Ako rozpoznať plodné a neplodné dni?

Či už sa snažíte otehotnieť alebo naopak hľadáte ešte ďalší spôsob antikoncepcie, je pre vás dôležité vedieť, kedy máte plodné a neplodné dni. Z celého cyklu sú plodné približne 3 dni pred a 3 dni po ovulácii. V deň samotnej ovulácie je pravdepodobnosť otehotnenia samozrejme najvyššia. Preto sa dnes pozrieme na to, aké metódy existujú na zistenie plodných dní.

Ako rozpoznať plodné a neplodné dni

Čo hovorí kalendár?

Prvým spôsobom je klasická kalendárová metóda, kedy si do menštruačného kalendára zaznamenávate svoj cyklus. Táto metóda je ale značne nespoľahlivá, a preto je dobré ju doplniť ešte o ďalšiu.

Pozorujte sa

Dalšou metódou je takzvaná hlienová metóda, kedy žena sleduje množstvo a štruktúru hlienu tvoreného v maternicovom krčku. Na začiatku cyklu sú suché dni, ktoré sú zároveň neplodnými dňami. Hneď ako sa zmení hlien na vodnatejší a klzkejší, je to známka toho, že maximálne do 6-ich dní príde ovulácia. To sú už pravdepodobne plodné dni. Vrcholný výskyt hlienu sa nazýva dňom, kedy je posledný výskyt klzkého hlienu. Po tomto dni by sa žena mala ešte 3 dni zdržať nechráneného pohlavného styku, pokiaľ sa nesnaží o bábätko.

Merajte teplotu

Ďalšou možnosťou, ako zistiť svoje plodné dni, je meranie bazálnej teploty. Tá sa meria v pošve, v konečníku alebo v ústach, a to najlepšie ráno hneď po prebudení, než vstanete z postele. Hneď po ukončení menštruačného krvácania sa pohybuje teplota obvykle kolem 36,5°C. Približne 2 dni pred ovuláciou teplota mierne poklesne a v deň ovulácie a následujúce dni náhle vzrastie o 0,3 až 0,6 °C. Koniec menštruačného cyklu značí pokles bazálnej teploty pod 37°C. 

S meraním bazálnej teploty vám môže pomôcť moderný prístroj cyclotest baby, ktorý vám pomôže podľa nameraných hodnôt stanoviť plodné a neplodné dni. Funguje veľmi jednoducho. Merač teploty vložíte do úst a čakáte na signál z počítača - meranie je ukončené. Následne sa vám na obrazovke objavia symboly plodných alebo neplodných dní.