Ako prebieha darovanie vajíčok?

Čím ďalej viac párov trpí neplodnosťou. Naštastie dnes existuje niekoľko metód, ktoré si s týmto problémom vedia viac či menej poradiť. Jednou z metód je i darcovstvo vajíčok. Táto metóda je vhodná pre ženy, ktorých vaječníky sú buď čiastočne alebo úplne nefunkčné alebo je u nich zvýšené riziko vrodených genetických porúch. Niektoré ženy síce produkujú zdravé vajíčka, no napriek tomu sa im nedarí otehotnieť.

Kto môže darovať vajíčka?

Darovať vajíčka môže každá zdravá žena medzi 18. a 35. rokom. Záleží ale na klinike, na ktorej sa rozhodnete vajíčka darovať. Rovnako je vhodné, keď darkyňa má už aspoň jedno dieťa. Nie je to ale podmienka. Z právneho hľadiska je darovanie vajíčok podchytené zákonom, kde je každá darkyňa anonymná. Matkou dieťaťa je vždy žena, ktorá dieťa porodila.

Aké vyšetrenia sa vykonávajú pred darovaním vajíčok?

Celý proces začína pohovorom, kde sa lekár snaží získať čo najviac informácií o zdravotnom stave darkyne, prekonaných chorobách, alergiách, vrodených chorobách a o ďalších potrebných údajoch. Po pohovore prebehne gynekologické vyšetrení, aby sa vylúčili rôzne gynekologické abnormality. Potom nasleduje genetické vyšetrenie a pohovor s genetikom. Nakoniec sa musí vylúčiť riziko prenosu infekčných ochorení a stanoví sa krvná skupina a Rh faktor.

Ako prebieha darovanie vajíčok?

Ak všetky vyšetrenia dopadnú dobre a vy budete ako darkyňa schválená, čaká sa na menštruáciu. Druhý a tretí deň cyklu si začínate raz denne aplikovať podkožnú injekciu s látkami stimulujúcimi vaječníky k rastu folikúl. Aplikovanie injekcií trvá obvykle jeden týždeň. Potom nasleduje ultrazvuk, kde sa skúma, či je vhodná doba k odberu vajíčok. Pokiaľ áno, o dva dni nasleduje odber vajíčok, ktorý prebieha v krátkodobej narkóze.

Čo by ste mali o darovaní vajíčok vedieť?

Po zákroku je nutné mať zaistený odvoz. Za zákrok obvykle darkyne dostanú finančnú kompenzáciu. Darovanie vajíčok so sebou prináša i niektoré riziká ako napríklad zvýšená reakcia na stimulačné injekcie alebo krvácanie z vaječníkov. Doteraz ale nebol potvrdený negatívny vplyv na schopnosť otehotnieť a dieťa donosiť.