držať diétu a prijímať nižšie množstvo stravy, budete mať problémy s nedostatkom výživných látok. Na tvorbu a kvalitu spermií vplývajú hlavne minerálne látky, preto je vhodné vyberať potraviny, ktoré sú bohaté na mangán, zinok a selén.

Antibiotiká

Antibiotiká, ktoré sú predpísané v boji proti infekciám, častokrát znižujú kvalitu spermií a znižujú aj ich mobilitu. Mali by ste sa vždy poradiť s lekárom skôr, než sa rozhodne pre predpis takéhoto lieku, aby nezasahoval do Vašich plánov s počatím.

BPA – Bisfenol A

Opäť bolo dokázané, že mužská plodnosť je poškodzovaná bisfenolom A (BPA). Bisfenol A je chemická látka, ktorá napodobňuje ženský hormón estrogén. BPA bol podaný asi v stovkách štúdií, kde sa zistilo, že spôsobuje množstvo závažných ochorení. Medzi tieto ochorenia patria medzi inými aj rakovina prsníka, poškodenia pečene, obezita, problémy s plodnosťou, predčasná puberta a cukrovka.

  • BPA je syntetický pohlavný hormón, ktorý sa podieľa na zmene buniek a v súčasnej dobe sa nachádza v nespočetnom množstve plastových výrobkov. Dokonca aj plechovky a viečka od pohárov sú vybavené touto látkou.
  • BPA je v dnešnej konzumnej spoločnosti rozšírený po celom svete.
  • BPA sa nachádza aj v tvrdených plastoch ako sú napr. obaly na CD, plastové riady, dojčenské fľaše a mnoho ďalších plastových výrobkov. U drvivej väčšiny ľudí v priemyselne vyspelých krajinách môže byť BPA obsiahnutý v moči.
  • BPA je jednou z najviac vyrábaných chemikálií na svete. Každý rok je vyprodukovaných viac ako 2,2 milióna ton BPA. Kanada, Dánsko a niektoré štáty v USA zakázali BPA produkty pre dieťa. S týmito informáciami sa môžete stretnúť aj u nás (najmä u plastových dojčenských fliaš, kde je uvedené, že daný výrobok neobsahuje BPA).
  • Nové štúdie na Universite of Michigan znovu dokazujú, že BPA masívne znižuje mužskú plodnosť. Na vyšetreniach mužov bolo zistené, že pri zvýšenom používaní výrobkov s obsahom BPA sa znížila kvalita spermií a množstvo spermií v ejakuláte.


Pre štúdiu prilákala klinika zameraná na štúdium plodnosti viac než 190 mužov. Skúmali moč a podiel BPA a zamerali sa na DNA, celková kvalitu a množstvo spermií. Tu vedci zistili, že muži s najvyššou záťažou BPA 23% mali nižšiu koncentráciu spermií, než skupina s najnižším zaťažením BPA.