Ako získať kvalitnejšie spermie? Nefajčite a milujte sa denne!

S kvalitou spermií to ide z kopca. Stále viac mužov má problémy s neplodnosťou a podľa vedcov to bude horšie. Ak chcete svoje spermie vylepšiť, pomôže vitamín C alebo E, zinok a každodenný sex. Nemali by ste spať na vodnej posteli a používať sliny ako lubrikant. Nutným predpokladom je ale nefajčiť, najlepšie nepiť alkohol a zdravo jesť.

Neplodnosť je stále rozšírenejším problémom mužov. O kvalitu svojich spermií sa treba starať.

Podľa štatistiky zverejnenej v magazíne Science Daily, klesol za posledných 20 rokov počet spermií na polovicu. V roku 1960 sa považovalo za normu plodného muža osemdesiat miliónov živých spermií v mililitri. V roku 1990 to bolo len štyridsať miliónov a dnes už len dvadsať miliónov. Podľa reprodukčných centier pritom nebude túto normu v roku 2040 spĺňať v Českej republike ani jeden muž. V súčasnej dobe vyhovuje len jeden darca z dvadsiatich.

Najmenej plodní muži v Európe sú Španieli a hneď za nimi obyvatelia severnej Európy, kde má nekvalitné spermie viac než štyridsať percent mužov. U párov, ktorým sa nedarí počať dieťa, je v 50% príčinou neplodnosť muža. Na druhú stranu spermie dozrievajú postupne, takže sa v rade prípadov kvalita spermie môže postupom času pri zmene životného štýlu vylepšiť. Čo je teda potrebné urobiť pre to, aby boli vaše spermie kvalitnejšie?

Znečistené ovzdušie

Za katastrofálny stav spermií môže podľa odborníkov celý rad faktorov, z ktorých niektoré sú relatívne dobre ovplyvniteľné, ale s inými nič neurobíte. Vedci napríklad nedávno zistili, že k neplodnosti mužov prispievajú okrem iného aj poruchy v hlavičke spermie, ktorá nesie genetickú informáciu. Chyby v chromozómoch, ktoré sa nachádzajú práve v hlavičke spermie, môže spôsobiť znečistenie ovzdušia. Napríklad výskum Akadémie vied vykonaný v 90. rokoch, zistil, že kvalita spermií českých mužov klesá v zimných mesiacoch, kedy sa splodiny v ovzduší držia pri zemi.

Medzi pražskými študentmi a mestskými strážnikmi bol zase vykonaný dvojročný výskum, ktorý preukázal, že miniatúrne častice prachu rozptýleného vo vzduchu viažu karcinogény, ktoré sa dostanú do buniek organizmu a pozmeňujú aj genetickú informáciu. Muži, ktorí sa pohybujú v znečistenom prostredí a trávia veľa času vonku (napríklad mestskí policajti), tak majú zhoršenú kvalitu spermií a hrozia im problémy s plodnosťou.

Inteligencia

Ďalším ťažko ovplyvniteľným faktorom, ktorý má na kvalitu vašich spermií vplyv, je výška vašej inteligencie. Tím vedcov z Institute of Psychiatry na Kings College v Londýne v roku 2008 zistil, že muži dosahujúci v testoch inteligencie vyššie výsledky, majú tiež väčšie množstvo spermií, ktoré sú pohyblivejšie.

Strava

Na druhej strane existuje omnoho viac faktorov, ktoré môžete celkom ľahko ovplyvniť. Jedným z najmenej populárnych, ale súčasne najvýznamnejších, je skladba jedálnička. Rozsiahle štvorročné štúdie španielskych vedcov, ktorých závery uverejnil denník Daily Mail, zistili, že kvalitu spermií rapídne znižujú jedlá ako hamburgery či údeniny. Muži, ktorí jedli veľa mäsa a polotučných mliečnych výrobkov, mali výrazne horšiu kvalitu spermií než tí, ktorí mali v jedálničku zastúpené veľké množstvo ovocia a zeleniny. Odborníci sa domnievajú, že je to vďaka antioxidantom.

Prestať fajčiť a nepiť alkohol

Ak chcete v najbližšej dobe počať potomka, mali by ste tiež okamžite prestať fajčiť. Nikotín totiž negatívne ovplyvňuje schopnosť spermie preniknúť do vajíčka a oplodniť ho. U silných fajčiarov táto schopnosť klesá dokonca o sedemdesiatpäť percent a ďaleko tak prekonáva vplyv znečisteného životného prostredia.

Neprospeje vám ani alkohol, ktorý zase pre zmenu znižuje hladinu testosterónu v krvi. Výskum uskutočnený v londýnskej Kings College preukázal, že už dve pivá denne majú negatívny vplyv na schopnosť počať.

Prehrievanie

Samostatnú kapitolu potom tvoria príliš vysoké teploty, ktorým muži svoje spermie vystavujú. Príroda veľmi dobre vedela, prečo umiestnila semenníky mimo telo. Spermie totiž potrebujú o približne jeden stupeň nižšiu teplotu a miešok je z tohto dôvodu ideálnym miestom. Lenže ak narušujete prirodzené prostredie spermií napríklad nosením tesných džínsov, koledujete si o problémy. Rovnako negatívne účinky v dôsledku prehrievania má napríklad aj dlhodobé sedenie v aute, behy na dlhé trate, sedavé zamestnanie, horúce kúpele, saunovanie alebo cyklistika. V prípade, že sa týmto činnostiam nedokážete alebo nemôžete vyhnúť, vyskúšajte chladiace náplaste na semenníky Fertil Mate. Náplaste sú vyvinuté tak, aby pomáhali udržiavať optimálnu teplotu semenníkov a prispeli tak k zlepšeniu kvality spermiogramu.

Obezita

Nedávna štúdia lekárov z univerzity v Utahu zasa preukázala, že obézni muži majú v porovnaní so svojimi štíhlymi kolegami viac než trojnásobnú pravdepodobnosť, že budú mať problémy so spermiami. Zvýšené percento telesného tuku totiž znižuje hladinu testosterónu.

O tom, že nie je dobré vystavovať sa pôsobeniu ťažkých kovov, zrejme nikto nepochybuje. Zrejme ste ale nevedeli, že spermiám škodia aj príliš korenené jedlá alebo ľudské sliny, takže použitie slín ako lubrikantu pri snahe o otehotnenie skutočne nie je najvhodnejšie.
Nie menej prekvapujúca je ale aj súvislosť medzi kvalitou spermií a spaním na vodnej posteli. To znižuje podľa vedcov z University of Pennsylvania efektívnosť spermií o celé tri štvrtiny.

Každodenný sex

Kvalitu vašich spermií výrazne vylepší každodenný sex. Tvrdia to austrálski vedci, ktorých závery potvrdila aj Britská spoločnosť pre plodnosť. Pravidelná každodenná ejakulácia výrazne obmedzuje poškodenie DNA spermie.

Vitamíny

Ak uvažujete o kúpe potravinových doplnkov, pomôže vám zinok, ktorý podporuje správnu funkciu pohlavných orgánov, zvyšuje tvorbu testosterónu a tým i počet spermií. Vitamín C podporí pohyblivosť vašich spermií, kým vitamín E zlepší schopnosť spermie preniknúť do vajíčka. Pohyblivosť spermií zvyšuje aj ženšen alebo materská kašička.

Pohyblivosť spermií priaznivo ovplyvňuje malé množstvo kávy, čaju, čokolády a kakaa, ako dokázala štúdia univerzity v Bradforde. Ak to ale s ich množstvom preženiete, svojim spermiám naopak ublížite.

Ďalšou z možností, ako podporiť pohyblivosť spermií a zvýšiť objem ejakulátu, je doplnok stravy pre mužov – Fertil Man. Stačí 1 tabletka denne, aby ste získali všetky potrebné živiny, potrebné k tomu, aby vaše spermie boli zdravé a kvalitné.

Ak však túžite po potomkovi, musíte s ozdravnou kúrou začať najmenej tri mesiace pred začiatkom snaženia. Spermia zreje sedemdesiatdva dní. Táto doba je teda potrebná na to, aby sa kvalita spermií zlepšila, alebo inými slovami aby ste sa zbavili spermií narušených a dozreli vo vás nové a kvalitnejšie. 

Zdroj: xman.idnes.cz