Bylinky v tehotenstve - pomáhajú i ubližujú

Tehotenstvo je požehnaný stav, a preto by sa ženy mali o seba i náležite starať. V tehotenstve je dôležité dávať si obzvlášť veľký pozor na to, čo konzumujete. Hlavne v prvom trimestri je plod citlivý na vnútorné vplyvy. Všetko, čo budúca mamička zje či vypije, putuje cez pupočnú šnúru do telíčka dieťaťa a môže ovplyvniť jeho vývoj. Dnes sa preto zameriame na bylinky, ktoré môžu jednému pomôcť a u druhého napáchať nemalé škody.

Pozor na niektoré bylinky

Aj keď bylinky považujeme za zdraviu prospešné a môžeme sa domnievať, že užívaním týchto liečivých rastliniek nič neskazíme, opak je pravdou. Niekedy tým môžete dokonca zásadne ovplyvniť a dokonca ohroziť vývoj plodu.

Nebezpečné sú predovšetkým bylinky, rastlinky a korenie, ktoré môžu spôsobiť prekrvenie panvových orgánov a prispieť tak k potratu. Medzi také bylinky patrí napríklad majorán záhradný, palina, zázvor lekársky, aloe vera, vňať petržlenu záhradného či škorica. Avšak u všetkých vymenovaných rastlín a korení platí, že záleží na množstve. Pokiaľ napríklad nachladnete alebo dostanete chrípku, nemajte strach a pokojne si uvarte lipový či šípkový čaj. Všetko sa musí užívať s mierou a pokiaľ možno krátkodobo. Najlepšie je však poradiť sa so svojim lekárom, aby ste mali istotu, že tým nenarodené dieťatko neohrozujete.

Bylinky vhodné pre tehotné

Naopak bylinky, ktoré môžete v tehotenstve užívať, ale opäť skôr krátkodobo a s mierou, sú šípka, medovka, harmanček či echinacea purpurová. Ku koncu tehotenstva a v dobe tesne pred pôrodom prichádza naopak odporúčanie užívania byliniek, ktoré podporujú činnosť maternice a pripravujú pôrodné cesty. Od 36. týždňa tehotenstva sa odporúča užívať list maliníka, ktorý znižuje riziko pôrodného krvácania a zároveň uľahčuje pôrod.

Pokiaľ budete dodržiavať krátkodobosť užívania a nebudete užívať bylinky, o ktorých účinkoch nič neviete, môžete byť pokojná. Byť neustále v strese, či niečo môžete alebo nie, či to náhodou neublíži dieťaťu, či azda to je nebezpečné pre jeho vývoj, vám na zdraví moc nepridá. Pokiaľ si však nie ste istá, poraďte sa s lekárom. V opačnom prípade sa riaďte pravidlom všetko s mierou.