Čo obnáša vyšetrenie plodnosti?
Snažíte sa už niekoľko mesiacov o bábätko a stále nič? Strácate pomaly nádej a ste v strese? Možno je práve psychická stránka dôvodom, prečo sa vám nedarí otehotnieť. Príčina však môže byť bohužiaľ i vážnejšia. Preto zachovajte chladnú hlavu a nechajte sa vyšetriť u lekára. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo také vyšetrenie plodnosti obnáša.
Kde začať?
Vzhľadom k tomu, že základné vyšetrenie muža je neinvazívne a rýchle, odporúča sa vždy ako prvé urobiť spermiogram. Ten sa vyhodnocuje z odobraného ejakulátu. Z jeho výsledkov môžeme behom chvíle zistiť počet spermií, ich pohyblivosť a tvar. Vyšetrenie sa obvykle vykonáva po troj- až päťdennej sexuálnej abstinenci. Aby boli výsledky čo najpresnejšie, malo by sa vyšetrenie aspoň dvakrát opakovať.
Nevyhnutné vyšetrenia
Pokiaľ je spermiogram vyhodnotený uspokojivo, pristupuje sa k vyšetreniu ženy. U nej sa najprv odoberie krv na hormonálne vyšetrenie. Odber krvi sa vykonáva väčšinou dvakrát až trikrát behom jedného menštruačného cyklu. Dá sa z nich zistiť funkčnosť vaječníkov i to, či tvoria zrelé vajíčka. Odber prípadne odkryje i možné príčiny nedozrievania vajíčok. Z vyšetrenia je možné mimo iného zistiť hladinu folikulostimulačného hormónu (FSH), luteinizačného hormónu (LH) a Anti-Mülleriánskeho hormónu (AMH), ktorý informuje o zásobe vajíčok.
V ďalšom kroku sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie maternice a vaječníkov. Lekár tak môže posúdiť veľkosť, štruktúru či prípadné zmeny na týchto orgánoch behom menštruačného cyklu. Zamiera sa tiež na výšku a kvalitu maternicovej sliznice, rast folikúl či prítomnosť cýst alebo endometriózy.
V prípade, že predchádzajúce vyšetrenia nič neprezradia alebo je naopak nutné podrobnejšie vyšetrenie vajcovodov, nastupuje vyšetrenie priechodnosti vajcovodov - hysterosalpingografia. Vyšetrenie je nebolestivé a pacientka sa na naň nemusí pripravovať. Výsledok sa naviac dozviete hneď po vyšetrení. Pri negatívnych výsledkoch sa potom prechádza ešte na genetické vyšetrenie, ktoré umožní odhaliť abnormality chromozómov a podá celkové informácie o genetickej výbave rodičov.
Ďalším nutným vyšetrením je imunologické, ktoré zistí možné protilátky proti spermiám, vajíčkam a prípadne embryám. Ďalej sa môže previesť hysteroskopia. Toto vyšetrenie však už vyžaduje celkovú anestéziu.
Dôležité je nájsť príčinu
Zhruba v 40-ich percentách prípadov je neplodnosť zapríčinená ženou a u 40% prípadov mužov, u 20% neplodných párov je príčina u oboch partnerov. Pri liečbe neplodnosti je veľmi dôležité stanoviť všetky príčiny a posúdiť možnú liečbu.