Bude to dievča, alebo chlapec?
Chcete vedieť, čo sa vám narodí? Alebo radšej nie? Dnes už sú spôsoby určenia pohlavia dieťaťa ešte v mamkinom brušku pomerne spoľahlivé. Predtým sa ženy spoliehali na "zaručené" metódy, ktoré skoro hraničili s mágiou.
To, či sa narodíme ako chlapec alebo dievča, je jednoznačne dané v okamihu počatia. Ako poznáme zo školy, pohlavie človeka je určené kombináciou pohlavných chromozómov, muž má XY a žena XX. Ľudské vajíčko obsahuje len chromozóm X, kým spermie môžu niesť X alebo Y. Práve spermie teda rozhodujú o pohlaví narodeného dieťaťa, inými slovami, za to, či splodí dcéru alebo syna, je "zodpovedný" muž, bez toho by to však sám mohol vedome ovplyvniť , a navyše bez toho by to tušil.
Pravda v obilných zrnách?
Od okamihu, keď žena zistí, že je tehotná, začne premýšľať o tom, čo to asi bude - chlapec, alebo dievčatko? A spolu s ňou rieši túto hádanku aj jej okolie. Podobne ako v dobách, keď ešte neexistovali pomerne spoľahliví pomocníci v podobe dnešných ultrazvukových a ďalších vyšetrovacích metód, dozvedá sa budúca mamička rôzne tipy, ako napríklad: máš okrúhle bruško - to bude určite dievčatko (keby bolo špicaté, bol by to chlapec). Alebo: pristane ti to, budeš mať chlapčeka! (Chudinky mamičky dievčatiek, ich dcérky im vraj uberajú krásu).
Staroveké Egypťanky mali na predpovedanie pohlavia svojho dieťaťa sofistikovanú metódu. Dve plátené vrecúška naplnili zrnami jačmeňa a pšenice. Potom ich pokropili svojím močom a čakali, ktorý druh obilia začne ako prvý klíčiť. Keď to bol jačmeň, malo sa im narodiť dievčatko, naopak ak začala skôr klíčiť pšenica, znamenalo to, že pod srdcom nosí chlapca.
Ako to ale s týmito mýtami a poverami je? Sú aspoň niektoré z nich založené na pravdivom základe, alebo sú to všetko úplné nezmysly? Pravdepodobnosť, že sa vo svojich predpovediach trafíte, je pomerne vysoká - päťdesiat ku päťdesiat percentám. Aj to môže byť dôvod, že ľudia majú tendenciu veriť, že tieto storočiami preverené prognózy sú celkom spoľahlivé.
Niektoré z mýtov preverovali aj lekári. Napríklad ten, ktorý hovorí, že ak má plod tepovú frekvenciu nad 140 tepov za minútu, bude to dievča, naopak tep pod 140 úderov za minútu znamená, že ide o chlapca. Do štúdie bolo zahrnutých dvesto tehotných žien, ale teória potvrdená nebola. Tento záver lekári uverejnili v roku 1996 v časopise Journal of reproductive Medicine. Podľa odborníkov nemožno týmto spôsobom pohlavie dieťaťa predpovedať najmä preto, že priemerná tepová frekvencia plodu sa počas tehotenstva mení a pohybuje sa medzi 120 a 160 tepov za minútu, a to ako u chlapcov, tak u dievčat.
Zázrak z Číny
Ďalšou pomerne populárnou metódou, na ktorú sa podľa MedicineNet.com zamerali kanadskí lekári, je určenie pohlavia budúceho potomka podľa takzvaného čínskeho lunárneho kalendára plodnosti. Ide v podstate o tabuľku (ktorú nájdete napríklad na internete), v ktorej máte pohlavie svojho očakávaného dieťaťa zistiť podľa svojho lunárneho veku v čase počatia dieťaťa, a mesiaca, v ktorom k počatiu došlo. Lekári testovali túto metódu na vzorke tehotných a výsledky ich prieskumu boli skutočne "prekvapivé" - táto metóda vraj funguje s päťdesiatpercentnou spoľahlivosťou! To znamená, že ak si pohlavie svojho dieťaťa len tak tipnete, budete rovnako úspešní, ako "zázračný" čínsky kalendár.
Tiež sa hovorí, že ženy, ktoré trpia silnými a dlhodobými rannými nevoľnosťami, čakajú dievčatko. Tento mýtus overovali švédski lekári a výsledky svojho skúmania zverejnili v časopise Lancet v roku 1999. Ich záver je zaujímavý - skutočne totiž zistili, že medzi ženami, ktoré mali horšie problémy, mierne prevažovali tie, ktoré čakali dievčatko. Avšak tento rozdiel nebol dostatočne veľký na to, aby bolo možné o ňom povedať, že je štatisticky významný. Mýtus teda potvrdený nebol.
Pohlavie na prianie?
Medzi ženami kolujú podobné zaručené tipy už po stáročia a niektoré sú skutočne pozoruhodné. Tak napríklad ľavý prsník väčší ako pravý znamená, že čakáte dievčatko; väčší pravý prsník naopak chlapčeka. Čistá pleť mamičky znamená, že čaká chlapca; akné a vyrážky predpovedajú dievčatko.
Tiež sa hovorí, že každých sedem rokov sa mení naša krv. Ten z páru, ktorý má potom krv "mladšiu", potom údajne určuje, že potomok bude rovnakého pohlavia. To znamená, že ak je mužovi napríklad 37 a žene 33 rokov, mal by sa im narodiť chlapec, pretože muž má krv starú ešte len dva roky, zatiaľ čo jeho partnerka päť rokov.
Ešte prapodivnejšie sú však postupy, ktoré boli (a niektoré ešte dokonca sú) používané ako návod, ako si potomka vytúženého pohlavia vyrobiť "na želanie".
Dosť bláznivá je aj historka, podľa ktorej si francúzski šľachtici túžiaci v osemnástom storočí po mužskom nasledovníkovi nechávali amputovať ľavý semenník, pretože verili, že "ženské" spermie sídlia v tom pravom.
Traduje sa tiež, že väčšiu šancu počať syna má žena, ktorá spí vpravo vedľa svojho partnera. A navyše vraj chlapcov rodia častejšie ženy vyššieho veku, alebo tie, ktoré v okamihu počatia prežívajú orgazmus. Splodenie chlapca vraj tiež prospieva milovať sa v nepárne dni v mesiaci, najlepšie potom, čo obaja partneri vypili šálku kávy.
A ako si "poistiť" dievčatko? Vraj sexom v misionárskej polohe, popoludní v párny deň mesiaca, najlepšie dva až tri dni pred ovuláciou. A navyše bez orgazmu.
Povedz mi, čo ješ ...
... A ja ti poviem, čo sa ti narodí. Takto nejako by sa dala parafrázovať teória, podľa ktorej pohlavie dieťaťa ovplyvňuje aj jedálniček jeho budúcej mamičky. Údajne sa ženám, ktoré konzumujú potravu bohatú na sodík a draslík, rodia častejšie synovia, zatiaľ čo ženy, zvyknuté jesť stravu s vysokým obsahom vápnika a horčíka, častejšie privedú na svet dcéry. Podľa iného názoru rodia vegetariánky častejšie dievčatá.
Britskí vedci prišli so štúdiou, z ktorej záverov vyplýva, že pohlavie dieťaťa môže ovplyvniť aj prísun kalórií pred otehotnením. Pravidelné stravovanie s vysokou kalorickou hodnotou údajne prináša väčšiu pravdepodobnosť narodenia chlapca, v prípade nepravidelného prijímania potravy sa skôr narodí dievčatko.
Čo naozaj funguje
Hoci máme veľa mýtov, existuje pár lekárskych testov, ktoré skutočne môžu odhaliť pohlavie vášho dieťaťa.