Ako zvýšiť šance na otehotnenie?

Snažíte sa už niekoľko mesiacov o bábätko a stále sa vám nedarí? Než začnete behať po vyšetreniach, možno by ste na to mali ísť s partnerom trochu inak. Viac sa zamerať na seba, správne načasovať pohlavní styk a dodať telu látky, ktoré šancu na počatie zvýšia.

Čo konkrétne robiť?

V prvom rade sa zbytočne nestresovať. To, že po pár mesiacoch nevidíte dve vytúžené čiarky na tehotenskom teste, ešte nič neznamená. Snažte sa byť čo najviac v pokoji a v pohode. Uvidíte, že tehotenstvo skôr či neskôr príde, len mu musíte trochu pomôcť.

K upokojeniu mysle a celkovej pohode by ženy mali začať cvičiť. Stačí pol hodiny denne jogy či pilates. Cvičením sa zbavíte stresu i tlaku, ktorý na seba vyvíjate a možno budete prekvapené, ako sa hneď cítite lepšie a v akej dobrej kondícii ste.

Pokiaľ trpíte podvýživou či obezitou, mali by ste sa zameriať na svoj jedálniček a snažiť sa váhu dostať do optimálnych čísel. To isté platí i pre vášho partnera. Samozrejmosťou je obmedzenie alkoholu a žiadne cigarety, čo platí pre oboch.

Ako podporiť otehotnenie?

Častou otázkou, ktorú partneri riešia, je to, ako často je optimálne mať pohlavný styk? Laici si obvykle myslia, že čím častejšie, tým lepšie. To však platí len pre muža s dostatočným počtom a pohyblivosťou spermií. Pokiaľ ale váš partner má znížené množstvo spermií, či spermie nie sú úplne šikovné, mali by ste pohlavný styk mať raz za dva dni. Len tak bude totiž v ejakuláte dostatočné množstvo oplodnenia schopných spermií.

Okrem početnosti pohlavného styku je dôležité i jeho načasovanie. Najväčšia pravdepodobnosť počatia je v ovulačnej fáze menštruačného cyklu, a to najlepšie dva dni pred ovuláciou. Tento deň si môžete vypočítať, ale pri nepravidelnom cykle či v dôsledku dlhodobého stresu to nemusí byť úplne presné. Existujú i ďalšie metódy, a to napríklad meranie bazálnej teploty. Pred ovuláciou je bazálna teplota nízka, bezprostredne po ovulácii sa vďaka produkcii hormónu progesterón teplota zvýši približne o 0,3 - 0,7°C. Zvýšená teplota pretrváva do prvého dňa menštruácie a v prípade otehotnenia ostáva trvale.