Čo je pravda a čo lož alebo najčastejšie mýty o antikoncepcii

Hormonálna antikoncepcia sa neustále vyvíja a zdokonaľuje, jej pokrok ide rýchlo dopredu a dnes už ženské telo rozhodne nezaťažuje toľko ako prvé tabletky. Existuje viac druhov hormonálnej antikoncepcie. Každá žena si tak môže vybrať tú, ktorá jej a jej telu bude najviac vyhovovať. Pretože je hormonálna antikoncepcia v dnešnej dobe prirodzenou vecou, je to stále téma, ktorá je opradená mnohými mýtmi. Niektoré mýty sú natoľko zažité, že sa považujú za pravdu. Poďme sa preto na tie najčastejšie pozrieť a prípadne ich vyvrátiť.

Pozor na váhu

Veľmi známym mýtom kolujúcim medzi ženami je, že pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa priberá. U niektorých žien môže dôjsť k zadržovaniu vody, a tým teda i k príbytku na váhe. Rozhodne sa ale nebojte, že by ste kvôli antikoncepcii pribrali tuk.

Dlhodobé užívanie je nezdravé

Ďalším zvlášť známym mýtom je nutnosť prerušenia užívania tabletiek v prípade, že užívate antikoncepciu dlhodobo. Po niekoľkých výskumoch je však aj tento mýtus vyvrátený. Telu prerušenie užívania antikoncepcie nič neprináša, stačia pravidelné týždenné pauzy každý mesiac. Mnoho žien sa bojí, že užívanie hormonálnej antikoncepcie môže spôsobiť neplodnosť. Nie je tomu ale tak. Niekedy sa naopak pri liečbe neplodnosti využíva práve hormonálna antikoncepcia.

Problémy s otehotnením

Rovnako tak mýtus, že po vysadení antikoncepcie neotehotniete dlhú dobu, je rozšírený, ale rozhodne nepravdivý. Dokazuje to i skutočnosť, že pri užívaní hormonálnej antikoncepcie je nutné pravidelné užívanie. Vynechanie už jedinej tabletky môže znamenať možnosť otehotnenia.

Znižuje libido

Posledným mýtom, ktorý si dnes vyvrátime je, že hormonálna antikoncepcia znižuje chuť na sex. Obsah hormónov v tabletkách je nízky, a preto nemôže ovplyvniť chuť na sex. Tá je spravidla ovplyvnená inými okolnosťami ako je napríklad citové rozpoloženie, stres alebo rôzne problémy.