Alternatívna pomoc pri neplodnosti
Párov riešiacich problém s neplodnosťou každoročne pribúda. Môžu za to nielen genetické poruchy a rôzne onemocnenia, ale i životný štýl plný stresu a zanedbávania samých seba, či už v jedle, športe alebo odpočinku. Pokiaľ ste zástancovia alebo sa aspoň čiastočne zaujímate o alternatívne metódy, môžete skôr, než pôjdete s týmto problémom k lekárovi, skúsiť tradičnú čínsku medicínu. Tá sa liečbou neplodnosti zaoberá už niekoľkými tisícmi rokov.
Ako to vidí tradičná čínska medicína?
Rovnako ako západná medicína, tak i tradičná čínska medicína hľadá príčinu neplodnosti, jak u žien, tak u mužov. Tomu tak však v minulých dobách rozhodne nebolo. Problém sa hľadal výhradne u žien.
Tradiční čínska medicína považuje za najdôležitejšie a kľúčové pre prirodzené počatie potomka pravidelnú menštruáciu. Menštruácia by nemala byť bolestivá, dĺžka jej trvania by mala byť 5 dní a prichádzať by mala v cykloch po 28-ich dňoch. V dnešnej uponáhľanej dobe plnej antikoncepcie, rôznych hormonálnych liekov a životného štýlu vyznávajúceho diéty je však veľmi ťažké mať pravidelnú menštruáciu. Samy to určite poznáte, hneď ako sa dostanete do stresu, menštruácia sa oneskorí. Po vysadení antikoncepcie trvá organizmu až dva roky, než sa dostane opäť do rovnováhy.
V hlavnej role rovnováha a psychická pohoda
Ďalším problémom, prečo podľa tradičnej čínskej medicíny nemôže žena otehotnieť, je nedostatok energie, kedy je žena doslova energeticky vyprahnutá. Môžu to byť napríklad bývalé anorektičky.
Nemenej dôležitý je psychický stav ženy a možné blokády, ktoré môžu byť spôsobené zážitkami z detstva či momentálnym strachom alebo stresom. To sa môže prejaviť imunologickou reakciou na spermie alebo nepriechodnosťou vajcovodov. Ako teda rieši tradičná čínska medicína tieto problémy? Keď nájde príčinu, nasadí príslušnú liečbu. Tá môže spočívať v pití bylinných čajov, akupunktúre či terapii, ktorá pomôže spracovať psychické blokády.
U mužov je podľa tradičnej čínskej medicíny hlavnou príčinou neplodnosti nedostatok energie jing alebo jang, ktorá sa prejaví buď nedostatkom spermií či ich nízkou pohyblivosťou. Riešenie týchto problémov je však individuálne, pretože na každého zaberá iný spôsob liečby. Opäť môžu pomôcť bylinné zmesi, prírodné nápoje či akupunktúra.
Látky, ktoré podporujú plodnosť
Riešením môžu byť i doplnky stravy, ktoré obsahujú bylinky a ďalšie dôležité látky, ktoré využíva i tradičná čínska medicína. Príkladom je napríklad zelený čaj, ktorý má antibakteriálne a antioxidačné účinky, a preto pomáha telu zbavovať sa škodlivín a toxínov, ktoré získavame dnes a denne zo stravy.
Medzi ďalšie patrí rastlina maca peruánska, ktorá je bohatá na minerálne látky a vitamíny. Okrem toho, že maca prispieva k udržaniu hormonálnej rovnováhy, má taktiež priaznivý vplyv na plodnosť žien i mužov. V neposlednom rade zmierňuje menštruačné bolesti a prispieva k tomu, aby menštruácia prichádzala pravidelne.
Jedným z obľúbených a komplexných doplnkov stravy podporujúcich otehotnenie je napríklad PinkFertil, ktorý je tvorený 113-imi bylinnými extraktmi, vitamínmi, minerálmi, antioxidantami a aminokyselinami pre podporu reprodukčného zdravia, hormonálnej rovnováhy a zlepšenia fyzickej i psychickej kondície ženy.