Angelika čínska

Angelika čínska

Latinský názov: Angelica sinensis

ženské problémy, menštruácia, klimaktérium, stres, imunita

Pôvod

Ako už samotný názov bylinky napovedá, pochádza z Číny. V súčasnosti sa najviac vyskytuje ešte aj v Japonku a Kórei, ale prakticky sa pestuje už na celom svete. V ázijských krajinách ju používali ako tradičné tonikum už od 6 stor. p.n.l. na liečenie ženských a iných ochrení. Je veľmi vyhľadávanou bylinkou v rámci tradičnej ľudovej ázijskej medicíny. Angeliku pestovali v kláštorných záhradách aj stredovekí mnísi ako liek proti moru. V stredovekých herbároch sa našli záznamy, ktoré píšu, že angelika (archangelika) dostala meno podľa archanjela Michaela, pretože podobne ako on, aj táto rastlinka chránila pred zlom.

Charakteristika

Angeliku nájdete aj pod názvom archangelika, ženský ženšen, donq quai a ľudovo sa zvykne nazývať aj rastlina anjelov. Je to trvalka, ktorá rastie do výšky až 2 m. Má oblú, dutú, rýhovanú byľ. Listy sú veľké a pílovité. Kvety rastú v pologuľovitých okolíkoch, ktoré môžu mať priemer aj 15 cm. Plody sú dvojnažky, pričom sú len raz ročne a potom rastlina odumiera.

Zbieraná časť 

Na liečivé účinky sa využíva najviac koreň, ktorý obsahuje veľké množstvo účinných látok, ako napríklad esenciálne oleje, aminokyseliny, sacharidy, vitamíny, kumaríny, organické kyseliny a ich estery.

Účinky

Angeliku čínsku ocenia najmä ženy pri gynekologických problémoch, pretože pomáha pri predmenštruačnom syndróme, upravuje nepravidelný menštruačný cyklus, zmierňuje silnú bolestivú menštruáciu, ovplyvňuje hladinu progesterónu a pomáha pri problémoch urogenitálneho traktu. Taktiež pomáha ženám s problémami počas klimaktéria, takže vyrovnáva hormonálnu nerovnováhu, znižje návaly tepla a nevoľnosti. Bylinka tiež podporuje ľahší pôrod a pomáha odstrániť zvyšok placenty po pôrode. Takisto má vplyv na zväčšenie a spevnenie pŕs, pretože rastlinka obsahuje fytoestrogény, ktoré podporujú rast prsnej žľazy a zároveň podporujú všetky zľazy s vnútornou sekréciou. Pomáha tiež k lepšiemu prekrveniu maternice, čo posilňuje jej fungovanie, a to najmä práve počas náročnejšieho obdobia, ako je pôrod či klimaktérium.

Angelika sa využíva ako liečivo aj pri problémoch s imunitným systémom, celkovo posilňuje organizmus, napríklad po chorobe či počas rekonvalescencie, a tiež zlepšuje lymfatický systém, pomáha pri zlej cirkulácii krvi, podporuje krvotvorbu a napomáha k správnej funkcii krvných doštičiek.

Táto rastlinka pôsobí aj ako prírodné tonikum na nervovú sústavu, čiže má upokojujúci účinok, pomáha bojovať proti únave, úzkosti, celkovom podráždení, zvýšenej záťaži i strese, rieši spánkové poruchy, závraty a migrénu. Pomáha aj pred náročným dňom, napríklad pred vystúpením, skúškou či rokovaním. Dodáva duševnú i fyzickú pohodu.

Angelika sa používa tiež pri poruchách tráviaceho systému, zvyšuje vylučovanie tráviacich štiav, pôsobí proti plynatosti, tlmí bolesti a kŕče, mierne zvyšuje črevnú peristaltiku a takisto podporuje chuť do jedla. Okrem toho pomáha pri cukrovke a anémii. Pomáha tiež pri bolesti kĺbov, prispieva k spevneniu svalstva a odstraňuje niektoré príznaky alergií.

Upozornenie

Angeliku čínsku by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy a ani deti. Bylinka tiež nie je vhodná pre osoby, ktoré trpia zlou zrážanlivosťou krvi, zápalom obličiek, žalúdočnými vredmi alebo vredovým ochorením hrubého čreva.

Kontraindikácie

Pri prekročení maximálnej dennej dávky môžu nastať kontraindikácie, ako napríklad alergie, kožné reakcie, problémy s trávením, zhoršené menštruačné krvácanie či zvýšená kožná citlivosť na slnko.