Alergie a túžba po dieťati
Nie je žiadnou novinkou, že aj ženy – alergici túžia otehotnieť. Podľa dánskej štúdie je otehotnenie u týchto žien dokonca rýchlejšie ako u ostatných žien. Je možné, že zmeny v imunitnom systéme spôsobené alergiou, pomôžu oplodnenému vajíčku rýchlejšie sa uhniezdiť v maternici. V prípade, že žena otehotnie, prichádzajú na rad mnohé otázky: Môžem ešte užívať svoje lieky? Čo mám robiť, ak dostanem astmatický záchvat? Mám podstúpiť znecitlivenie už teraz? V podstate je dôležité, aby bola alergia liečená aj v tehotenstve. Každopádne by sa mali pozorovať všetky zvláštnosti, ktoré sa môžu objaviť. Najlepšie poradí tehotnej žene jej lekár – špecialista (alergiológ), ktorý jej stav pozná.
Desenzibilizácia – znecitlivenie alergie
Desenzibilizácia alebo hyposenzibilizácia je spôsob liečby alergie. Podávajú sa pri nej podprahové množstvá alergénov, ktoré ešte nevyvolávajú alergickú reakciu. Dávky sa postupne zvyšujú, až je organizmus na alergén navyknutý a nereaguje.
Vedci radia ženám, ktoré chcú mať deti, aby si svoju alergiu nechali znecitlivieť. Inak je riziko prenosu danej alergie na dieťa veľmi veľké. "Ak ženy počas tehotenstva trpia alergickými reakciami, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť, že dieťa zdedí alergiu po matke," hovorí Udo Markert, riaditeľ laboratória na univerzite v Jene.
"Desenzibilizácia (znecitlivenie) pred otehotnením nie je zárukou, ale znižuje riziko neskoršieho vzniku alergie u dieťaťa." Vzhľadom k tomu, že trvá nejakú dobu, než znecitlivenie prebehne, malo by byť zahájené čo najskôr.
Žiadne domáce testy na alergie
Tehotné ženy, ktoré už skôr trpeli sennou nádchou poznajú jej typické príznaky: náhle sa objaví kýchanie, výtok z nosa, svrbenie očí. "Ak sa tieto ťažkosti objavia v rovnakej dobe ako zvyčajne, napríklad v jarnom období, je zrejmé, že sú spôsobené alergiou," povedal profesor Dr. Schultze - Werninghaus, prezident Nemeckej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie (DGAKI ).
Ak sa príznaky objavia prvýkrát, musí lekár zabezpečiť presnú diagnózu na základe obdobia a miesta výskytu alergie. Často sú k tomu potrebné aj krvné testy. Zvyčajné kožné testy sú počas tehotenstva zakázané. Hrozí u nich - hoci minimálne - nebezpečenstvo alergického šoku.
Nosové spreje s kortizónom alebo kromolýnom sodným
Na liečbu alergickej nádchy počas tehotenstva, sú predpisované nosné spreje, ktoré obsahujú kortizón. Nie je zatiaľ žiadny dôkaz, ktorý by potvrdil poškodenie plodu ako dôsledok používania kortizónu.. To isté platí aj pre nosný spray, obsahujúci kromolýn sodný, ktorý je ale menej účinný.
Aj tzv. antihistaminiká sú pre tehotné ženy pomerne často predpisované. Riziká užívania antihistaminík sú nejasné. V jednotlivých prípadoch by mal lekár zvoliť lieky, ktorých bezpečnosť je zdokumentovaná. Zvlášť dôležité je zvážiť, či sú vôbec nejaké lieky potrebné.
Odhliadnuc od liekov sa vzťahuje na tehotné ženy ako aj na všetkých ostatných alergikov odporúčanie, aby sa zabránilo styku s alergénmi. Napríklad v priebehu peľovej sezóny udržovať zatvorené okná a pred spaním si vždy umyť vlasy. Avšak je samozrejme prakticky nemožné, aby alergény, ako sú pele alebo prach boli úplne odstránené.