Chlamýdie príčinou neplodnosti

Hlavne v letných mesiacoch, keď nás vonku láka žiarivé slnko a príroda je plná rozvíjajúcich sa kvetov, prebúdzajú sa aj nové pocity ľudí. Amor vystreľuje svoje šípy a vo vzduchu je cítiť lásku. Ale aj radosť z lásky môže pominúť. Najmä pri nechránenom pohlavnom styku, kedy medzi partnermi často dôjde k prenosu baktérií – najčastejšie sa jedná o tzv. chlamýdie.

V Nemecku sú chlamýdie - s odhadom 300.000 nových prípadov za rok – označované ako epidémia. Ktorýkoľvek sexuálne aktívny človek sa môže nakaziť. Väčšina ľudí si nepamätá na žiadne jasné príznaky. Medzi následky patrí nielen zasiahnutie sliznice genitálnej oblasti, ale aj pľúc, priedušiek a očí.

Vyšetrenie tehotných žien

Tehotné ženy boli testované na chlamýdie niekoľko rokov. Chlamýdie môžu poškodiť nielen ženu, ale aj plod. Novorodenci infikovaných matiek majú často problémy s vyvíjaním pľúc a zápalom spojiviek, ktorý môže dokonca spôsobiť oslepnutie.

Klinika der LMU München-Großhadern:

"Ak ku mne príde pacientka vo veku medzi 15-25 rokov, s tým, že často menila partnerov a má hnisavý krček maternice, je možné očakávať, že až u 50 percent takýchto prípadov, ide o chlamýdiovú infekciu. Predstavuje to katastrofu pre mladú ženu, ktorá chce mať neskôr deti. Môže to skončiť zrastom vajcovodov, čo vedie v mnohých prípadoch dokonca k mimomaternicovému tehotenstvu a neskôr až k neplodnosti. "

V takom prípade sa dostáva žena k riešeniu - umelé oplodnenie. Aj obdobie tehotenstva môže byť ohrozované chlamýdiami. Preto je vhodné pre ženy, ktoré plánujú tehotenstvo, aby sa snažili nenakaziť sa žiadnymi baktériami spôsobujúcimi chlamýdie. Test na chlamýdie je nákladný. Pri bežnom gynekologickom vyšetrení sa tento test nepraktikuje - jedine v prípade po zvážení lekára, ak existuje dôkaz výskytu infekcie, ako výtok z pošvy, krvácanie po pohlavnom styku alebo bolesť pri močení.

Vyšetrenie moču

Najjednoduchšie je určiť výskyt chlamýdií na základe testu moču počas skríningového programu, ktorý začal v Nemecku. Ako dlho u ženy toto infekčné ochorenie pretrváva je ťažké zistiť. Vzhľadom k tomu, že sú symptómy nejasné a je ťažké zistiť kde, kedy a s kým sa človek nakazil.

Chlamýdie sa dajú dobre liečiť, ale postihnuté miesta ostanú natrvalo poškodené.

Klinika der LMU München-Großhadern:

"Infekcia chlamýdiami môže byť veľmi dobrá liečená antibiotikami. Pacienti užívajú lieky 1 až 2 týždne a potom nasleduje kontrola. Samozrejme, aj partner musí absolvovať kontrolné vyšetrenie aj liečbu. Len tak sa zabezpečí negatívny výsledok u oboch partnerov" . Je to veľmi dôležité, inak sa partneri môžu navzájom opäť nakaziť.

Muži a chlamýdie

Aj muži môžu byť ohrození chlamýdiami, najmä muži medzi 15. a 30. rokom. Klasické príznaky môžu byť bolesti alebo pálenie pri močení a výtok z penisu. Okrem kvapavky sú chlamýdie u mužov najčastejšou príčinou uretritídy (zápal močovej rúry). U mužov to môže viesť aj k zápalu prostaty a nadsemenníkov a neskôr až ku sterilite.

Chlamýdie sú zákerné a ich prvotné príznaky sa objavujú veľmi zriedka. Väčšina mladých mužov ani nevie, že sú nakazení. Nie sú ani vo veku, kedy pravidelne navštevujú urológov.

Dr. Hackl Kornelia MD:

"Viditeľné príznaky sú prevažne veľmi mierne alebo sotva viditeľné, takže možno očakávať, že mnoho ľudí neverí, že sú skutočne nakazení. A tak necítia potrebu poradiť sa so svojím lekárom a ani nevedia, že sú potenciálnymi nosičmi zárodku tohto ochorenia. Infikujú svoju partnerku, prípadne viaceré partnerky. A to je živná pôda pre šírenie chlamýdií."

Tak vzniká začarovaný kruh infikovania! To, čo platí pre AIDS, platí aj pre chlamýdie. Kondómy významne znižujú riziko infekcie. Sú extrémne odolné, v dnešnej dobe je možnosť ich kúpiť vo všetkých možných farbách a v rôznych variantoch. Neexistuje žiadna absolútna ochrana, len ak úplné zrieknutie sa sexu. Ale kto to chce, však? Ďalšou alternatívou by bolo: celoživotná vernosť oboch nenakazených partnerov. To je však až príliš pekné na to, aby to bola pravda.