Akú úlohu hrá v plánovanom tehotenstve cukrovka?

Cukrovka je všeobecne skloňovaný pojem, málokto však vie, čo presne znamená a aké obmedzenia so sebou prináša. Poďme si preto na začiatok vysvetliť, čo vlastne cukrovka je. Cukrovka alebo diabetes mellitus je porucha udržania koncentrácie krvného cukru - glukózy - v krvi v určitých medziach. Táto porucha je spôsobená nedostatkom inzulínu, ktorý má práve za úlohu znižovať hladinu cukru v krvi. Pokiaľ je toto ochorenie neliečené a dlhotrvajúce, môže spôsobiť veľmi vážne problémy. Dnes sa však zameriame na to, aké riziká so sebou prináša cukrovka pre ženy plánujúce bábätko.

Žiadne prekvapenia

U žien s cukrovkou je veľmi dôležité tehotenstvo plánovať dopredu. Prvým krokom by malo byť dohodnutie termínu vyšetrenia so svojim gynekológom a diabetológom, a to najlepšie 3 – 6 mesiacov pred plánovaným počatím. U lekára absolvujete rôzne vyšetrenia, a to konkrétne kontrolu krvi, moču, krvného tlaku, štítnej žľazy, hladiny cholesterolu a orgánových komplikácií diabetu, a to vrátane srdca. S lekárom sa zároveň poraďte o svojom životnom štýle, hmotnosti, jedalníčku a informujte sa o možnosti prenatálnych vitamínov, ktoré je vhodné začať užívať už mesiac pred otehotnením.

Aké riziká predstavuje cukrovka pre plod?

Plod je ohrozený, ako vysokými, tak nízkymi hladinami cukru v krvi. Preukázanou príčinou vrodených vývojových porúch sú práve vysoké hladiny glukózy. Bábätka mamičiek postihnutých diabetom sú častejšie ohrozené popôrodnými komplikáciami, medzi ktoré patrí diabetická fetopatia, infekcia po pôrode, kŕče či neurologické problémy. Rovnako počas tehotenstva a po pôrode môžu diabetičky zaznamenať niektoré zdravotné problémy. I preto je dôležité, aby ženy s cukrovkou boli pod pravidelným dohľadom lekárov. Diabetes je často spojený i s ochorením štítnej žľazy. Žena už behom tehotenstva alebo prípadne po pôrode môže pozorovať niektoré príznaky, ako je napríklad padanie vlasov, suchosť kože, únava, zápcha, zhoršenie pamäte, búšenie srdca či nervozita. Pokiaľ zaznamenáte akýkoľvek zmienený príznak či odlišnosť od obvyklého stavu, okamžite informujte svojho diabetológa či gynekológa.