Ako rýchlejšie otehotnieť?

Rozhodli ste sa, že práve teraz je ten pravý čas na to, aby ste otehotneli, ale stále sa vám nejako nedarí? Tu je sedem tipov, ako zvýšiť svoje šance na otehotnenie.

"Keď sme sa s partnerom po päťročnom vzťahu rozhodli pre dieťa, boli sme presvedčení, že sa mi musí podariť otehotnieť počas jedného, maximálne dvoch mesiacov," hovorí dvadsaťsedemročná Petra K. "Ani jeden z nás nemal žiadne zdravotné problémy, sme obaja mladí a nevideli sme v otehotnení absolútne žiadnen problém. Lenže už sa snažíme ôsmy mesiac a stále bez úspechu. Aj keď mi môj gynekológ tvrdí, že sa podobné situácie riešia až po roku snaženia, vôbec ma to neukľudňuje. Nenapadlo by mi, že v mojom veku budeme mať problém s otehotnením. "

Podobnú skúsenosť ako Petra má stále viac žien. Naplánujte si svoj život do posledného detailu a "výrobu" dieťaťa pojmú rovnako zodpovedne a s rovnakou vášňou ako svoju kariéru, lenže zrazu s prekvapením zistia, že otehotnieť nebude tak jednoduché, ako pôvodne predpokladali. Psychológovia upozorňujú na to, že práve v tomto okamihu sa ocitá veĺa žien prvýkrát tvárou v tvár skutočnosti, že vo svojom živote nemôžu kontrolovať všetko. Majú pocit, že ako ženy zlyhali a neboli schopné splniť "svoje poslanie".

Pritom je však otehotnenie súhrou mnohých okolností, v ktorých hrá nezastupiteľnú rolu aj psychika ženy. 

1. Dokonalá príprava

Predtým, než sa začnete naozaj snažiť o otehotnenie, stavte na prevenciu. Nechajte si od svojho lekára alebo lekárnika odporučiť vitamínové doplnky vhodné pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť. Veľkú službu vám preukáže aj kyselina listová, ktorú môžete začať užívať už pred otehotnením. Tá znižuje riziko vrodených defektov u dieťaťa a chráni plod napríklad pred rázštepom chrbtice. Odborníci odporúčajú užívanie vitamínov už pred počatím, môžete tak ovplyvniť svoje skryté zdravotné problémy a zaistiť si bezpečnejšie tehotenstvo.

2. Spoznajte svoj cyklus

Sexuálna gramotnosť je základ. K tomu, aby sa vaše šance na otehotnenie zvýšili, je absolútne nutné porozumieť svojmu cyklu. Najväčšia pravdepodobnosť otehotnenia nastáva pri ovulácii. Naučte sa rozoznávať príznaky ovulácie, medzi ktoré patria napríklad zmeny pošvového hlienu (je akoby viac vodnatý) i jeho sekréciu. Ovuláciu môže tiež sprevádzať bolesť na jednej strane podbruška. Ak si pravidelne meriate a zaznamenávate teplotu, počas ovulácie zaznamenáte jej výkyv.

Termín ovulácie je u každej ženy individuálny a odvíja sa od dĺžky cyklu. Ak je dĺžka vášho cyklu priemerných dvadsaťosem dní, ovulácia nastáva veľmi pravdepodobne po štrnástich dňoch od začiatku poslednej menštruácie. Väčšina žien má však cyklus dlhšie alebo kratšie, než je priemer. Ďalším problémom je užívanie antikoncepcie, ktorá dĺžku cyklu upravuje na optimálnych dvadsať osem dní, takže veľa žien v podstate netuší, aká je ich prirodzená dĺžka cyklu. Niekedy je teda nutné niekoľko mesiacov počkať, aby sa menštruačný cyklus upravil na svoju prirodzenú dĺžku. Rovnako tak u niektorých žien po dlhodobom užívaní antikoncepcie trvá niekoľko mesiacov, než znovu začnú ovulovať.

3. Nerobte si hlavu s polohou

Aj keď existuje množstvo mýtov o najlepších sexuálnych polohách, v ktorej sa vám zaručene podarí otehotnieť, sú to stále len mýty. Nikdy žiadny výskum nepreukázal, že by misionárska poloha bola pre otehotnenie lepšia ako poloha, kedy je žena hore, ako sa často tvrdí. Dosiahnuteľnosť krčka maternice pre partnerove spermie nie je polohou pri sexe nijako ovplyvnená. Je síce pravda, že otehotnenie je menej pravdepodobné pri sexe postojačky, ale v tomto prípade ide čisto o záležitosť gravitácie, pretože väčšia časť semena z pošvy vytečie. Pri "klasických" sexuálnych polohách však podľa gynekológov nie je v pravdepodobnosti otehotnenia rozdiel.

4. Po sexe si ľahnite

Zrejme ste o tom už počuli; ak chcete otehotnieť, zostaňte po sexe ležať s nohami hore. Lenže aj v tomto prípade ide o poveru. Gynekológovia síce odporúčajú zostať niekoľko minút po sexe ležať, aby semeno okamžite nevytieklo z pošvy, ale nie je najmenší dôvod, prečo by ste mali dávať nohy hore. Rozhodne však nie je múdre dať si okamžite po sexe sprchu.

5. Neprežeňte to

I keď budete mať sexuálnu frekvenciu podobnú králikom a počas ovulácie budete súložiť niekoľkokrát denne, nezaistíte si tým počatie. Aj keď sa vám to môže zdať ako dobrý nápad, ak muž ejakuluje príliš často, počet spermií sa znižuje. Spermie môžu vo vašej vagíne prežiť až sedemdesiatdva hodín po styku, nemusíte teda prevádzkovať sex každý deň ovulácie a napriek tomu je vaša šanca na počatie vysoká.

6. Pozor na stres

Príliš intenzívna snaha o otehotnenie môže byť značne stresujúca a stres môže zase negatívne ovplyvniť vašu ovuláciu. Navyše môže byť tiež príčinou sexuálnych dysfunkcií u mužov. Početné výskumy preukázali, že šanca na počatie sa zvyšujú tým viac, čím nižšia je hladina stresu. Schopnosť otehotnieť tiež znižuje prílišná konzumácia alkoholu.

7. Dodržujte zdravý životný štýl

Športovanie a pohyb je vynikajúca vec, ale ak sa snažíte o dieťa, snažte sa športovať umiernene. Príliš veľa športu a cvičenia môže byť príčinou toho, že nebudete mať ovuláciu. V dôsledku príliš intenzívneho cvičenia totiž môže vyslať vaša hypofýza vaječníkom signál na zastavenie ovulácie. Ak cvičíte hodinu a viac každý deň v týždni a nedáte svojmu telu čas na regeneráciu a zotavenie, možno ste práve objavili príčinu svojich problémov s počatím. To samozrejme neznamená, že by ste mali zo dňa na deň prestať cvičiť a sústrediť sa len na svoju snahu otehotnieť. Stačí ubrať na intenzite. Príliš intenzívna záťaž organizmu sa zvyčajne prejaví neprirodzene krátkym alebo naopak dlhým menštruačným cyklom, ktorý vás upozorní na to, že by ste mali zvoľniť.

Okrem pohybového režimu sa zamerajte aj na svoj jedálniček. Napríklad diéta je pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, skutočne dvojsečnou zbraňou. Ak ste obézne a chudnete, vaše šance na otehotnenie sa zvyšujú, pretože sa vám upraví aj menštruačný cyklus. Na druhú stranu ak ste príliš chudá, budete mať s počatím problémy, pretože sa tak menštruačný cyklus naopak naruší.

Vašu plodnosť tiež negatívne ovplyvňuje fajčenie. Osemdesiat päť percent žien otehotnie počas jedného roka po tom, čo sa začali snažiť o počatie. Pokiaľ vaše snaženie trvá dlhšie než rok, mali by ste rozhodne podstúpiť spolu so svojím partnerom odborné vyšetrenia a prípadnú liečbu.

Autor: - Eva Samková - prevzaté z forexample.cz