Alchemilka obyčajná
Alchemilka obyčajná
Latinský názov: Alchemilla vulgaris
neplodnosť, posilnenie panvového dna, menštruácia
Pôvod
Alchemilka je vytrvalá bylina a pochádza pôvodom z Anglicka. V súčasnosti rastie po celej Európe, niektorých častiach Ázie a Severnej Ameriky. Nájdete ju tiež na okrajoch Himaláií či Kaukazu. Táto bylinka zvyčajne rastie na vlhkých lúkach, svahoch, pasienkoch, vo svetlých vlhších lesoch, pri cestách a potokoch.
Alchemilka dostala svoj názov podľa slova alchýmia a vzťahuje sa na stredoveké povery o schopnostiach kvapiek vody na listoch tejto rastliny. Alchymisti verili, že tieto zachytené kvapky majú magickú moc a dokonca dokážu prinavrátiť mladosť.
Podľa legendy je tiež táto bylinka zasvätená Panne Márii. Ženy zasa v minulosti verili, že kvapky vody zachytené na listoch pomáhajú ženskej kráse, vitalite a plodnosti.
Vo Švédsku je zvykom uložiť vňať bylinky pod vankúš, aby uľahčili zaspávanie.
Charakteristika
Alchemilka vulgaris má mnoho mien. Môžete ju nájsť pod názvami ako kontryhel, ženský plášť, rosička, divý muškát, husia koža, nebeská rosa či levia laba. Je to 10 až 30 cm vysoká trvalka s dlaňovito laločnatými listami pokrytými drobnými chĺpkami a jemnou voskovou vrstvičkou, ktoré umožňujú rastline zachytávať rosu na listoch a udržať ju tam dlhý čas. Má drobné žltozelené kvietky, tvoriace súkvetia na dlhých stonkách.
Zbieraná časť
Kvitne od mája do septembra. V čase kvitnutia sa zbierajú kvitnúce vrcholky, v neskoršom období sa zbierajú len listy. Suší sa prirodzeným teplom v tieni. Je veľmi chúlostivá a ľahko sa zaparí. Správne usušená je bez zápachu a chutí ostro a trpko.
Účinky
Obsahuje účinné látky ako triesloviny (až 8%, najmä katechínové triesloviny a tanín), silice, flavonoidy, horčiny, éterické oleje, kyselinu salicylovú, organické kyseliny, fytosteroly, vitamín C a minerály.
Účinky alchemilky ocenia najmä ženy od začiatku menštruačného cyklu až po jeho definitívne ukončenie. Bylinka priaznivo ovplyvňuje fyziologické cykly v tele ženy, ale tiež aj psychiku, ktorá sa mení vplyvom hormonálnych zmien v tele.
Upravuje menštruačný cyklus a pomáha zmierňovať menštruačné bolesti. Keďže pôsobí zvieravo na maternicu, pomáha pri silnom menštruačnom krvácaní, pri predĺženom krvácaní či krvácaní mimo menštruačnej periódy. Vo forme odvaru sa prostredníctvom vonkajšieho použitia využíva pri rôznych gynekologických problémoch ako napríklad vaginálne zápaly a výtoky.
Piť čaj z alchemilky sa odporúča najmä ženám, ktoré majú problémy s otehotnením. Vďaka účinným látkam alchemilky majú priaznivý účinok na reguláciu a rovnováhu ženských rozmnožovacích orgánov. Táto bylinka posilňuje ženské pohlavné oragány, najmä maternicu, spevňuje podbruško, a tak zlepšuje stav maternice náchylnej k potratom a zvyšuje šancu otehotniet. Taktiež tlmí krvácanie, posilňuje svalstvo maternice a tlmí kŕčové sťahy svalstva. Tehotné ženy ju užívajú najmä v posledných 3 mesiacoch tehotenstva v prípade, že hrozí potrat. Použitie však konzultujte so svojím lekárom.
Alchemilka napomáha po pôrode stiahnuť maternicu do pôvodného stavu, urýchľuje jej regeneráciu, spevňuje svalstvo maternice a zastavuje popôrodné krvácanie. Alchemilka tiež mamičkám zlepšuje kvalitu materského mlieka, podporuje jeho tvorbu a vylučovanie.
Pomáha ženskému telu vyrovnať sa s klimaktériom (prechodom). Zmierňuje symptómy ako potenie (návaly), nervozitu, nespavosť a úzkosť.
Keďže má vysoký obsah tanínov (trieslovín) urýchľuje hojenie povrchových rán a utlmuje ich bolesť. Na liečenie menších zranení ako rezné rany či modriny sa priamo aplikujú rozdrvené listy, prípadne odvar alebo tinktúra. Pomáha liečiť ekzémy, vyrážky, zastarané vredy, zmierňuje začervenanie a zjemňuje suchú a drsnú pokožku.
Používa sa ako zvieravý prostriedok pri hnačkách, krvavej stolici, pomáha pri kolikách, má mierny protikŕčový, močopudný a protizápalový účinok. Bojuje proti baktériám a vírusom.
Vďaka tomu, že zlepšuje zažívanie je tiež súčasťou metabolických čajov, ktoré sa používajú pri redukčných diétach.
Odvar z alchemilky sa používa aj ako kloktadlo pri krvácajúcich ďasnách, ústnych vredoch, boľavom hrdle či ako výplach ústnej dutiny pri vytrhnutí zuba.
Upozornenie
Pri úžívaní alchemilky nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, no keďže má vysoký obsah trieslovín, odporúča sa primerané dávkovanie, obzvlásť pri dlhodobom užívaní. Bylinka by sa tiež nemala užívať v skorých fázach tehotenstva.