Biologické hodiny tikajú aj mužom.

Ind Nanu Ram Jog je považovaný za najstaršieho otca na svete. Vo veku 90 rokov sa stal otcom. Niet pochýb o tom, že je to extrémny prípad - ale tendenciu stať sa otcom v neskoršom veku potvrdil aj prípad v Nemecku. Každé dvadsiate dieťa, ktoré sa tu narodilo, má otca staršieho ako 50 rokov a takmer u 40 percent narodených detí majú otcovia viac než 35 rokov.

Keď sa vysloví pojem „biologické hodiny"

Je prirodzené myslieť na ženy. Väčšina tehotných žien s vekom 35+ je označovaná ako skupina rizikového tehotenstva. Mnohé ženy preto podstupujú rôzne genetické vyšetrenia, ktoré môžu odhaliť riziko vzniku genetických porúch a chorôb. Niekoľko štúdií však preukázalo, že aj pre staršieho muža je oveľa ťažšie stať sa otcom. A hlavne, deti starších otcov sú vystavené zvýšenému riziku ochorení.

Kvalita spermií klesá

S pribúdajúcim vekom je aj pre mužov ťažšie splodiť svojich potomkov. Štúdia u 12.000 párov vo Francúzsku zistili, že muži po 35. roku, môžu mať problémy s plodnosťou.

To, že aj u mužov tikajú biologické hodiny a to v pomerne mladom veku, vedci zistili len nedávno v Centre asistovanej reprodukcie v Paríži. „So zvyšujúcim sa vekom u mužov vzniká riziko neplodnosti - v skutočnosti je to už od 35 rokov," túto informáciu vyhlásila Stephanie Belloc a jej kolegovia na kongrese Európskej spoločnosti pre ľudskú reprodukciu a embryológiu v Barcelone.

Stephanie Belloc a jej tím analyzovali cca. 21 239 umelých oplodnení. Tento postup sa používa u párov s problémami s plodnosťou.

"Naša štúdia ukazuje vôbec prvýkrát, že existuje silný vplyv veku mužov na úspešnosť umelého oplodnenia," povedala Belloc. Belloc tiež zdôraznila, že muži nad 35 rokov zvyšujú riziko potratu.

Ale ako vlastne ovplyvňuje vek mužov šance na tehotenstvo a zdravie počatých detí? Výskumný tím v súčasnej dobe nevie poskytnúť presné vysvetlenie. Vedci sa však domnievajú, že DNA spermie u mužov s pribúdajúcim vekom je vystavená silnejšiemu úpadku. Mnohé vzorky spermií mužov starších ako 40 rokov mali tiež vady, ktoré by mohli viesť k potratu.

"Doteraz sa gynekológovia zameriavali predovšetkým na vek ženy," povedala Stephanie Belloc. „Dôležité bolo, aby žena otehotnela ešte pred dosiahnutím veku 35 až 38. Teraz je potrebné venovať túto pozornosť aj mužom".

Okrem znižovania kvality spermií sa znižuje aj množstvo spermií a ich mobilita.

Riziko vzniku ochorení

S vyšším vekom otcov, vznikajú aj rizika ochorení u počatých detí. Ochorenia ako autizmus a schizofrénia sa častejšie vyskytujú práve u detí starších otcov.

Napríklad jedna štúdia na Univerzite of Aarhus v Dánsku zistila, že deti otcov, ktorí sú starší ako 45 rokov, majú takmer dvakrát vyššie podozrenie na úmrtie v detstve, alebo na výskyt vážnych ochorení. Telesné anomálie, autizmus, epilepsia a srdcové choroby sú typické pre tieto prípady. Ale aj duševné choroby ako je schizofrénia, depresia či zníženie inteligencie môžu byť príčinami vyššieho veku otca.

V každom prípade je jasné, že biologické hodiny tikajú aj pre mužov a že plánovanie rodiny je závislé na veku oboch rodičov.