Ako vplýva hmotnosť a nadváha na počatie?

Nedarí sa vám s vašim partnerom prísť do iného stavu? Podstúpili ste vyšetrenia plodnosti a všetko sa zdá byť tak, ako má? Možno vás to prekvapí, ale nie vždy za nemožnosťou otehotnieť stojí veľký problém. Niekedy stačí tak málo, ako mať optimálnu hmotnosť. Zaujíma vás, ako hmotnosť muža či ženy môže ovplyvniť počatie?

Nadváha verzus podváha

Napriek tomu, že jedným z problémov neplodnosti je nadváha, a to jak u žien, tak i u mužov, i podváha žien môže cestu za dieťatkom značne skomplikovať. Ani vysoká ani nízka hmotnosť totiž nie sú v prípade počatia ideálne.

Neplodnosť a podváha

V prípade podváhy dochádza u ženy k zníženiu produkcie estrogénu, ktorý má zásadný vplyv na reprodukciu. Okrem toho sa často vytráca i menštruácia. Obrovským problémom pri nízkej hmotnosti je teda hormonálna nerovnováha, ktorá významným spôsobom ovplyvňuje najrôznejšie procesy v organizme, a to vrátane reprodukčných.

Nadváha a počatie

Čo sa týka nadváhy, u žien síce dochádza k zvýšeniu tvorby estrogénu, bohužiaľ však vajíčka nedozrievajú tak, ako by mali. Často sa objavuje i vyššia hladina mužských hormónov. Práve tieto hormonálne výkyvy môžu spôsobiť poruchy ovulácie, ktorá je predpokladom počatia. Bez ovulácie sa totiž neuvoľní vajíčko, ktoré je potrebné k oplodneniu. Zdravé zhodenie prebytočných kilogramov môže významne pomôcť k otehotneniu. Zabudnite na drastické a extrémne diéty, ktoré by metabolizmus iba rozhodili. Základom úspechu je pestrý a vyvážený jedálniček obohatený o látky, ktoré zvyšujú šance na počatie. Jednou z možností sú i doplnky stravy na podporu plodnosti.

Obezita v tehotenstve

Vysoká hmotnosť však nie je len komplikáciou pre ženy, ktoré chcú otehotnieť, ale rovnako pre ženy, ktoré sú už tehotné. Nadváha totiž so sebou prináša i rôzne komplikácie, ako je napríklad vysoký krvný tlak, tehotenská cukrovka, vývojové poruchy plodu, nízka pôrodná hmotnosť bábätka či nutnosť cisárskeho rezu. 

Nadváha mužov a neplodnosť

Nielen ženy, ale i muži, ktorí túžia po potomkoch, by mali myslieť na zdravý životný štýl a optimálnu hmotnosť. U mužov s nadváhou nielen klesá produkcia semena, ale zároveň sa zvyšuje výskyt abnormalít u spermií, ktoré nie sú schopné oplodnenia. Výskumy zároveň potvrdili, že obézni muži majú významne zníženú pohyblivosť spermií, vďaka čomu je počatie značne komplikované.