Ako rozpoznať plodné a neplodné dni?
Či už sa snažíte otehotnieť alebo naopak hľadáte ešte ďalší spôsob antikoncepcie, je pre vás dôležité vedieť, kedy máte plodné a neplodné dni. Z celého cyklu sú plodné približne 3 dni pred a 3 dni po ovulácii. V deň samotnej ovulácie je pravdepodobnosť otehotnenia samozrejme najvyššia. Preto sa dnes pozrieme na to, aké metódy existujú na zistenie plodných dní.
Čo hovorí kalendár?
Prvým spôsobom je klasická kalendárová metóda, kedy si do menštruačného kalendára zaznamenávate svoj cyklus. Táto metóda je ale značne nespoľahlivá, a preto je dobré ju doplniť ešte o ďalšiu.
Pozorujte sa
Dalšou metódou je takzvaná hlienová metóda, kedy žena sleduje množstvo a štruktúru hlienu tvoreného v maternicovom krčku. Na začiatku cyklu sú suché dni, ktoré sú zároveň neplodnými dňami. Hneď ako sa zmení hlien na vodnatejší a klzkejší, je to známka toho, že maximálne do 6-ich dní príde ovulácia. To sú už pravdepodobne plodné dni. Vrcholný výskyt hlienu sa nazýva dňom, kedy je posledný výskyt klzkého hlienu. Po tomto dni by sa žena mala ešte 3 dni zdržať nechráneného pohlavného styku, pokiaľ sa nesnaží o bábätko.
Merajte teplotu
Ďalšou možnosťou, ako zistiť svoje plodné dni, je meranie bazálnej teploty. Tá sa meria v pošve, v konečníku alebo v ústach, a to najlepšie ráno hneď po prebudení, než vstanete z postele. Hneď po ukončení menštruačného krvácania sa pohybuje teplota obvykle kolem 36,5°C. Približne 2 dni pred ovuláciou teplota mierne poklesne a v deň ovulácie a následujúce dni náhle vzrastie o 0,3 až 0,6 °C. Koniec menštruačného cyklu značí pokles bazálnej teploty pod 37°C.
S meraním bazálnej teploty vám môže pomôcť moderný prístroj cyclotest baby, ktorý vám pomôže podľa nameraných hodnôt stanoviť plodné a neplodné dni. Funguje veľmi jednoducho. Merač teploty vložíte do úst a čakáte na signál z počítača - meranie je ukončené. Následne sa vám na obrazovke objavia symboly plodných alebo neplodných dní.