Bolesť chrbta v tehotenstve - čo pomáha pri bolestiach chrbta?

Bolesti chrbta počas tehotenstva sú veľmi časté. Aby sa im zabránilo, existujú aktivity a cvičenia, ktoré sú jednoduché a dlhodobo účinné.

Tehotenstvo je niečo zvláštne, niečo krásne - ale ani v tomto stave nie sú vylúčené vedľajšie účinky. Napríklad, bolesť chrbta v tehotenstve nepatrí medzi zriedkavé javy, ale môže zasiahnuť väčšinu tehotných žien. Zväčšujúce sa dieťa vo Vašom brušku každým mesiacom ovplyvňuje držanie matky. Zväčšené brucho u mnohých matiek môže viesť k napätiu v bedrovej oblasti, a tým k vzniku bolestí chrbta. Aby sa zabránilo bolesti chrbta počas tehotenstva alebo sa tieto bolesti zmiernili, prinášame Vám špecifické cvičenia, ktoré by mali byť pravidelne vykonávané.

Čo pomáha pri akútnej bolesti chrbta?

Lieky, ktoré pomáhajú pri bolesti chrbtice nie sú vhodné počas tehotenstva. Niektoré lieky pri dlhodobom užívaní môžu byť škodlivé pre vyvíjajúce sa dieťa.

Namiesto liekov môžu pomôcť tieto opatrenia:

 • Teplo pomáha pri stuhnutom chrbte – stačí použiť termoforovú fľašu s teplou vodou, červené svetlo alebo ohrievací vankúš
  Ak trvajú bolesti chrbta dlhšie, môže Vám pomôcť fyzioterapia pod dohľadom skúseného terapeuta.
 • Masáže tiež pomáhajú pri stuhnutom a napätom chrbte. Jemná masáž chrbta stimuluje krvný obeh, bunky sú obohatené kyslíkom a výmena živín v placente je obohatená. Príliš silná stimulácia prostredníctvom masáže môže vyvolať predčasný pôrod. Najlepšie sa hodia techniky, ktoré Vám ukáže pôrodná asistentka.
 • Prírodné oleje z harmančeka, pomaranča, ruže, ylang-ylang a jazmínu môžete nasávať počas masáže a kúpeľa. Uistite sa však, že voda nie je teplejšia ako 37 stupňov. Doba kúpeľa by mala byť obmedzená maximálne na 15 minút. Dlhší kúpeľ zaťažuje krvný obeh.

Ako možno zabrániť bolesti chrbta?

Keďže sa bolestiam chrbtice v tehotenstve nevyhne takmer žiadna žena, mali by ste už čoskoro začať s cvičeniami a aktivitami, ktoré zbavujú alebo aspoň zmierňujú bolesti:

 • Najlepšie je nosiť topánky s nízkym podpätkom, prípadne na rovnej podrážke.
 • Je potreba sa vyhnúť dlhému státiu a chôdzi.
 • Skúste navštíviť rôzne kurzy, napríklad aj predpôrodný - cviky, ktoré sa na nich naučíte, môžete potom vykonávať denne doma.
 • Pravidelné plávajte, najlepšie znak.
 • Cvičenie na gymnastickej lopte - ponúka optimálne podmienky pre tréning chrbtových svalov.
 • Joga je pre tehotné skutočne elixír zdravia. Len niekoľko cvikov denne stačí na to, aby boli Vaše svaly pružnejšie a zmiernili ste napätie.
 • Relaxácia je najlepší recept na udržanie pružných svalov počas tehotenstva. 2 – 3 krát denne si ľahnite na zem a nohy si vyložte na stoličku.