Cvičenie podľa Ľudmily Mojžišovej, cviky pre otehotnenie podľa Ludmily Mojžíšovej

Názov cvičenia určite nebude pre väčšinu žien ničím novým. Jedná sa o sériu cvikov, ktoré okrem iných účinkov môžu pomôcť aj pri odstraňovaní niektorých druhov mužskej i ženskej sterility. Vďaka tejto metóde sa už veľa párov dočkalo vytúženého otehotnenia a narodenie potomka.

Ľudmila Mojžišová sa narodila v roku 1932 a prakticky celý svoj život zasvätila práci v oblasti liečby a prevencie porúch pohybového ústrojenstva. Bola pôvodným povolaním zdravotná sestra, pôsobila však ako rehabilitačná asistentka a fyzioterapeutka. V roku 1985 prvýkrát zverejnila zostavu cvikov odporúčanú pre uvoľnenie a posilnenie svalov. Jej séria špeciálnych cvikov sa postupom času veľmi rozšírila a dnes sa už celkom bežne používa pri odstraňovaní celeho radu problémov.

Kedy cvičenie podľa Mojžišovho pomáha?

  • Artróze bedrových kĺbov
  • Skolióze u detí
  • Bolestiach chrbtice
  • Bolesti vonkajších pohlavných orgánov
  • Bolesti pri pohlavnom styku
  • Nedostavení sa menštruačného krvácania u mladých dievčat
  • Nepravidelnej alebo bolestivej menštruácii
  • Opakovaných potratoch
  • Nemožnosti otehotnenia

Vykonávanie cvikov

Cviky nie sú fyzicky nijako namáhavé ani ťažko uskutočniteľné. Dôležité však je vykonávať jednotlivé úkony presne a pravidelne. Len tak môže dôjsť k uvoľneniu, pretiahnutiu a posilneniu svalových skupín. Cviky vykonávame pomaly, plynulým zapájaním jednotlivých svalov. Nesmie byť pri nich vyvolaná bolesť, len pocit ťahu a napnutie svalov. Ak si chcete byť istí správnym prevedením, môžete cvičenia vyskúšať pod vedením školeného fyzioterapeuta.

PaedDr. Marie Zelená podle publikace Ludmily Mojžíšové, kresby: Eva Fantová

Uvedená zostava zahŕňa cviky z najznámejšej zostavy pani Mojžíšovej - cvičenia umožňujúce otehotnenie. Táto zostava je komplexnejšia a lepšie zahŕňa precvičenie celého tela.

1. V sede na stoličke. Vytiahnuť hlavu hore, ramená stiahnuť dozadu a dole. Uvoľnene urobíme maximálny predklon hlavy a vzpriamime sa. (Uvoľnenie a pretiahnutie krčnej chrbtice a šijového svalstva)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-1

2. V sede na stoličke. Vytiahnuť hlavu hore, ramená stiahnuť dozadu a dole. Čo najväčší úklony hlavy vpravo a vľavo. (Uvoľnenie a pretiahnutie krčnej chrbtice a šijového svalstva)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-2

3. V sede na stoličke. Vytiahnuť hlavu hore, ramená stiahnuť dozadu a dole. Predklonom hlavy otáčať vpravo a vľavo. (Uvoľnenie a pretiahnutie krčnej chrbtice a šijového svalstva)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-3

4. V sede na stoličke. Krúženie plecami vpred a vzad. (Uvoľnenie ramenného kĺbu)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-4

5. V sede skřižmo. Zo vzpaženia skrčiť upažmo dole, zatlačiť lopatky vzad a dole. Zatlačíme do lakťov ("svietnik"). Ruky v úrovni ramien, lakte tlačíme vzad. Pri vzpažení nádych, pri ohýbaní nadol upažmo výdych. (Posilnenie pletenca ramenného)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-5

6. V sede na stoličke, pokrčiť vzpažmo, predlaktia dovnútra, ruky spojené dlaňami. Ťaháme dlaňami od seba a napíname prsné svaly. Poloha paží určuje napätie v rôznych miestach rebier. (Posilnenie prsných svalov)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-6

7. Vzpor kľačmo, ruky oprené o stoličku vo výške asi 30 cm. Zvoľna "vyhrbiť" bedernú chrbticu a opäť zvoľna prehnúť naspäť. Pri tomto cviku dbáme, aby sme precvičovali prevažne dolnú oblasť chrbtice. (Uvoľnenie bedier.)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-7

8. Vzpor kľačmo, ruky oprené o stoličku (ako obr.7). Otáčať trup a striedavo upažovat pravú, ľavú ruku. (Rotačné pretiahnutie bedrovej chrbtice)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-8

9. Vzpor kľačmo, ruky oprené o stoličku. Úklony na stranu v oblasti bedrovej chrbtice, pohyb nôh proti hlave. (Uvoľnenie a pretiahnutie v oblasti bedrovej chrbtice)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-9

10. Vzpor kľačmo. Zvoľna vyhrbiť bedrovú chrbticu, zvoľna prehnúť. Dôležitý je tiež pohyb hlavou: pri prehnutí ide hlava nahor. (Uvoľnenie a pretiahnutie v oblasti hrudnej a hornej časti bedrovej chrbtice)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-10

11. Vzpor kľačmo. Otáčať trup a striedavo upažovat pravú a ľavú ruku. (Pretiahnutie do otočenia v oblasti dolnej časti hrudnej a hornej časti bedrovej chrbtice)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-11

12. Vzpor kľačmo. Úklony (na stranu), pohyb nôh proti hlave. (Pretiahnutie v oblasti dolnej časti hrudnej a hornej časti bedrovej chrbtice)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-12

13. Podpor kľačmo na predlaktiach. Striedavé vyhrbenie a prehnutie hornej časti hrudnej chrbtice. Pohyb hlavy je tiež dôležitý, pozri cvik 10. (Uvoľnenie a pretiahnutie v oblasti hornej časti hrudnej chrbtice)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-13

14. Podpor kľačmo na predlaktiach. Otáčať trup a striedavo upažovat pravú a ľavú ruku. (Pretiahnutie a otočenie v oblasti hornej časti hrudnej chrbtice)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-14

15. Podpor kľačmo na predlaktiach. Úklony (na stranu) v oblasti hornej časti hrudnej chrbtice, pohyb nôh proti hlave. (Pretiahnutie v oblasti hornej časti hrudnej chrbtice)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-15

16. Ľah na chrbte skrčmo přednožmo, rukami pridržujeme kolená. Pritiahnuť kolená k hrudníku, hlavu a hrudník nezdvíhať. Potom stiahnuť zadok a tlačiť kolená do dlaní. (Uvoľnenie bedier a krížovej chrbtice )

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-16

17. Ľah na chrbte. Vzpažit, vyťahujeme trup do dĺžky (paže a nohy opačným smerom) tak, že sa snažíme vyrovnať všetky zakrivenia chrbtice. (Uvoľnenie oblasti celej chrbtice)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-17

18. Ľah na chrbte. Striedavo kladieme kolená v osi bedra vľavo a vpravo. (Uvoľnenie v oblasti křížov)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-18

19. Ľah na ľavom boku, unožovat pravú nohu. Striedať ľah na pravom a ľavom boku. (Uvoľnenie väzov medzi panvou a krížovou kosťou)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-19

20. Ľah na bruchu, ľavú dolnú končatinu pokrčiť, panvu pritlačiť k podložke. Ľavé koleno pritiahnuť čo najviac nahor, prípadne pritiahnuť rukou. Striedame ohýbanie únožmo ľavú a pravú nohu. (Uvoľnenie v oblasti krížov, pretiahnutie svalov pozdĺž chrbtice, pretiahnutie priťahovačov stehien)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-20

21. Vzpor kľačmo. Zanožiť ľavú nohu, pretiahnuť do diaľky a vydržať asi 6 sekúnd. Hlavu nedvíhame, je v polohe predĺženia trupu. (Posilnenie v oblasti bedrovej chrbtice a sedacích svalov)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-21

22. Ľah na chrbte. Přednožit, nohami kmitáme hore a dole v rozsahu asi 15 stupňov po dobu asi desiatich sekúnd. V druhej fáze nasleduje ľah skrčmo, dvakrát hlboký nádych a výdych. (Posilnenie brušných svalov)

cvicenia-podla-ludmily-mojzisovej-22

Prevzaté z časopisu Pohyb je život vydávaného Českou asociáciou Šport pre všetkých.