Čo sa skrýva pod pojmom asistovaná reprodukcia?

V dnešnej dobe majú páry, ktorým sa nedarí prirodzenou cestou počať potomka, veľké možnosti. Neplodný pár je pritom taký pár, ktorý nepočal dieťa počas jedného roka pravidelného pohlavného styku. Ak patríte k týmto párom, nevešajte hlavu a vyrazte najprv na všetky potrebné vyšetrenia a svoje výsledky nechajte následne zhodnotiť odborníka, najlepšie dvoma. Vždy je rovnako dôležité mať vyšetrenia oboch partnerov, aby sa správne vyhodnotilo, prečo pár nemôže počať dieťa. Pokiaľ vaše testy budú negatívne a jedinou vašou šancou na bábätko bude asistovaná reprodukcia, nebojte sa, už 30 rokov majú páry vďaka týmto metódam väčšiu šancu mať vlastné dieťatko. Vedeli ste, že len u nás sa až 3 000 detí ročne rodí tzv. „zo skúmavky”?

Aké metódy asistovaná reprodukcia používa?

Úplne prvou metódou používanou v rámci asistovanej reprodukcie a doteraz používanou je metóda in vitro fertilizácia. Prebieha tak, že sa odoberú vajíčka i spermie a k oplodneniu vajíčka dôjde v skúmavke. Pred odberom by mala prebiehať tzv. hormonálna príprava vaječníkov, aby mohol byť odobraný čo najväčší počet vajíčok. Ak dôjde v skúmavke k oplodneniu, embrya sú kultivované a prenesená do maternice.

Ďalšou metódou je intrauterinná inseminácia alebo zavedenie spermií priamo do dutiny maternice. Po odbere sa musia spermie najprv oddeliť od semennej tekutiny a potom ich pomocou katétru lekár prenesie do maternice, a to v deň ovulácie.

Metóda, ktorá sa používa vďaka vyššej úspešnosti častejšie než in vitro fertilizácia, je intracytoplazmatická injekcia, kedy je jedna spermia zavedená priamo do odobraného zrelého vajíčka, a to pomocou tenkej ihly. Pokiaľ dôjde k úspešnému oplodneniu, ďalej postup prebieha rovnako ako v prípade metódy in vitro fertilizácia - kultivácia a prenesenie do maternice.

Toto sú najčastejšie používané metódy. Ak vás aj tieto metódy možno vyľakali, zájdite priamo do centier asistovanej reprodukcie, celý postup i jednotlivé metódy vám podrobne vysvetlia.