Ako rozpoznať prvé príznaky tehotenstva?

Či už sa snažíte o bábätko alebo nie, následujúce riadky môžu skrátka prísť každej žene niekedy vhod. Prezradíme vám totiž príznaky možného tehotenstva. Prvé prejavy sa obvykle dostavia v 2. – 3. týždni tehotenstva. V tomto čase je rovnako vhodné urobiť si i tehotenský test, ktorý prípadne tehotenstvo potvrdí alebo vyvráti. A aké príznaky na sebe môže žena pozorovať?

Oneskorenie menštruácie

Najznámejším a najčastejším príznakom tehotenstva je oneskorenie alebo vynechanie menštruácie. Samotné oneskorenie menštruácie ale nemusí okamžite znamenať, že ste tehotná. Preto je vždy najlepšie urobiť si čo najskôr tehotenský test alebo zájsť za gynekológom, ktorý príčinu oneskorenia určí s istotou.

Boľavé a citlivé prsia

Ďalším pozorovateľným príznakom tehotenstva, ktorý si každá žena na sebe všimne, sú boľavé prsia alebo pocit, že sú plnšie a ťažšie. Bolieť môžu i bradavky, ktoré sú spravidla i citlivejšie. Tieto prejavy opäť môžete pozorovať veľmi skoro po počatí, a to približne už v 2-om týždni.

Tehotenská nevoľnosť

Asi nikoho z nás neprekvapí, že tehotenstvo sa prejavuje rannými nevoľnosťami. Nevoľnosť nemusí byť však iba ráno, ale v podstate vás môže prepadnúť kedykoľvek behom dňa. Nevoľnosti obvykle prichádzajú 2. týždeň tehotenstva a to vplyvom hormonálnych zmien prebiehajúcich v tele nastávajúcej matky.

Ďalšie príznaky tehotenstva

Ostatné prejavy tehotenstva sú ľahko zameniteľné s najrôznejšími ochoreniami. Môže to byť napríklad zápcha, hnačka, časté močenie, špinenie alebo krvácanie, plynatosť, nadbytok slín či suchosť v ústach. Ďalším častým javom sprevádzajúcim tehotenstvo je zvýšená citlivosť na pachy a chute. Zrazu vám začnú páchnuť veci, ktoré vám predtým voňali, chutiť kombinácie jedál, ktoré by ste skôr do úst nedali. V takom moment zbystrite. 

Podozrenie na tehotenstvo väčšinou pripadá v úvahu pri kombinácii niektorých z týchto príznakov. I tehotenstvo je samozrejme ale individuálna záležitosť, a preto každá žena má iné symptómy. Niektorá pritom nemusí mať vôbec žiadne a na samotné tehotenstvo príde neskôr.