Čo zabíja mužskú plodnosť?

Keď sa ženám dlhodobo nedarí otehotnieť, väčšinou hľadajú chybu v sebe, no nie vždy je to na mieste. Keďže vyšetrenie muža je neinvazívne a výsledky vieme skoro, je vždy lepšie začať práve u nich. Niekedy však ani muži nemôžu plodnosť ovplyvniť. Podobne ako u žien sa môže jednať o vrodenú chybu a s tým bohužiaľ už asi nič neurobíme. Mužská plodnosť ale môže byť negatívne ovplyvnená i vonkajšími vplyvmi a práve na tieto príčiny sa podrobnejšie pozrieme v tomto článku.

Pozor na zlozvyky

Nešvár dnešnej doby - notebooky. Povedzme si to na rovinu, kto z nás nemá čas od času pri práci doma notebook položený v lone? To by ale zvlášť mužská časť populácie rozhodne robiť nemala. Okrem vyššej teploty, ktorá spermiám vôbec neprospieva, vyžarujú notebooky tiež vysokofrekvenčné žiarenie, a to plodnosť rozhodne nezvýši. Podobne je na tom napríklad mobil vo vrecku.

Keď hovoríme o zvýšenej teplote, ktorá tvorbe spermií neprospieva, mali by sa muži vyhnúť intenzívnemu a častému pôsobeniu vyššej teploty - napríklad časté saunovanie, horúce kúpele či vyhrievané sedačky v aute. To všetko môže mať pri dlhodobom užívaní negatívny vplyv na plodnosť, nie však na potenciu.

Nezdravý životný štýl

Známymi faktormi ovplyvňujúcimi plodnosť sú samozrejme drogy, alkohol a cigarety. Taktiež obezita je významným faktorom, jak u mužov, tak u žien. Preto by sme sa mali začať viac hýbať a jesť zdravšie. Už len tento krok môže výrazne zvýšiť šancu na tehotenstvo. Zdravé stravovanie by sme pri pokusoch o oplodnenie mali zaviesť nielen kvôli chudnutiu, ale predovšetkým z dôvodu zníženia konzumácie potravín s chemickými látkami či pesticídmi.

Plodnosť je v neposlednom rade ovplyvnená niektorými nemocami. Zvlášť nebezpečná je chlamýdiová infekcia. U mužov, ktorí mali túto pohlavnú chorobu, je vyšší počet deformovaných či pohyblivých spermií. Poruchy štítnej žľazy či cukrovka, sú ďalšími faktormi, ktoré by sme nemali podceňovať.

Zdravý životný štýl, stravovanie a pohyb sú faktory, ktoré môžeme ovplyvniť, preto je dobré začať práve s nimi.