Čo na neplodnosť hovorí štatistika?

“Štatistika nuda je, má však cenné údaje,” i na základe úryvku zo známej českej pesničky by sa dalo zhrnúť to, čo je vlastne štatistika. Aj keď nám niekedy prináša nepríjemné hodnoty, jej výsledky sú iba konštatovaním danej reality. A pretože sa stále častejšie hovorí o neplodnosti, pozrieme sa, ako to vidí štatistika.

Kto je a kto nie je neplodný?

Možno si myslíte, že máte problémy s plodnosťou, ale nemusí to byť hneď pravda. Je dôležité vedieť, kedy označujeme pár za neplodný. Neplodný pár je taký, ktorému sa počas jedného roka pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku dvakrát až trikrát týždenne nedarí počať bábätko.

Podľa štatistiky sa zvyšuje priemerný vek prvorodičiek. Zatiaľ čo v sedemdesiatich rokoch rodili ženy svoje prvé dieťa okolo 20-ky, dnes je to okolo 30 rokov. Táto skutočnosť je jednou z mnohých príčin zvyšujúceho sa počtu párov s problémami s plodnosťou. 

Ako sú na tom Slováci?

Podľa štatistických údajov je v Slovenskej republike 15% párov neplodných. Dobrou správou však je, že až 90% párov dokážu lekári pomocou najrôznejších metód liečiť neplodnosť.

Čo sa týka ženskej a mužskej neplodnosti, sú na tom obe pohlavia približne rovnako. Uvádza sa, že 35% je ženská neplodnosť a 35% mužská neplodnosť, 25% neplodnosti je spôsobených kombináciou mužských a ženských problémov, zvyšných 5% príčin neplodnosti nebolo nikdy objasnených.

Štatistika a umelé oplodnenie

Mnohým párom pomôže až umelé oplodnenie. Celková úspešnosť metódy meraná tehotenstvom je 40 %. Zarátavajú sa však i tehotenstvá, ktoré skončia potratom. Pár má 35 %-nú šancu na počatie bábätka pri jednom pokuse o umelé oplodnenie. Je rovnako dobré vedieť, že poisťovňa prepláca 3 pokusy, potom si ich už hradí pár sám.