Cviky na podporu otehotnenia

Nedarí sa vám nejaký ten piatok otehotnieť? Chcete svoje šance na bábätko podporiť? Pokiaľ vaše snaženie netrvá viac než rok, nie je nutné podrobovať sa vyšetreniam plodnosti. Na druhej strane ste ale iste zaznamenali, že na počatie má vplyv životný štýl, vek, telesná hmotnosť a ďalšie faktory ako napríklad prekonané choroby. Niektoré z nich môžeme ovplyvniť, niektoré samozrejme nie. Dnes vám prinášame tipy na cviky, ktoré vám môžu pomôcť dostať sa do iného stavu.

Posilňujte panvu

Cvikmi nemyslíme vyložene cvičenia na redukciu hmotnosti, ale skôr cvičenia na podporu dôležitých svalov. Nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie môže spôsobiť nevyváženosť panvového dna, čo môže mať za následok zhoršenú funkciu reprodukčných orgánov. Môžete vyskúšať napríklad cvičenia podľa metódy Mojžišovej alebo takzvané Kegelove cviky, ktoré vám pomôžu posilniť svaly panvového dna. Akékoľvek cvičenia na posilnenie práve týchto svalov môže byť pre počatie bábätka zásadné.

Joga nielen pre psychickú rovnováhu

Ďalším cvičením, ktoré podporuje oplodnenie, môže byť joga. Joga má nielen vplyv na mnoho procesov prebiehajúcich v organizme, ale je užitočná i pre hladinu hormónov. Vďaka tomu ovplyvňuje i pravidelnú ovuláciu a celý cyklus. Jednou z najlepších pozícií jogy, ktorá posilňuje funkciu pohlavných orgánov, je Matsjéndrova pozícia vytvárajúca tlak na vaječníky.

Ako na cviky?

Nie je samozrejme zaručené, že cvičenie je to, čo vám určite pomôže k otehotneniu. Pokiaľ však cviky zaradíte do svojho denného režimu, určite sa vaše šance zvýšia. Keď neviete, ako sa k cvičeniam postaviť alebo sa obávate, aby ste cviky vykonávali správne, môžete navštíviť niektorú zo skupinových lekcií jogy či priamo navštíviť rehabilitačnú pracovníčku, ktorá vám pomôže napríklad s metódou p. Mojžišovej. Niektoré centrá tiež ponúkajú komplexný program s úpravou jedálnička a cvičením, vrátane odporúčania vhodných byliniek a vitamínov na podporu plodnosti.