Choroby a ich vplyv na plodnosť - vplyv chorôb na plodnosť muža a ženy

Neplodnosť z dôvodu ochorenia / Existuje celý rad chorôb, ktoré obmedzujú plodnosť. Chronické ochorenia, poruchy vo vývoji a výskyt infekcií, toto všetko môže spôsobiť neplodnosť. Aj jedy z ovzdušia patria medzi rizikové faktory.

Neplodnosť: chlamýdie – tajná infekcia

Existuje celý rad chorôb, ktoré obmedzujú plodnosť a nechávajú tak mnohé páry bezdetnými. Osobitné riziko pre ženy predstavujú bakteriálne infekcie. Môžu spôsobiť problémy, ak nie sú včas alebo vôbec rozpoznané a liečené. Veľmi zradnou infekciou sú chlamýdie, pretože často nespôsobujú žiadne problémy a preto zostávajú nepovšimnuté. Najmä mladé dievčatá sú ohrozované touto infekciou, pretože ich mladý organizmus je oveľa náchylnejší ako u dospelých. Neplodnosť v dôsledku chlamýdií nie je iba problémom žien, baktérie môžu spraviť neplodnými aj mužov.

Neplodnosť: endometrióza

Častou príčinou neplodnosti a bezdetnosti je endometrióza. Až 30% žien s nenaplnenou túžbou mať dieťa trpí týmto ochorením. Pri endometrióze zasahuje sliznice maternice až do brušnej dutiny. Choroba narúša funkciu vaječníkov a maternice, čo môže viesť až k neplodnosti. Zápal v priebehu endometriózy spôsobuje, že ovulácia je potlačená a tým sa zabráni uvoľneniu a nasledovnému uloženiu vajíčka v maternici. Počas endometriózy sa na vaječníkoch často tvoria cysty a žena má silné bolesti tesne pred a počas menštruácie. Endometriózu je možné liečiť chirurgicky alebo pomocou liekov.

Neplodnosť: nezostúpené semenníky narušia produkciu spermií

Nezostúpené semenníky u mužov sú hlavnou príčinou neplodnosti. Jedná sa o prípad, kedy je jeden semenník uložený v slabinách alebo v bruchu a nie v miešku, v ojedinelých prípadoch sú uložené chybne oba semenníky. V súčasnosti upozorňujú pediatri na túto vývojovú poruchu. Aby sa predišlo poškodeniu produkcie spermií, je možné od 2 rokov chlapca, operatívne premiestniť semenníky do mieška. Hypospádia je vrodená porucha, pri ktorej močová trubica nekončí na špičke penisu, ale na jeho spodnej strane. V tomto prípade nie je možné, aby sa semenná tekutina dostala do pošvy a tak nedôjde k oplodneniu. Aby sa tomu zabránilo, je najlepšie operovať hypospádiu v detstve.

Aj infekcie semenníka a nadsemenníka či prostaty znižujú plodnosť alebo spôsobuje celkovú neplodnosť. Príčina: tvorba a pohyblivosť spermií sú narušené. Aj infekcia – mumps má vplyv na produkciu spermií. Kŕčové žily v miešku (varikokéla) môžu znížiť kvalitu spermií, ale tiež nemusia.

Chronické ochorenia zapríčiňujú problém s otehotnením

Chronické ochorenia často postihujú ľudí a spôsobujú tak neplodnosť. Napr. Gravesova choroba (ochorenie, kedy telo produkuje protilátky proti tkanivu štítnej žľazy) alebo Hashimotova tyroiditida (zápal štítnej žľazy) zabraňujú ovulácii. Permanentné ochorenie pečene a obličiek môžu mať za následok tiež neplodnosť, pretože tieto choroby ovplyvňujú funkciu hypofýzy. Dokonca aj lieky, ktoré lekári predpisujú na liečbu týchto ochorení môžu ohroziť plodnosť. Pacienti, ktorí chcú mať deti, by mali prekonzultovať tieto ochorenia so svojím lekárom. Toto odporúčanie platí tiež pre ľudí, podstupujúcich liečbu rakoviny.

Znečisťujúce látky ovplyvňujú plodnosť

Ešte veľmi nevedno aký celkový vplyv má životné prostredie plné toxínov na plodnosť človeka. Avšak je známe, že u zvierat mnohé látky zhoršujú plodnosť alebo prispievajú ku vzniku vrodených vád a rakoviny. Chemikáliám sa nedá vyhnúť úplne, ale môžete sa pokúsiť kupovať výrobky s čo najmenším množstvom toxických zložiek. Je známe, že ťažké kovy ako olovo, kadmium a ortuť znižujú plodnosť. Olovo vstupuje do ľudského organizmu predovšetkým prostredníctvom automobilových výfukov a starého vodovodného potrubia, kadmium z kontaminovaného jedla a cigaretového dymu. Ďalej sú to rozpúšťadlá, ktoré spôsobujú endokrinné poruchy, neplodnosť a potrat. Takže lepšie je používať farby a lepidlá bez rozpúšťadiel. Zmäkčovadlá, ktoré sú obsiahnuté napríklad v plastoch, kozmetike a farbách, robia mužov neplodnými a môžu podporiť abnormality pohlavných orgánov u detí.