Ako ovplyvňuje počatie syndróm polycystických ovárií?

Syndróm polycystických vajíčok alebo tiež ovárií môžete nájsť i pod skratkou syndróm PCO. Ide o problém, ktorý môže značne znepríjemniť cestu za vytúženým bábätkom. A čo to vlastne syndróm polycystických ovárií je a ako sa najčastejšie prejavuje?

Čo je PCO?

Vedeli ste, že syndróm polycystických vajíčok nie je ničím ojedinelým, a že len v Európe postihuje okolo 8 - 10 % žien? Je to najčastejšia endokrinná porucha, ktorá sa u žien vyskytuje. Syndróm polycystických vaječníkov spravidla spôsobuje, že vajíčka vôbec nedozrievajú, dozrievajú zriedka alebo nedochádza k ich uvoľneniu a oplodneniu. I preto môže dôjsť k tomu, že je žena so syndrómom polycystických ovárií neplodná. Hlavnou príčinou syndrómu polycystických ovárií je nerovnováha medzi mužskými a ženskými hormónmi v tele ženy.

Ako odhaliť prvé príznaky?

Vzhľadom k tomu, že sú polycystické ováriá značne väčšie než vaječníky a majú i odlišný tvar, dajú sa diagnostikovať na bežnom ultrazvukovom vyšetrení. Jednou zo známok syndrómu PCO je i chýbajúca menštruácia. Niektoré ženy môžu byť dokonca bez menštruácie i niekoľko mesiacov či až dva roky. Príčinami problémov s otehotnením u žien s PCO môže byť i cukrovka alebo nadváha. Niekedy stačí znížiť hmotnosť a žene sa podarí behom chvíle otehotnieť. Samozrejme to ale nie je pravidlom.

Syndróm PCO a plodnosť

Ak je vaša hmotnosť optimálna, a napriek tomu sa vám však nedarí so syndrómom PCO otehotnieť, vyhľadajte po roku snaženia pomoc reprodukčného špecialistu. Ak však máte nepravidelnú menštruáciu, je dobré začať situáciu riešiť ešte skôr. To isté platí, pokiaľ máte viac než 32 rokov. V takom prípade je ideálne obrátiť sa na reprodukčnú poradňu už po šiestich mesiacoch neúspešného snaženia.

PCO a tehotenstvo

Aj keď môže syndróm polycystických ovárií značne sťažiť šance okamžite otehotnieť, polovica žien s PCO nemá s plodnosťou žiadny problém a otehotnejú takmer hneď. Okrem tohto hormonálneho ochorenia totiž v počatí hrá rolu množstvo ďalších faktorov, ktoré súvisia predovšetkým so životným štýlom ženy. V prípade, že je žena so syndrómom PCO už tehotná, zvyšuje sa riziko vysokého krvného tlaku, nadmerné pribúdanie na váhe, vyvolanie predčasného pôrodu či vzniku tehotenskej cukrovky. Z týchto dôvodov je potrebná zvýšená lekárska kontrola a dodržovanie zásad zdravého životného štýlu v podobe pestrého jedálničku a pohybu. Skladbu stravy je zároveň možné obohatiť o doplnky stravy s látkami, ktoré plodnosti napomáhajú.