Čo všetko sa učí dieťa už v maternici.

Či už bolo tehotenstvo očakávané alebo sa malé stvorenie náhle a nečakane objavilo v útrobách matky, pre každú ženu je táto novinka veľkou udalosťou.

Ste tehotná. Vo Vašom organizme prebieha horská dráha pocitov. V tejto dobe sa v maternici dejú neuveriteľné veci. Ako sa vyvíja v ranom živote malé dieťa sa dá porovnať s prvou školou života. Vedci zistili, čo a ako sa učí ešte nenarodené dieťa v maternici. Počúvajte, cíťte....

Neuveriteľné tajomstvo „vtelenia"

Už v útlom veku dvoch týždňov po oplodnení, predstavuje dieťa zárodok s tromi bunkami, ktoré sa rýchlo menia a vyvíjajú. Vyvíja sa neurálna trubica – neskôr miecha a okolo 19. dňa sa z nervovej „platne" vyvíjajú prvé nervové tkanivá. Prečo je interakcia buniek práve takáto, ešte stále nie je úplne objasnené. V tejto dobe si tehotná žena urobí tehotenský test a dozvie sa o existencii embrya. Teraz je dôležité navštíviť gynekológa, aby žene potvrdil tehotenstvo. Vývoj srdca začína približne pri veľkosti embrya okolo štyroch milimetrov a po 21 dňoch od počatia bije srdce už 65-krát za minútu.

Od 25. dňa sú vytvorené zmyslové orgány a na konci štvrtého týždňa má embryo všetky predpoklady, ktoré sú rozhodujúce pre vývoj orgánov. Okolo 26. dňa sa na konci neurálnej trubice objavuje zahusťovanie. Z toho sa vytvára mozog. Už v piatom týždni môže embryo cítiť kontakt na perách a nose. Moderné ultrazvukové technológie sú schopné ukázať prvé pohyby zárodku, ktoré matka zatiaľ necíti.

Kúzlo začiatku

Hermann Hesse by mohol týmto spojením popísať pocity žien, ktoré prichádzajú pri prvom ultrazvuku u gynekológa, kedy prvýkrát počujú pulzujúce srdce svojho dieťatka. Tento pohľad odstráni u žien posledné pochybnosti a myšlienky o prerušení tehotenstva. Vytvára pocit úcty k pulzujúcemu životu, ktorý si zaslúži právo na ochranu, starostlivosť a bezpečie. To môže pomôcť tehotnej ženy s poopravením svojho životného štýlu, s jeho podstatou. Práve to podporuje zdravý vývoj a znižuje riziko potratu v prvých kritických týždňoch. Príčiny môžu byť rôzne. Tie siahajú od fajčenia a despotickej záťaže podvýživou, stresu a konzumácie alkoholu až po pohlavné infekcie.

Je dôležité, aby ženy vyhľadali okamžite pri akýchkoľvek problémoch v tehotenstve lekársku pomoc a dôsledne prichádzali na preventívne prehliadky. Rovnako dôležité ako pravidelné cvičenie na čerstvom vzduchu je aj intenzívna snaha o zníženie stresu. Po dvanástom týždni opustí nenarodené dieťa zárodočnú fázu a plod je v 12. týždni veľký asi 7 - 8 cm, váži 18-25 g a učí sa pohybovať a skúmať svoje okolie. Teraz začína doba zrenia, kedy ide o prepojenie medzi nervovým systémom, zmyslovými orgánmi a pohybmi tela. Začiatkom 15. týždňa plod reaguje na podnety zvonka, aj keď tieto reakcie tehotné ženy ešte nepociťujú. Sluchové kostičky dosiahnu svoje plné funkčné schopnosti, až keď spánkové kosti uzatvoria vnútorné ucho. Tak môže dieťa od 18. týždňa počuť matkin hlas. Neskôr sa hrá s pupočnou šnúrou, pije plodovú vodu, voľne sa točí a trénuje saciu schopnosť na svojich malých prstoch.

Vývoj mozgu - neurogenéza

Väčšina mozgových buniek, ktoré človek potrebuje, sa vyvíja v prvej polovici tehotenstva. V 19. týždni po oplodnení, sú všetky hlavné mozgové štruktúry už vytvorené a anatomicky rozoznateľné. Ale táto hmota nemá žiadne triedy! Teraz začína hlavná práce, vytváranie synapsií: mozgové bunky medzi sebou nadväzujú kontakty, spájajú a prepájajú sa medzi sebou navzájom. Rýchlosť vzniku týchto kontaktov je neuveriteľná. Výsledky rôznych výskumov ukazujú, že veľká časť týchto synapsií umiera. V ranom detstve a dospievaní mozog stráca asi 20 miliárd denne. To je považované za normálne.

Výrazné kopanie nožičkami

V 19. a 20. týždni predvádza mierne pulzujúce brucho matky nezabudnuteľný zážitok z rôznych pohybov plodu. Od tejto chvíle sa vytvára jedno z najbližších a najintímnejších vzťahov na svete. Aj partner môže po priložení ruky na brucho cítiť intenzívne pohyby svojho potomka. Často sú práve budúci otcovia hrdý na silné kopy budúcej futbalovej hviezdy. Nenarodené dieťa reaguje na náladu matky. Harmónia a šťastie, príjemné zvuky a zamedzenie nevrlých slov pôsobia na dieťa ako uvoľňujúca masáž. Dieťa pozorne počúva a spoznáva hlas svojej matky.

Deti v bruchu ocenia najmä Mozarta a Vivaldiho. Majú radi, keď niekto číta nahlas. Otázka, či učenie detí začína už v maternici, je zodpovedaná asi takto: "Výskum mozgu dieťaťa jasne ukázal, že deti sa učia už dlho pred narodením," hovorí Gerald Huether / Göttingen, neurológ. "Už v maternici zbierajú skúseností pre kvalitu svojho života a ukladajú si ich do svojho mozgu." Dieťa cíti lásku aj v maternici, a to znamená, že nastávajúci rodičia by mali spoločný kontakt vytvárať ešte pred narodením, práve svojím hlasom alebo dotykmi.