Ako ovplyvňuje fajčenie plodnosť?

Behom tehotenstva je potrebné dodržovať niekoľko zásad tak, aby nebol plod vystavený najrôznejším nebezpečenstvám. Niektoré mamičky ich striktne dodržujú, iné k tomu pristupujú po svojom. Čo by však každá budúca mamička mala dodržiavať, je zákaz fajčenia. Ideálne je samozrejme nefajčiť vôbec, alebo minimálne aspoň v čase, kedy bábätko plánujete. Vedeli ste však, že štúdie ukazujú negatívny vplyv fajčenia jak na mužskú, tak na ženskú plodnosť?

Prečo fajčenie škodí?

Všetci to vedia, fajčiari sa však snažia pred potvrdenými faktami zatvárať oči. Cigaretový dym obsahuje množstvo látok, ktoré sú pre náš organizmus nebezpečné. Ide napríklad o nikotín, karcinogény, oxidanty a oxid uhoľnatý. Vzhľadom k zloženiu tabakového dymu je pomerne zaujímavé, koľko párov sa mylne domnieva, že fajčenie škodí iba počas tehotenstva. V prípade fajčiarskych párov však môže byť počatie značne sťažené práve z dôvodov fajčenia.

Mužská neplodnosť

Čo sa týka mužov, fajčenie negatívne ovplyvňuje erekciu i spermiogenézu. Už výskumy z prelomu 80. a 90. rokov ukazujú, že kvalita spermií sa v dôsledku fajčenia preukázateľne znižuje. Okrem toho, že je znížená ich pohyblivosť, tak je zároveň nižší ich počet. Vzhľadom k tomu, že fajčenie prispieva k zužovaniu ciev, znižuje sa prietok krvi i v miestach, ktoré majú vplyv na erekciu.

Ženy a tehotenstvo

Pokiaľ ide o neplodnosť žien, tie sú na tom v porovnaní s mužmi ešte horšie. V porovnaní s nefajčiarkami otehotnejú ženy, ktoré pravidelne fajčia, v dlhšom časovom intervale. Fajčenie rovnako môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov a komplikácií počas samotného tehotenstva. Okrem mimomaternicového tehotenstva môže dôjsť i k nesprávnemu vývoju plodu či predčasnému pôrodu alebo bábätko môže mať nižšiu pôrodnú hmotnosť.

Látky, ktoré sa do tela dostávajú skrz cigaretový dym, mimo iného poškodzujú vajíčka a dokonca môže dôjsť k ich predčasnému úmrtiu. Počet vajíčok vo vaječníkoch je u každej ženy obmedzený. Štúdie tak ukazujú, že fajčiarky sa dostávajú omnoho skôr do obdobia menopauzy než ženy nefajčiarky.

Umelé oplodnenie

Ak patríte medzi fajčiarky a vidíte svoju šancu v umelom oplodnení, tak ani tu nie je štatistika príliš zhovievavá. Ženy nefajčiarky majú vyššiu šancu na úspech i cestou umelého oplodnenia. Až o 30 % viac nefajčiarok oproti fajčiarkam sa totiž dočká vytúženého bábätka.